Soru-Cevap: Covid-19 Koronavirüs Hakkında Neler Biliyoruz ?

Soru-Cevap: Covid-19 Koronavirüs Hakkında Neler Biliyoruz ?

Dünyada ve ülkemizde hayatı durma noktasına getiren Covid-19 veya diğer bir adıyla Koronavirüs hakkında pek çok şey yazılıp çizildi. Bugüne kadar yayılan bilgilerden özellikle sosyal medyada yer alanların hala teyide muhtaç olduğunu okuyucularımıza hatırlatarak soru-cevap köşemize başlayalım.

Koronavirüs hakkında hazırlanan soru-cevap köşesinde yer alan teknik bilgiler derlerlenirken dünyada ve ülkemizde yetkili kurumların rapor ve makaleleri baz alınmıştır.

Koronavirüs (Covid-19) Nedir ? Belirtileri Neler ?

Koronavirüs, COVID-19  Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayında ortaya çıkmıştır ve genel olarak yüksek ateş,  kuru öksürük ve nefes darlığı gibi belirtiler göstermektedir. Virüsün en karakteristik özelliği ise hızlı ve kolay bir şekilde bulaşması olarak ifade edilmektedir.  Virüsün kuluçka süresi 2 gün ile 14 gün arasındadır.

 

Koronavirüs Neden Bu Kadar Hızlı Yayıldı ?

Enfekte kişinin yaydığı virüslü su damlacıklarını yakın bir şekilde soluma veya onun dokunduğu yüzeylere dokunma yoluyla hızlı bir şekilde bulaşan virüse karşı tüm dünya sosyal mesafe koymakta zorlandı diyebiliriz. Özellikle ülkeler arası seyahat eden taşıyıcıların gittikleri ülke ve şehirlerde kendilerini izole edememeleri sonucunda dünya çapında pandemi alarmı ilan edildi.

 

Koronavirüs Olmayan Ülke Var mı ?

Virüs resmi olarak 183 ülkede görüldü. 9 ülke ise henüz vaka açıklamadı veya tespit edemedi diyebiliriz . Koronavirüsün görülmediği veya tespit edilemediği ülkeler; Tacikistan, Türkmenistan, Yemen, Güney Sudan, Kuzey Kore,Lesotho, Malavi Adası, Komor Adaları, São Tomé ve Príncipe.

 

Koronavirüsün Bir Merkezi Var mı?

Amerikan başkanı Donald Trump’ın Çin virüsü çıkışıyla birlikte virüsün merkezi neresi tartışmaları oldukça alevlendi. Aslında virüsün ilk görüldüğü ve yayılmaya başladı yer açısından değerlendirildiğinde merkezi Çin olarak görülebilir. Ancak ilerleyen zamanda virüsün yayılma merkezi tek bir nokta olmaktan çıkarak, başta İtalya olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde, daha sonra da Amerika Birleşik Devletlerinde hızla yayılmaya başladı. Dolayısıyla virüs artık belli bir merkezi olmadığını ve her yerde var olduğu kabul edilerek önlem alınması gerekiyor.

 

Sadece Yaşlılar mı Risk Altında ?

Koronavirüs ile ilgili en çok yanlış anlaşılan konuların başında “sadece yaşlıları etkiliyor, gençler ayakta atlatıyor” şeklindeki ön yargı olsa gerek. Zira dünyada gençlerin ve çocuklarında enfekte olduğu hatta yaşamını yitirdiği bilinmektedir. Ayrıca hastalıktan etkilenmese bile gençlerin taşıyıcı olarak çevresindeki diğer insanlar için risk oluşturabileceği de unutulmamalı.

 

Korunmak Mümkün mü ?

Çok hızlı bir şekilde yayılmasına rağmen koronadan korunmak için yapılabilecek şeyler;

-Sosyal mesafeyi korumak (En az 3 Metre)

– Ellerimizi sürekli yıkamak (En az 20 saniye boyunca sabun ve suyla temas önemli)

– Ellerimizi yüzümüze sürmemek, ağız ve göz bölgesinden uzak tutmak.

– Çiğ veya az pişmiş ürünler yerine sıcak ve pişmiş ürünlerin tüketilmesi

– Henüz uzmanlar fikir birliğine varamasa da maske de göre önemli bir korunma ve karşımızdaki insanları koruma yöntemi olarak gösterilmektedir. Zira ülkemizde de artık toplu alanlarda maske takmak zorunlu hale getirilmiştir

 

Evde Karantina Süresince Psikolojimizi Nasıl Koruruz ?

Öncelikle evde karantina süresince kendimizi bir şeylerle meşgul etmek, yeni alışkanlıklar kazanmak ve rutin eylemlerden kaçınmak önemli görülüyor. Bu noktada eğer kendi başımıza üstesinden gelemiyorsak Sağlık Bakanlığı’nın 81 İl Psikososyal Destek Hat Bilgileri için tıklayın.

 

Korona İçin İlaç ve Aşı Bulundu mu ?

Korona için pek çok ülke ve uluslararası organizasyon ilaç ve aşı geliştirme çalışmalarına başladığı biliniyor. Ancak bu ilaç ve aşıların yan etkileri ve etki süreleri uzun klinik araştırmalarını içeren bir süreç olduğundan kesin bir süre verilememektedir. Beklenti aşı için en az 1 yıl, ilaç için ise birkaç ay şeklindedir.

 

Sirke Kullanmak Koronadan Korur mu ?

Şu ana kadar yapılmış çalışmalarda sirkenin hiç bir koruyucu etkisine rastlanmamıştır. Uzmanlar tarafından Sabun ve Alkol bazlı dezenfektanların kullanımına dikkat çekilmektedir.

 

Evcil Hayvanlar Korona Bulaştırır mı ?

Şu ana kadar evcil hayvanlardan bulaşan bir vaka kayda geçmemiştir.

 

Korona Hangi Yüzeyde Kaç Saat Yaşar ?

Aslında elimizde kesin veriler yok. Ancak çeşitli araştırmacılar, korona virüsün bakır yüzeylerde 4 saat, karton üzerinde 24 saat, plastik ve paslanmaz çelik yüzeylerde ise 3 güne kadar hayatta kalabildiğini söylüyor.

 

Hastalığa Yakalandığımı Düşünüyorum Ne Yapmalıyım ?

Virüse yakalanıp yakalanmadığınızı anlamanın en kesin yolu tabi ki test yaptırmak. Ancak bu durumda olup olmadığınızı tespit etmek için Sağlık Bakanlığı online bir kontrol sistemi kurmuş durumda. Online korona testi yapmak için tıklayın. 

Dünyada ve Türkiye’de Vaka Sayısı Ne Durumda ?

Bu yazının yazıldığı tarihte dünyadaki vaka sayısı 1 Milyonu aştı. Güncel vaka sayıları için:

Dünya :Google Covid 19 Map

Türkiye: Sağlık Bakanlığı

 

 

Bu Yazıyı Paylaş