Soru-Cevap: 2018-TYT Puanı Kullanma Durumu

Sınava ilk defa girecek adaylar için konu gündem değil, fakat geçtiğimiz yıl 2018-TYT’ sine giren arkadaşlarımızın aklında oluşan soru işaretleri var .

-Ekranda sınava ilişkin bilgiler kategorisinde yer alan 2018-TYT puanım 200 ve üzeridir . 2019-YKS’nin hiçbir oturumuna girmeden 2018-TYT puanımı kullanmak istiyorum kutucuğu hangi durumda işaretlenir ? Gelin 2018-TYT Puanı kullanımı konusunda soruyu cevaplayalım:

Sınava girecek misiniz ?

Cevap 1 ;”hayır sınava girmeyeceğim”

2018-TYT puanı iyi olan ve kullanmak isteyenler  bu seçenek işaretlenecektir. Buradaki başvuru ham puanınız 200 ve üstü ise onaylanacaktır. Ham puanınız 200 altındaysa sistem adaya uyarı sayfasını açacak ve başvuru gerçekleşmeyecektir. Puan 200 ve üzerinde ise oturum bilgisi seçmeye gerek kalmadan başvuru yapılacaktır. Neden oturum bilgisi seçmiyoruz ? Sınava girmeyeceğiz sadece puanımızı kullanacağız değil mi ? 😉

Bu işlemlerden sonra geriye 20 TL ÖSYM ‘ ye başvuru ücretimizi ödemek kalıyor .

Bu puan TYT puanıdır. Bu puan türünü kullanan yüksekokullar için kullanılacak puandır . Dikkatinize.

 

Cevap 2; “evet ,2019’ da sınava gireceğim”

Tercihiniz sınava girmek ise “2018 -TYT puanı kullan” seçeneği işaretlenmeyecektir.

Konumuzun başında ilk defa sınava girecekler direkt olarak bu seçeceği işaretleyip yola devam edeceklerdir .

Kafaları karıştıran durum ise geçtiğimiz yıl sınava girmiş olan adayların soru işaretleridir. 2018-TYT puanımız var , bu puanda 200 ve üzerinde , o cepte .

 

Seçeneklere bakalım nasıl yaparız?

—>2019 TYT-AYT ‘ye aday girecektir . Sistem otomatik olarak en yüksek puanımızı kullanacaktır .

 

—>2018-TYT puanıma güveniyorum ve lisans bölümlerinden tercih yapacağım derseniz oturum bilgilerinde TYT seçmeden direkt olarak AYT ‘yi seçip ilerlersiniz. Çünkü biliyoruz ki lisans bölümleri için AYT zorunlu bir sınavdır .

 

 

 

Bu Yazıyı Paylaş
Elif Coşkun

Elif Coşkun

Aytink.com Yazarı // Rehber Öğretmeni