Pahalı Yazılımlarla Aynı İşleve Sahip Ücretsiz Programlar

Pahalı Yazılımlarla Aynı İşleve Sahip Ücretsiz Programlar

Pahalı yazılımlara para vermek istemeyen ve bu programları korsan olarak kullanmak istemeyenler için benzer işlevlere sahip ücretsiz programlar listesi hazırladık.

Pahalı Yazılımlarla Aynı İşleve Sahip Ücretsiz Programlar Listesi şu şekilde;

Ofis Yazılımı: Libre Office

LibreOffice, The Document Foundation tarafından geliştirilen, pek çok platformda çalışan ve diğer ofis programlarıyla uyumlu, özgür ve ücretsiz bir ofis yazılımıdır. Piyasanın hakimi olarak görülen ve ücretli olan MS Office dağıtımına alternatif olabilecek en iyi ücretsiz çözüm olduğunu söyleyebiliriz.

Resmi Site İndirme Linki: LibreOffice 

 

Resim Düzenleme: GIMP

GIMP, GNU Tasarısı dahilinde geliştirilen piksel tabanlı özgür ve ücretsiz bir görüntü işleme yazılımıdır. Başta Adobe Photoshop ve benzeri kapalı kaynak resim işleme araçlarına eşdeğer bir işleve sahip olan yazılım, ücretsiz dağıtımlar arasında öne çıkıyor.

Resmi Site İndirme Linki: GIMP

 

Video Düzenleme: DaVinci Resolve

DaVinci Resolve, aklınıza gelebilecek her türlü kurgulama ve ince ayar aracını bulundurmaktadır ve bu sayede yaratıcı ve çevrim içi kurgulama çalışmaları için kusursuzdur. 10 katına kadar daha hızlı olan yeni yüksek performanslı playback motoru, H.264 ve RAW gibi işlemciyi yoğun çalıştıran formatlar için bile, playback işlemini anında yapar ve ince ayar işlemlerine de her zamankinden daha duyarlıdır.

Resmi Site İndirme Linki: DaVinci Resolve

 

Ses ve Müzik Düzenleme: LMMS

LMMS, Linux Multimedia Studio kelimelerinin kısaltmasıdır ve platform bağımsız çalışan açık kaynak kodlu bir Dijital ses işleme istasyonu uygulamasıdır. Windows, Linux ve MacOS işletim sistemlerinde çalışabilmektedir.

Resmi Site İndirme Linki: LMMS

 

Grafik ve Çizim: Inkscape

Inkscape, GNU Genel Kamu Lisansı ile dağıtılan, özgür ve ücretsiz bir vektörel grafik düzenleme yazılımıdır. Inkscape ile logo hazırlayabilir, çizimler yapabilir ve afişler hazırlayabilirsiniz.

Resmi Site İndirme Linki: Inkscape

 

3D Çizim ve Tasarım: Blender

Blender, özgür bir üç boyutlu modelleme ve canlandırma uygulamasıdır. A

Resmi Site İndirme Linki: Blender

 

Dosya Sıkıştırma ve Arşivleme: 7-zip

7-Zip, özgür ve ücretsiz bir dosya arşivleyicisidir. 7-Zip’in Komut İstemi sürümü Unix benzeri sistemler içinde düşünülmüş hatta AmigaOS bu saydıklarımıza dahil.

Resmi Site İndirme Linki: 7-zip

 

Antivirüs: Windows Defender

Windows Defender ya da daha önceki adıyla Microsoft AntiSpyware Microsoft tarafından geliştirilen ve casus yazılımları karantinaya alan bir yazılımdır. Windows Vista, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10’un bir parçasıdır. Windows kullananlar için yüklü olarak gelen yazılım orta düzey kullanıcılar için yeterli korumayı sağlamaktadır ve ek bir güvenlik yazılıma olan ihtiyacı gidermektedir.

Resmi Site İndirme Linki: İşletim Sistemi ile Gelmektedir.

Bu Yazıyı Paylaş

Erdem Güç

Kurucu & Genel Yayın Yönetmeni // Kamu Yönetimi (PhD)