Gezitink: Bir Günde Londra’yı Gezmek

Gezitink: Bir Günde Londra’yı Gezmek

İngiltere’nin başkenti Londra’da bir günde neler yapılabilir ve nereleri gezebilirsiniz? Merak ediyorsanız buyurun…

Öncelikle Londra hakkında bilgiler paylaşmak istiyorum. Mutlaka bildiğinizi tahmin ediyor olsam da Londra Avrupa‘nın en kalabalık şehri unvanını taşıyor. Thames Nehri şehri ikiye bölüyor ve nehir üzerinde ki köprüler şehre ayrı bir ahenk katıyor.

Tower Bridge ve Millennium Bridge bunlara en güzel örnek. Ülkemizden Londra’ya gitmekte oldukça basit, birçok Türk havayolu şirketi her gün karşılıklı olarak uçuş planlamakta üstüne üstelik Londra’da tam 6 tane hava limanı bulunuyor. Birazdan şehir içi ulaşımından da bahsedeceğim ve anlayacaksınız ki ulaşım sizi İstanbul gibi yormuyor.

Şehre en yakın hava limanı Heatrow Airport. Ben bu hava limanına indim ve hava limanına yakın otel tercih ettim. Otellerin shuttle’ları oluyor, ücretsiz olarak binebiliyor ve hava limanına gidebiliyorsunuz. Heatrow Hava limanı ulaşım için oldukça ideal, hava limanının içerisinde ki Ticket Kiosk’larından 13,90£’luk Daily Ticket almanızı öneriyorum.

Bütün gün tüm ulaşım araçlarında kullanabiliyorsunuz. (Metro,otobüs hepsi dahil). Hava limanından biletimizi aldığımıza göre artık metroya geçip şehri keşfetmeye başlayabiliriz! Şehir ulaşım açısından muazzam düzende, şehri bölge bölge numaralandırarak ayırmışlar.

Bizim aldığımız Daily Ticket birinci ve altıncı bölge arasında geçerli olacak. Yanlış hatırlamıyorsam 9 bölge var. Bizim için 1-6 bölge arası geçerli olan bilet yeterli olacak. Londra’ya simge olmuş bütün yapıları havalimanında ki metro (6.bölge) durağında “Piccadilly Line” metrosuna binip Picadilly Circus(1.bölge)’ta inip görmeniz mümkün. Yaklaşık 50dk sürüyor. Kişisel tavsiyemdir bu durakta inip aşağı yürüyerek gezmek daha keyifli olacaktır.

Bir sonra ki durakta yani Leicester Square’de inerek aşağıdan başlamış gibi olduğumu düşünmüştüm. Yada bir önce ki durak Greenpark tam arada gibiydi. O yüzden Piccadilly Circus durağı tam bize göre. Her şeyi sıralayarak görebildim. (Heatrow Airport’dan – Piccadilly Line’a bindiğimizi varsayarak durakları tarif ediyorum. Başka yönden bindiğinizde benim tarifim gibi olmayacaktır.)

Piccadilly Circus’ta müzisyenler ve keyifli gösteriler sizi bekliyor olacak. Direkt bu bölgeden Hop-On Hop-Off tur satın alarak bütün yerleri rehber eşliğinde üstü açık otobüsle görebilirsiniz. Farklı noktalarda da tur satın almanız mümkün. Tur fiyatını sormuştum fakat pahalı bulduğum için tercih etmedim ve Londra sokaklarında ki yapıtların muhteşemliğini, sanatın izlerini hissederek gezmek daha cazip geldi.

Şehrin simgesi olmuş telefon kulübeleri, kırmızı çift katlı otobüslerde size eşlik ediyor. Sizin içinde önerim budur. Yine de tur otobüsleri için bilgi verecek olursam; tabii ki tur rehberi kaçınılmaz, o anlatıyor siz dinliyorsunuz. İstediğiniz yerde inip tekrar binebiliyorsunuz.

Anlaşıldığı üzere Londra ulaşım açısından şehri geze bilmemiz için tüm fırsatları sunuyor. Bigben, London Eye, Trafalgar Square, Millennium Bridge, Soho, Hyde Park, Buckingham Palace (Kraliçe II. Elizabeth burada ikamet ediyor) mutlaka görmeniz gereken yerler. Piccadilly Circus hepsi için ideal olacak.

Ben teker teker açıklamak yerine daha özgün bir yazı olması için gezilecek yerlerin içeriklerinden bahsetmiyorum. İsterseniz detaylı bilgiler internette mevcut. Tabii ki ben turist olarak gezilecek, fotoğraf çekebilecek ve instagram story atabileceğimiz yerlerden bahsedip o yerlere ulaşımdan bahsettim. Neden? Çünkü Londra’ya gitmişiz neden story atmayalım?

Bunun dışında Londra; sanayiden finansa, sanattan müziğe birçok izler taşıyor ve bu alanlarda popüler bir şehir. Dünyaca ünlü müzelere ev sahipliği yapıyor. Üstelik bu müzeler ücretsiz. National Gallery, British Museum, National History Museum bunlara en güzel örnek.

Ayrıca yeşilliği bol ve merkezi yerlerde harika yürüyüşler yapabileceğiniz parkları mevcut. (Hyde Park, Green Park vs). Bu parklarda yürüyüş yapan Londoner’ları görmek mümkün. Artık sizde Londrada simge olmuş ve mutlaka görmeniz gereken yerlerin hepsini bir günde görebilirsiniz.

Londra’da çektiğim video için profilimi ziyaret edebilirsiniz; www.instagram.com/yasinkamiloglu1

Başka bir şehirde, başka heyecanlarla görüşmek üzere…

Bu Yazıyı Paylaş
Yasin Kamiloğlu

Yasin Kamiloğlu

Aytink.com Yazarı