Ah Ege …

Ah Ege …

Düşünsene, sabah gözlerini açıyorsun ve hafif esintili bir pencerenin önündesin. Mevsim yaz ..Bir insan bir mevsimi bir yeri bu kadar özler mi ? İlkbahara yeni adım attığımız bu günlerde Temmuz ortasındaki Kıyı Egeyi özlüyorum şuan. Teneffüs arasındayım birazdan zil çalacak kalkıp sınıfa gideceğim ama aklım gönlüm dağların denize dik uzandığı o diyarlarda.

 

Alıp başımı sahile gidip denizin karşısında saatlerce büyük bir sessizlikle çığlık atmak istiyorum .Şu kahrolasıca kış o kadar yordu ki gönlümü .Peki sadece mevsim miydi yoran  ?

 

İnsanların da mevsimi olduğuna inanlardanım ben .Mesela bazı insanların yanında oturmak bile  maviliği karşına almak kadar huzur veriyor bana . Sonsuz gökyüzünün güzelliği gibi dinginleştiriyor yorulan kalbimi .Ama kimisi kara kış.Soğuğu , yağmuru,fırtınası bitmiyor.Savuruyor seni oradan oraya , yoruyor . Tek duam şu oluyor böyle zamanlarda : Allah bizi öyle insanlardan korusun . Korusun ki buz tutmasın içimiz , korusun ki çiçekler açsın her mevsim gönül bahçemizde .Tam da şuanda dışarıda  uyanan doğa gibi tutunalım yeniden hayata .

 

Bunu önce de söyledim : İnsanlardan yana şanssızlığımız var . Dün de vardı yarın da olacak . Ama demiştim ki yine yeneceğiz , vallahi yeneceğiz . Kışın sonu bahar ..

 

Maviye , yeşile ve Kıyı Ege’ye aşık bir insanım .Ama uzun zamandır uzağım sevdiğim diyarlara . Çok geç fark etim . Meğer ben Ege’nin en doğusunda Ege yürekli insanlar aramışım . Nasıl oluyor o insanlar diyeceksin .Tek cümleyle ‘İçimizde papatya bahçeleri açtıranlar ‘ diye tanımlayabilirim.

 

Buldun mu diye sorma .

Bulduğumu sandığımı çok sandım .

 

İlkbahardayız yine . Adım adım mevsimime yol alıyoruz . Ben bu mevsimi hep bir yolculuğa benzetiyorum .Aşka , sevgiye , kalbe iyi gelenlere doğru giden bir yolculuk .

 

Haziranda , yılın en güzel ayında son bulacak bu yolculuk .Varacağız ve güzel olan her şeyi Ege’de doyasıya yaşayacağız .

 

O zaman benden şimdilik bu kadar. Kağıt kalemi elime aldıgımda ne yazacagımı dahi bilmiyordum şimdi şöyle bir dönüp baktım da özlem işlenmiş nakış nakış satırlarıma . .

Şuan fonda diyor ki Sezen ‘ Bir elimde defne bir elimde sevdan kalbim Ege’de kaldı ‘

Selam olsun kalbi Ege’de kalanara  gönlü Ege gibi olanlara .

 

Yolunuz güzel , yol kenarlarınız çiçekli olsun , durup dinlendiğiniz her molada çiçek kokusu sarsın her yanınızı .

Ve nolur asla sevmekten vazgeçmeyin . Çünkü bu dünya çekilecek bir yer değil yoksa .

Benden şimdilik bu kadar altta iki şarkı bırakıyorum yazıyı okuduktan sonra yüreklerinizeiyi gelcek .

Haydi dostum çık yola yarım kalan sevdalara …

-Sezen Aksu : Kalbim Ege’de Kaldı

-Zülfü Livaneli : Ah Ege

 

Bu Yazıyı Paylaş

Pelin Yılmaz

Aytink.com Yazarı // Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmeni instagram: Pelinin Kütüphanesi