Raflardan Alıp Anlamsızca Buzdolabında Sakladığımız Şeyler!

Raflardan Alıp Anlamsızca Buzdolabında Sakladığımız Şeyler!

Bir ürününün kullanımı kadar saklanması da bilinçli şekilde yapılmalıdır. Çünkü bazı ürünler buz dolabında saklandığı zaman özelliklerini yitirebilir hatta vücudumuza zarar bile verebilir.

Peki raflardan, tezgahtan alıp buzdolabında saklamaya gerek olmayan şeyler neler ?

1- İlaçlar

Her ne kadar bu yazının odağında gıda ürünleri varmış gibi gözükse de çok sık tükettiğimiz şeylerden birisi de ilaçlar. Özellikle “dolapta muhafaza ediniz” diye belirtilmediği sürece ilaçları dolaba koymamak gerekiyor. Onun yerine rutubet almayacakları kuru ve serin bir yerde veya ecza dolabında saklanmalıdır.

 

2- Konserve

Başta ton balığı konservesi olmak üzere pek çok konserve ürün buzdolabından uzak tutulmalıdır. Çünkü buzdolabı konservenin içerisinde yer alan ürünün yapısına zarar verebilir. Zaten raflarda satılan bu ürünlerin evde buz dolabına koyulması gerçekten ilginç ..

 

3- Sarımsak

İyileştirici etkisi ile bilinen ve hemen hemen bütün hastalıkların ilacı olarak lanse edilen sarımsak buzdolabından uzak tutulması gereken ürünlerin başında geliyor. Buzdolabına girdikten 2-3 gün sonra bakteri üretmeye başlar ve iyileştirici özelliği kaybolarak zarar verici hale gelir.

 

4- Ketçap

Ketçap konusunda istisnai bir durum var. Açılmadığı takdirde 1 yıla kadar kapalı ve kuru bir yerde saklayabilirsiniz. Ancak açıldıktan sonra bu ürün dışarıda 1 ay dayanabiliyor. Bu süre buzdolabı içerisinde 5-6 aya kadar uzatılabilir. Ancak bu süre zarfında kıvamı ve tadı değişiklik gösterecektir. Bu nedenle büyük kutular alıp buzdolabına koymak yerine küçük kutular alıp 1 ay içerisinde tüketmek daha sağlıklı olacaktır.

 

5- Bal

Buzdolabında saklanmaması gereken ürünlerin başında bal gelmektedir. İçerisinde bulunan doğal şeker molekülleri soğuk dolaba girdiği takdirde kristalleşir ve şekerlenme yapar. Yaklaşık 25 dereceye kadar zarar görmeyen bu ürünü kuru ve serin bir yerde rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz.

 

6- Reçel

Reçel de tıpkı bal gibi buzdolabına girdiğinde donarak akışkanlığını kaybeder ve şekerlenme yapar. Bir kaç defa dolaba girip çıkmaya başladığında ise tadı değişir ve özelliğini kaybeder. Bu yüzden reçel, bal gibi ürünleri güneşten uzak tutacak dolap veya kiler gibi alanlarda saklamak daha doğru olacaktır.

 

7-  Çikolata

Marketlerde raflardan alıp eve gelince dolaba koyduğumuz çikolata aslında oda sıcaklığında rahatlıkla saklanabilir. Dolaba koyulan çikolatanın içerisindeki yağ donacağı için ürünün tadı bozulur ve etrafını beyaz bir tabaka kaplar.

 

8- Ekmek

Üşengeç insanların sıkça başvurduğu bu yöntem ekmeği küflenmemesi için buzdolabında saklamak. Ancak bu yöntem ekmeğin içerisinde yer alan su moleküllerinin yok olmasına neden olacaktır. Bu durumda geriye sadece karbonhidrat kalacaktır. Sonuç olarak bayat ve lezzetsiz ekmek yemek zorunda kalacaksınız.

 

9- Muz, Kivi, Kırmızı Meyveler

Muz, kivi gibi meyveler olgunlaşma döneminde sıcaklığa ihtiyaç duyar. Olgunlaşmadan dolaba koyulduğunda ise kararır ve özelliğini kaybeder. Yine Çilek gibi kırmızı meyveler de buzdolabı için uygun ürünler değillerdir. Alındıktan sonra kısa sürede tüketilmelidir.

 

Bu Yazıyı Paylaş