Dünyanın Yedi Harikası mı? “Yeni” Yedi Harikası mı?

Dünyanın Yedi Harikası mı? “Yeni” Yedi Harikası mı?

İlk Dünyanın yedi harikası listesinin tarihçesi M.Ö 5. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Ancak İşviçre merkezli “New7Wonders Vakfı” Milenyum projesi kapsamında 2000 yılında internet ve cep telefonu üzerinden Yeni yedi harika oylamasını başlatmıştır. Yaklaşık 100 milyon civarında oy kullandığı seçim süreci 6 yıl sürmüş ve 2007 yılında sona ermiştir. Belirlenen yeni yedi harika listesi, objektif olmadığı gerekçesiyle UNESCO tarafından tanınmamaktadır. Dünyanın Yedi Harikası mı? yoksa Dünyanın Yeni Yedi Harikası mı ?  bu konuda karar size kalmış …

 

Dünyanın 7 Harikası Listesi 

Antik dönemden günümüze değin uzanan ve UNESCO tarafından kabul gören Dünyanın yedi harikaları listesi ilk olarak ünlü tarihçi Heredot tarafından gündeme getirilmiştir. Ancak yazılı bir liste haline getiren Antipatros’tur.

 

1- Keops Piramidi 

Keops Piramidi,  MÖ 2560 yılında Firavun Khufu (Keops) emriyle inşa edilmiştir.  Keops Piramidi ilk inşa edilen yapı olmasına rağmen dünyanın yedi harikası arasında günümüzde ayakta duran tek yapıdır.

 

2- Babil’in Asma Bahçeleri

MÖ 7. yüzyılda Babil kralı Nebukadnezar tarafından yaptırılmıştır. Babil’in Asma Bahçeleri‘nin günümüze gelen kesin izleri yoktur.

 

3- Zeus Heykeli

Zeus Heykeli M.Ö. 450 yıllarında, adına olimpiyat oyunları düzenlenen Tanrıların kralı Zeus için, Olimpiyatlar’a ismini veren Olimpia’da yapılmıştır. Büyük bir yangın sonucunda yok olmuştur.

 

4- Rodos Heykeli

Rodoslular tarafından Güneş Tanrısı Helios’a ithafen yapılmıştır. Yapılışından yok oluşuna kadar yalnızca 56 yıl geçmesine rağmen, Rodos Heykeli dünyanın yedi harikasından biri olmayı başarmıştır.

 

5- İskenderiye Feneri

Tehlikeli kıyı şeridi boyunca gemicileri yönlendirmek amacı ile Mısır’ın İskenderiye kenti kıyısındaki Faros (Pharos) adasında yapılmıştır. Sadece harikaların değil bugüne kadar yapılmış fenerlerin de en yükseğidir.

 

6- Kral Mausollos’un Mezarı (Halikarnas Mozolesi)

Halikarnas Mozolesi, Kral Mausollos için karısı ve kız kardeşi tarafından yaptırılmış bir mezardır. Bodrum civarında yapılmış ve yapımı MÖ 350 yılında tamamlanmıştır.

 

7- Artemis Tapınağı

Tanrıça Artemis’e ithaf edilmiş tapınak Efes’te milattan önce 550 yıllarında tamamlanmıştır. Tapınak tamamen mermerden inşa edilmiştir.

 

“Yeni” Dünyanın  Yedi Harikası

Dünyanın yeni yedi harikası olarak bilinen bu 7 eser, 21 finalist eser arasından seçilmiştir. Seçilen bu 7 harika dışındaki diğer eserler: Akropolis Yunanistan Akropolis Yunanistan, El Hamra Sarayı İspanya, Angkor Kamboçya Moai Şili, Eyfel Kulesi Fransa, Ayasofya Türkiye İstanbul, Kiyomizu-dera Japonya, Kremlin Sarayı Rusya, Neuschwanstein Almanya, Özgürlük Heykeli A.B.D, Stonehenge İngiltere, Sidney Opera Evi Avustralya, Timbuktu Mali.

 

1- Chichen Itza (Meksika)

 

2-Christo Redentor (Brezilya)

3- Çin Seddi (Çin)

4- Machu Picchu (Peru)

5- Petra (Ürdün)

6- Kolezyum (İtalya)

7- Tac Mahal (Hindistan)

 

Bu Yazıyı Paylaş