Anlaşamıyoruz ..

Anlaşamıyoruz ..

Anlaşabilmek için sadece konuşabilmek gibi mükemmel bir özelliğe sahipken konuşmayı bir tek anlaşmak için kullanmıyor olmamız büyük beceriksizlik.

Anlaşabilmek

Hakaret ediyoruz, kavga ediyoruz, eleştiriyoruz, kırıyoruz döküyoruz yalnız güzel konuşmayı, anlamayı, anlatmayı beceremiyoruz. Dilimizi silah gibi en çok saldırmak için kullanıyoruz ya da çok güzel susuyoruz asıl konuşmamız gereken zamanlarda.

Susmanın erdemine her zaman inanırım, yerinde olduğu müddetçe.

Ortada konuşulması gereken bir konu varken susmak, susmak değil hakaret etmektir, değer vermemektir bence. En büyük hatamız zaten doğru yerde yanlış eylemle var olmak değil mi? Birine derdini anlatamıyorsan on dil bilsen neye yarar ki ya da birinin derdinden anlamıyorsan?

Konuşmak kelime anlamını kaybetmiş içi boş bir olgu halini aldı son zamanlarda. Birine kırılıyoruz bunu ona söylemek yerine hareketlerimizden anlamasını bekliyoruz garip değil mi?

Anlaşabilmek varken ..

Güzel güzel anlatmak varken biz tavşan dağ meselesine çevirip büyüttükçe büyütüyoruz durumu. Sonra mesela birini yanlış anlıyoruz doğrusunu öğrenmek için sorma zahmetine katlanmıyoruz, öyle seviyoruz ki burnumuzun dikine gitmeyi! Yahu sen insansın insan, senin özün zaten konuşmak bu neyin kıymet bilmezliği?

Derdini anlatmak için ne yaprak dökmene gerek var ne boynunu bükmene, bu neyin sessizliği?

 

Birçoğumuzun karnesine iletişime kapalı yazılacağına eminim

Verilmiş hiçbir şeyi hakkıyla yapamadığımız gibi bunu da beceremeyişimiz, işimize böyle geldiği için mi bilmiyorum ama hayattan bir karne veriliyor olsa birçoğumuzun karnesine iletişime kapalı yazılacağına eminim çünkü anlamama, anlatamama konusunda lisanslıyız hepimiz. Hatta sadece başkalarına değil kendimize karşı bile çoğu zaman böyleyiz.

O yüzden suçlamak yerine en azından bir durup düşünmeyi denemek belki de en doğrusu, yolunda gitmeyen şeyleri sorgularken kendimize bir bakalım, hangi cümlelerle kucakladık, hangi cümlelerle uğurladık; olanı, biteni?

Bu Yazıyı Paylaş
Elif Angın

Elif Angın

Aytink.com Yazarı // Ayakkabı Tasarımcısı /Okur/Yazar/Çizer