Korona Aşısında İki Türk Bilim İnsanının İmzası: Uğur Şahin ve Özlem Türeci

Korona Aşısında İki Türk Bilim İnsanının İmzası: Uğur Şahin ve Özlem Türeci

Corona virüse karşı geliştirdikleri aşı ile pandemi sürecinin seyrini değiştiren  ve adeta dünyaya umut aşılayan Biontech’in kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin başarı hikayesine gelin yakından bakalım.

Uğur Şahin ve Özlem Türeci ‘nin 2008 yılında kurmuş oldukları Biontech’in  Pfizer ile birlikte  geliştirmiş olduğu aşı, virüse karşı %90 oranında başarı göstermesiyle tüm dünyada büyük ilgi uyandırdı. Biontech’in kurucusu ve aynı zamanda CEO’su olan Uğur Şahin, elde ettikleri bulguları covid-19 süreci açısından “dönüm noktası” olarak değerlendirdi. Zira bu değerlendirmenin ne kadar yerinde olduğunu dünyanın en önemli gazete ve televizyon kanallarının bu iki bilim insanını manşete taşımasıyla görüyoruz. (TNYT)

Böylesine büyük bir başarıya 2 Türk bilim insanın imza atması da ülkemiz açısından ayrı bir haber değeri taşıyor. Öte yandan bu iki insanın hikayesi aynı zamanda tüm dünyada yükselen göçmen karşıtlığına karşı bakış açısını değiştirmek içinde önemli bir örnek teşkil ediyor.

Uğur Şahin ve Özlem Türeci Kimdir ?

Prof. Dr. Uğur Şahin, 19 Eylül 1965 İskenderun’da dünyaya gelmiş, henüz dört yaşındayken ailesiyle birlikte Almanya’ya göç etmiştir. Babası Köln’deki Ford fabrikasında çalışan Şahin’in hedefi tüm zorluklara rağmen bilimsel çalışmalar yapmak ve doktor olmaktı. Şahin, modern bağışıklık sistemini bulan ve kansere karşı ilk kez kemoterapiyi geliştiren Paul Ehrlich’i kendisine örnek aldığını söylemiştir. İmza attığı başarı sonrasında gerek ülkemizde gerekse dünyada pek çok gencin de kendisini örnek alacağından şüphemiz yok.

Dr. Özlem Türeci,  1967 yılında Almanya’nın Lastrup şehrinde doğmuş. İstanbul’da doktor olan babasının bu kararıyla ailecek Almanya’ya göç etmiştir.  Şaşırmadığımız bir şekilde Uğur Şahin’le de Hamburg’da bir hastanede çalışırken tanışmışlar. Çiftin başarıya giden yolda ne derece emek harcadıklarını “Düğün günümüzde bile laboratuvarda çalıştık”(BBC) şeklindeki ifadelerinden de anlaşılıyor. Biliyoruz ki hiç bir başarı tesadüf değildir.

 

Uğur Şahin ve Özlem Türeci ‘nin kariyerleri

Uğur Şahin, Köln Üniversitesi’nde tıp okudu ve doktorasını aynı üniversitede tamamladı. Saarland Üniversitesinde göreve başladı. 2000 yılında eşiyle birlikte çalışmalarına Mainz Üniversitesi’nde devam etme kararı almışlar. Şahin 2019’da, iki yılda bir İran’ın bilim ve teknoloji ödülü olan Mustafa Ödülü’ne layık görüldü . Özlem Türeci ise, Almanya’da Saarland Üniversitesi’nde tıp eğitimi almış ve onkoloji alanında çalışmalar yapmıştır.

2001 yılında Ganymed Pharmaceuticals isimli şirketi kurdular. Bu şirketi 2016 yılında 400 milyon €’ya Japon ilaç üretici şirketi Astellas’a satma başarısını gösterdiler. 2008 yılında Biontech firmasını kurmuşlardır. Covid-19 salgını öncesinde şirket bünyesinde melanom adı verilen cilt kanserine karşı bir aşı üzerinde çalışıyorlardı.

 

Korona virüs aşısında iki Türk bilim insanının imzası ..

Ancak dünya çapında yaşanan salgın nedeniyle bütün çalışmalarını bu alana yönlendirme kararı aldılar. Bu kararın ardından 400 bilim insaıyla birlikte  aşıda başarıya ulaştığını açıklayan ilk şirketlerden birisi oldu. Üstelik duyurdukları bu aşının %90 gibi önemli bir başarı oranına sahip olduğu ifade ediliyor. Aşının başarıya ulaştığı anda ne yaptıkları sorulduğunda çiftin “Türk çayı demledik ve kutladık” şeklindeki samimi cevabı güzel detaylardan birisiydi.

Ocak ayında Avrupa ve ABD’de aşının ilk birkaç milyon dozluk dağıtımını planlayan şirket, Sağlık Bakanlığı ile yapılacak protokol çerçevesinde 2021’in ilk 3 ayı içinde Türkiye’nin de ihtiyacı kadar aşı dozunu karşılamak istediklerini belirtti. Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin öncülüğünde yapılan bu çalışmanın Nobel’e aday olabileceği de konuşulan konular arasında.  Neden olmasın ?

 

Dev otomobil ve teknoloji şirketlerini geride bıraktılar

Öte yandan elde ettikleri başarıların iki bilim insanına getirdiği bir diğer ünvan ise bugün Almanya’nın en zengin 100 kişisi arasında olmalarıdır. Nitekim kurdukları Biontech firmasının piyasa değeri 20 milyar € olarak tahmin ediliyor. Ancak şunu belirtmeden geçmeyelim, bütün bu maddi imkanlara rağmen çiftin hayatı mütevazi ve işlerine odaklı şekilde yaşadığı biliniyor. İşe bisikletle gidip geliyor, zamanlarının büyük kısmını araştırmalar yaparak geçiriyorlar.

Bu Yazıyı Paylaş