YKS 2020 Kahramanlarına Son Öneriler!

YKS 2020 Kahramanlarına Son Öneriler!

YKS 2020 Kahramanlarına Son Öneriler: Gerçekten bir kahramanlık varsa işte o sizlere çok yakıştı gençler. Geleceğinizi düşünürken birden durduruldunuz. Derslerinizi düşünürken uzun bir sağlık teneffüsü girdi araya. Çok düşündünüz, çok sıkıldınız, yoruldunuz, isyan ettiniz, fakat artık kurtuluşa doğru da geldiniz. Zaferiniz ellerinizde.

YKS 2020 Kahramanları için öneriler;

Sınav Öncesi Yapılması Gerekenler YKS 2020

1. Olumsuz durumlarla uğraştık evet fakat , artık değiştiremeyeceğimiz geçmişi bırakıp önümüze bakma vakti. “Bundan sonra neler yapabilirim ? “ fikri hakimiyet kurmalı zihninde.

2. Sınav bilinci ve hazırlığımız tam olmalı. Sınava gireceğin okulun, oturacağın sıran net olmalı ve sen bunları biliyor olmalısın. Hemen yerimizi yurdumuzu bulalım. Ülkemizin de bir ferdi olduğun için kimliğin ya da nüfus cüzdanında yanında olmalı. İki önemli belge olmazsa alınmayız içeriye.

3. Giriş belgeni o günki sınava göre ayarlamalısın. Tyt’ye giriyorsan tyt için olan sınav belgen yanında olmalı . Tabi ki Ayt ve Ydt içinde aynı şeyler geçerli. Yineliyorum kimliğimiz de yanımızda 🙂

 

4. Sınav zamanın çok önemli. 10.00’ da kapılar kapanır. Nolur haberlerde o haberi görmeyelim. Erkenden okulunda ol. Sınav öncesi yetişecek miyim düşüncesi bizi yormasın .

5. Bu yılki sınava has olarak maskemiz olmalı. Yoksa da sınava girdiğin okulun maskeni verecek. Sınav anında çıkarabileceksin.


6. Sosyal mesafe için tek bir kişi ile okuluna gitmende fayda var. O bir kişi okul bahçesine alınmayacaktır.

7. Başlarken dedik ya : “Bundan sonra neler yapabilirim ?” Diye. İşte burada devreye sınav sınırımızı yerleştirelim. Geçmiş pişmanlığı ve gelecek kaygısı arasındaki dengeyi kuralım. İkisini de sınav anımız durdursun. Her şeyi unutalım ve sadece sınav anı önem kazansın.

 

Sınav Başladıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

8. Artık sınavdasın, her şey bu an içindi. İşte bu anda hünerini ortaya koyma vakti. Biliyorum bu cümleyi okurken kalbimiz pıt pıt etti, ufak bir kıpırtı geldi. Kendini sınav akışına bırakabilirsin.

 

9. Kalbin heyecanı ya da kafandaki düşünceleri bir arada görebilirsin. Bunun için hemen odağını nefesine vermeni tavsiye ederim. Sınav başında derin derin burundan alıp burundan nefes vermen ve o nefesini fark etmen stres seviyeni azaltacaktır.

Sınav ortalarında okuduklarını anlamakta zorlanıyorsan 3 saniye kuralı devreye sokalım. “Nasıl oluyor ?” dersen hemen anlatayım. 3 saniyede nefesimizi alalım. 3 saniye tutalım ve 3 saniyede verelim. Aklımız sayılarda ve alıp verdiğimiz nefeste olunca odağımız artacaktır. Nefes rahatlığına da kapılmayalım. En fazla 3 tekrar yeter. Çünkü hala bakman gereken soruların var .

 

10. Bakman gereken sorular derken de sorularla inatlaşmadan ilerlemen önemli . Özellikle tyt’de. Ne kadar süremiz bu yıl yarım saat daha fazla olsa da hiçbir soruda inat iyi değil. Oyalanmadan ilerleyelim. Görülecek ve doğru yapacağın daha fazla soru kitapçığında olacak.

11. Her şeyi de bilmek durumunda değilsin. Yanlış olacağına boş bırakman çok çok değerli .

12. Boş bırakırsan nerede kaldığına, neyi işaretlediğine önemle ve özellikle dikkat edesin evlat . Malum kaydırma mevzusu senin kontrolünde . Aman deyim hangi soru hangi branşın iyi oku ve gör. İyi okur ve nerede olduğunu iyi bilirsen , o iş senden kaçmaz pas der geçersin bir sonraki soruna .

13. Elinden geleni yaptın. Sınav anını iyi koordine etmen, gönlünü, içini ferah tutman önemli.

14. Artık sen ve sınavın var başka bir an başka bir şey yok. Kalemler devletten 🙂

 

Sınav Sonrasında ..

15. Tyt bittikten sonra o sınavı noktalayıp ; bir sonraki gün Ayt’ ye “yepyeni bir sınav” bakış açısıyla bakmalıyız. O duygu yoğunluklarıyla Tyt’nin iyi ya da kötü geçtiğini yorumlayabiliriz ama sonucu bilmeden yorum yapmak belirsiz bir durum olur. Tyt bitti. Ayt tek başına değerlendirilmeli ki önceki güne göre yargılayıp yeni bir sınava haksızlık etmeyelim .

16. Kalemler devletten dedik , o halde “Başarılar “ dilemesi benden . Zihnin açık , kalemin güçlü , hayatının bundan sonrası sen nasıl istiyorsan öyle olsun. ❤️

Bu Yazıyı Paylaş
Elif Coşkun

Elif Coşkun

Aytink.com Yazarı // Rehber Öğretmeni