Gezitink: Bükreş -Romanya

Gezitink: Bükreş -Romanya

Gençlik Otobüsü ile çıktığımız güzel yolculuğumuzda ilk durağımız Romanya’nın başkenti Bükreş oluyor. Küçük bir şehir aslında Bükreş. Şehir merkezinde konaklamak için birçok otel mevcut. Uluslararası otellerin daha konforlu olduğunu söyleyebilirim.

Gezitink: Bükreş – Romanya

Konaklama yapacağınız oteli şehrin buluşma merkezi olan Parlamento binası çevresinde ayarlayabilirsiniz. Hem şehri daha rahat gezmiş olursunuz hem de gece geç saatlere kadar gezme fırsatınız olur. Para olarak euro pek geçmiyor. Ülkenin para birimi olan leu kullanılıyor. Ama sorun değil merkezde birçok noktada ‘exchange’ yazan yerde paranızı çevirebilirsiniz. Türk lirasına hemen hemen yakın bir değere sahip leu. 20 euro 91 leu yapıyor günümüz kuruyla. İnsanları genel itibariyle sıcak kanlı ama taksicilerine dikkat edin fazla para alma ihtimalleri yüksek. Çeşitli taksileri var km başına ücretleri farkediyor.

 

Yemek en önemli konulardan bir tanesi aslında. Mc Donals KFC gibi bilindik fast food tarzı yerlerde yiyebilirsiniz. Türkiye ‘deki barlar sokağı tarzında bir sokağı var. Orada Türk restoranları da mevcut. Tavuk döner, İskender gibi bize özgü yemekleri yiyerek de karnınızı doyurabilirsiniz. Üstelik bu mekanların pek çoğunda çay da var. Eğlence mekanları olarak çeşitli gece kulüpleri bulabilirsiniz. Ama bu mekanlar arasında  en ünlüsü Bamboo Club.

 

Parlemento binasına yakın büyük bir avm var ama fiyatları hemen hemen bizdekiler gibi. Hediye olarak magnet düşünebilirsiniz fakat çok pahalı 15-25 leu arası değişiyor. Yani ortalama 20 tl. Kilise gezebilirsiniz hatta nikah törenine denk gelirseniz bekleyip izleyin. Genel itibariyle küçük ve rahatlıkla gezebileceğiniz bir şehir.

 

Bükreş gezisi boyunca size en pahalıya patlayacak olan şey ise su olacaktır. Çünkü tüm Avrupa ülkelerinde su gerçekten çok pahalı ve bizim sularımız gibi değil. Mineralli su olarak geçiyor ve sodaya benziyorlar. Tavsiyem Türkiye’den giderken koli koli su götürün! Bükreş hakkında söyleyebileceklerim şimdilik bu kadar.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere ..

Bu Yazıyı Paylaş
Hüseyin Koyuncu

Hüseyin Koyuncu

Aytink.com Yazarı // Program Yapımcısı - Oyuncu