Türk Sinemasının Gözden Kaçırdığı Tarihi Film Konuları

Türk Sinemasının Gözden Kaçırdığı Tarihi Film Konuları

Tarihi olaylar pek çok kez kitaplara, filmlere ve dizilere konu oluyor. Özellikle Holywood başta olmak üzere yabancı yapımlara baktığımızda bu konuları sinemaya uyarlamakta oldukça başarılılar. Bu nedenle  Türk Sinemasının Gözden Kaçırdığı Tarihi Film Konuları ve Yabancı Örnekleri yazımda bu konuya değinmek istedim.

Konu Türkiye’de tarih film konuları olunca, pek çok eleştiri yapılabiliyor. Çünkü yerli yapım filmlerin büyük bir bölümü romantik , absürt komedi ya da dini ögelerle donatılmış korku filmlerinden oluşmakta. Nitekim bilim kurgu, tarih ve savaş filmleri oldukça maliyetli ve yüksek bütçe isteyen yapımlar. Şahsi fikrim, gerçekten kötü bir film çekilmesinden ise hiç çekilmesin daha iyi.

Şimdi gelelim asıl konuya; Tarihimizde öyle olaylar var ki, keşke beyaz perdeye aktarılsa da izlesek dediğimiz türden. Güzel bir kurgu ve gerçekçi efektlerle harika film çıkartılabilecek konular.

 

Türk Sinemasının Gözden Kaçırdığı Tarihi Film Konuları ve Yabancı Örnekleri

 

Ertuğrul Koyu Çıkartması

Ertuğrul Koyu, Çanakkale deniz muharebeleri sırasında Seddülbahir bölgesinde, 25 Nisan 1915 tarihinde İngilizlerin çıkarma harekâtı düzenledikleri 5 koydan biridir. Yahya Çavuş ve 67 askeri bu koyu korumakla görevlendirilmiştir. Koya çıkartma yapan 3000 İngiliz askerine karşı koyu 10 saat boyunca savunmuşlardır. Bu kahramanca savunma karşısında düşman karşısında koca bir tümen olduğunu sanmış, ancak acı gerçek Yahya Çavuş ve 67 askeri şehit olduğunda anlaşılmıştır.

Yabancı Örnekleri

Yabancı örneklerinde baktığımızda, 300 Spartalı‘nın büyük Pers ordusuna karşı savunması, “En uzun Gün” gibi Normandiya Çıkartmasını anlatan filmleri görmekteyiz. Ki bu filmler oldukça yüksek hasılat yapmış filmlerdir.

 

Kürşad ve 40 Askeri

Orta Asya’da Çinliler ‘in Türkler üzerindeki baskısının hat safhalara çıktığı dönemde, Kürşad ve 40 askerinin Çin sarayını basması olayıdır. Türk hanedanlığının son prensini esir tutulmaktadır. Onu geri almak için Çin Hükümdarını kaçırmaya karar vermiştir. Emrindeki 40 adamla sarayı basmış ancak muhafızların fazla olmasından dolayı başarılı olamamıştır. Başarısız olacağını anladığında 40 adamıyla ahıra gitmiş ve atlara binerek saraydan kaçmayı başarmıştır. Ancak Çin hükümdarı arkasından adamlarını göndermiş ve amansız bir mücadelenin ardından adamlarıyla birlikte hayatını kaybetmiştir. Bu olayın en önemli yönü, Çin hükümdarının sarayı ilk defa baskın yemesi ve imparatorda korku yaratması olmuştur.

Yabancı Örnekleri

Çin imparatorunun sarayını basan suikastçının hayatını anlatan “Hero” filmi ve Hitler’i öldürmek için yapılan operasyonu anlatan “Operasyon Valkyrie” filmi oldukça benzer örneklerdir.

 

TCG Dumlupınar Denizaltısı

TCG Dumlupınar, 4 Nisan 1953 günü I. İnönü denizaltısı ile Akdeniz’deki NATO Blue Sea tatbikatından dönerken 86 kişilik mürettebatı ile batan Türk denizaltısı. Türk Donanması’na 16 Kasım 1950 – 04 Nisan 1953 tarihleri arasında hizmet etmiştir. 1953 yılında, 3 Nisan’ı 4 Nisan’a bağlayan gece su üstünden seyrederken, saat 2:10 sularında Çanakkale boğazı Nara Burnu açıklarında Naboland adlı bir İsveç yük gemisiyle çarpıştı. Naboland, baş torpido dairesinin sancak tarafından Dumlupınar’a çarpmıştı. Bütün mürettebat bu kazada yaşamını yitirdi.

Yabancı Örnekleri

Das Boot ve Kursk başta olmak üzere bu tarz deniz kazalarını konu alan filmler oldukça ses getiren yapımlar olmuştur. Öyle ki aralarından bazıları yıllar geçmesine rağmen tekrar tekrar izlenen yapımlar olmuştur.

 

Kıbrıs Beşparmak Dağları’na Tırmanan Tank

1974 yılında yapılan Kıbrıs Barış Harekatı sırasında, düşman için önemli bir doğal mevzi olan Beş Parmak Dağlarında ‘ki düşman mevzilerini vurmakla görevlendirilmiştir. 2 Ağustos 1974 tarihli Lapta savaşında düşmanı vurma görevini zorlu arazi koşulları başarıyla yerine getiren tank aldığı hasar sonucu yanmıştır. Halen orada bulunan tank, savaş uzmanlarını hayrete düşürmüştür.

Yabancı Örnekleri

Fury ve Tank (1984) filmlerinde tank ve mürettebatlarının hikayeleri anlatılmaktadır. Bu filmler de yine oldukça bilinen ve ünü dünyaya ulaşmış yapımlardır.

 

Tarihimizdeki Önemli İnsanların Biyografik Filmleri

Türk sinemasının en büyük eksiklerinden birisi de biyografi filmleridir.  Ne yazık ki biyografi türündeki filmlerin gişe endişesi ile çok fazla yapılamadığını görüyoruz. Komedi ve korku filmleri arasında kendine yer bulamayan bu tür için tarihimizde pek çok başarılı bilim insanı, yazar, sanatçı, sporcu, politikacı bulunmakta.

Yabancı Örnekleri

Özellikle Amerikan sinemasının kültürünü ve başarılı insanlarını dünyaya tanıtma aracı olarak sık sık biyografi filmlerini kullandığını görmekteyiz. Akıl Oyunları, Ekim Düşü, Steve Jobs, Sıkıysa Yakala, Piyanist gibi filmler bu türde öne çıkan yapımları sık sık görmekteyiz.

Bu Yazıyı Paylaş
Erdem Güç

Erdem Güç

Kurucu & Genel Yayın Yönetmeni // Kamu Yönetimi (PhD)