Üniversite Tercih Listesi Oluşturulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Üniversite Tercih Listesi Oluşturulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Tercihlerimiz seçtiklerimiz ve vazgeçtiklerimizden oluşmaktadır. Bu yaşımıza kadar biz fark etmedik ama bir sürü şey seçtik. Seçtiklerimiz bu dönemdeki kadar kritik olmamıştı.

Tercih döneminde hayatınızla ilgili önemli bir noktada olduğumuzu hissediyoruz ve kafamızda soru işaretleri var. Soruların yollarını bulup cevaplara ulaşma vakti. Seçeceğiz bazılarından da vazgeçeceğiz .

1. İlk etapta size düşen tek şey ne istediğinizi bilmekten geçiyor. Bu seçeceğiniz bölümünüz olur , okumak istediğiniz bir şehir olur bu bağlamda kriter belirlemek önemli.

2. Ne seçeceğimi bilsem iş zaten kolay diyen arkadaşlar mutlaka olacak . İşte sizler de bölüm araştırmaları yapabilir” bana acaba hangi bölüm uygun ? Ben hangi bölümü yapabilirim ?” Sorgu ve araştırmalarına girebilirsiniz. YÖK Atlas bu konuda biçilmiş kaftan. YÖK Atlasa gitmek için tıklayın..

3. 24 tercih hakkınız olacak. Sağlam araştırmalarla tercih listeniz oluşmalı. 24 tercih yapmak zorunda da değilsiniz.

4. Kriterlerinize uygun kendi listenizi oluşturmaya çalışınız. Biraz uzun zaman alacak ama değer 😉

Tercih listesi hatalarına düşmeyelim. Neler bu hatalar ?

1. İyi araştırmadan bölüm/şehir yazmak . Kişisel olarak bölüme uygunluğunuzu iyi analiz etmelisiniz. Yazdığınız şehrin olanakları iyi araştırılmalı ki sonrasında mutsuz sürprizlerle karşılaşmayınız.

2. Üniversite kodlarına dikkat etmemek ve yanlış bir yeri tercihte bulundurmak . Yazılan bölüm , üniversite, şehir sağlam kontrol edilmeli. Yanlışlıkla başka ya da alakasız bölüm seçilmemeli.

3. Bura zaten gelmez diye tercih yapmak . Genelde gelir ve anlamadığım zaten gelmez diye düşündüren bir yer neden listende yer alır. Kilit Olay mevzuyu önemsemeden iş yapmak. Düşünmediğin, “aman ben buraya gitmem “ diyeceğin yerleri yazmamalısınız. Kendinize bu kötü sürprizleri de yapmayınız.

4. İstek sıranız önemli. Hangi şehir ve bölümü istiyorsanız listenizin ilk sıralarına taşıyabilirsiniz. Kılavuzda da belirtildiği gibi isteğinize göre oluşturun. Bu durumla “Ölü tercih “ dedikleri artık bir şehir efsanesi oluyor.

5. Tercih aralıklarını geniş tutmaya özen gösteriniz. İstek sıramız kesinlikle önemli fakat listenizi garantiye almak istiyorsanız ; yerleşmek istediğiniz bölümün 2019 yılı verilerini baz alarak liste oluşturunuz. Kendi alan sıralamanızda yüksek ve düşük sıralamalar listede yer almalıdır.

6. Unutmayınız. Liste sizin elinizde. Tercih yapmak ya da yapmamak da sizin elinizde. İlla bir yerleri listenize yazmak değil; o bir yerleri iyi araştırmak önemli.

Bu Yazıyı Paylaş

Elif Coşkun

Aytink.com Yazarı // Rehber Öğretmeni