“Hareketli Bir Şeyler Yok mu?”

“Hareketli Bir Şeyler Yok mu?”

Müziğe bakış açısı sadece eğlenmek ve oynamak olanların ağzından düşmeyen o meşhur soru: “Hareketli Bir Şeyler Yok mu?”.

Hareketli Bir Şeyler Yok mu?

Hep söylerim, bu soru pek çok müzisyenin sahne hayatını sonlandırmasına neden oldu. Böyle giderse daha da olacak.

Peki bu soru beni neden bu kadar rahatsız ediyor?

Müzik veya diğer bir ifadeyle musiki kelimesinin kelime anlamı, seslerin anlamlı bir şekilde bir araya gelerek oluşturduğu sanatsal bir form. Yani bir şeye müzik demek için çok fazla kritere ve sayfalarca formüle gerek yok.

İnsana keyif, hüzün, acı, huzur vb. pek çok duyguyu yaşatan melodilerin hepsi müzik kavramına dahil.

***

İnsanların dinlediği müzik, o kişinin zevklerine kalmış kişisel bir şey. Ancak konu canlı performans ve sahne müziğine geldiğinde üç, dört saat süren bu etkinliklerde kendi tarzınızı ve zevklerinizi yansıtmanız pek mümkün olmuyor.

İstisnalar vardır elbette ama bugün “piyasa müziği” olarak ifade ettiğimiz tarz, hemen hemen tüm repertuvarlara giriyor artık. Çünkü “ekmek sound” ve “endüstriyel müzik” bunu gerektiriyor (bkz: Talep arzı şekillendirir).

Siz veya müzik grubunuz “taviz yok” diyerek, kendi tarzında müzik yapmaya çalıştığınızda, mekan işletmecileri ve dinlemeye gelen bir kesimden o acı soruyu duymak kaçınılmazdır.

***

Ve nihayet “Hareketli bir şeyler yok mu?” sesi yükselir aniden. İşte tam o anda seçim yapmak zorundasınızdır. Para mı kazanacaksınız? Yoksa kendi müziğinizi mi yapacaksanız?

Bu soruya cevabınız “kendi müziğimi yapacağım” olduğu zaman muhtemelen evde, piknikte veya özel günlerde eşe dosta çalıyor olacaksanız. Ya da müdaviminiz olan kemikleşmiş bir kitleyle sınırlı müzik yapacaksınız ki bu günlerde çok zor.

Bana soracak olursanız..

Dostlarımla her telden çalıp söylüyoruz, hatta hareketli bir şeyler de çalıyoruz. Ama içimizden geldiğinde.

Yani parasını verdim, adisyonu açtırdım, “Hareketli bir şeyler çal bana” diyen kitleye cevabımı çoktan verdim..

“Hareketli Bir Şeyler Yok!” ama söyleyecek çok şarkı var …

 

Bu Yazıyı Paylaş

Erdem Güç

Kurucu & Genel Yayın Yönetmeni // Kamu Yönetimi (PhD)