Yayalar İyi İnsanlar Aslında…

Yayalar İyi İnsanlar Aslında…

Biz yayalar iyi insanlarız. Fakirlikten değil yayalığımız. Özümüz bu…

Yıllardır Avrupa’nın yayalar ve sahip oldukları geçiş üstünlüğüne olan saygısından bahsediyoruz. Yaya geçidinde bekleyen bir yaya güvenle karşıdan karşıya geçebilir ve araçların saygılı bir şekilde yol vermesi ilgimizi çeken ve özenerek anlattığımız güzel kurallardan biri. Bizzat gittiğim ülkelerde de gördüm özellikle Almanya ve Avusturya gibi ülkeler daha da disiplinli ve katı bu konuda. Geçiş hakkı araçlarda iken bir kavşakta, ayağınızı kaldırımdan aşağı bile indirseniz polis sizi uyaracaktır. Gerçekten de özenilecek bir kültür…

Dün itibariyle TBMM tarafından yaya önceliği kanun kapsamına alındı ve yaya öncelikli bir trafik dönemi ülkemizde başlamış oldu. Artık yayada kusur aranmayacak. Sürücülerin artık daha dikkatli olması lazım demeyeceğim çünkü sürücülerin her zaman çok dikkatli olması gerekiyor. Yasanın olması veya olmaması dikkatin derecesini arttırmaz. Fakat bu yasayı çok ciddiye almayan sürücüler çıkacaktır. Şunu unutmasınlar ki; isterlerse son model spor arabaya binsinler o arabanın kapısı açıldıktan sonra herkes birer yayadır. Hepimizin birer yaya olduğunu unutmadan yayalara öncelikli davranalım. Empati yapalım ve yol verelim. Özellikle çocukların daha fazla olduğu okul geçitlerinde her zamanki dikkatimizin üzerinde hareket etmemiz gerekiyor.

Kurallara uymayan sürücülere 488 tl para cezası var. Sadece okul ve yaya geçitleri değil kavşak giriş çıkışlarında yavaşlamayan, yol vermeyen sürücüleri de kapsıyor.

Söz konusu düzenlemeyle, hız sınırını yüzde 10 ila 30 aşan sürücülere 235 lira, yüzde 30 ile 50 aşanlara 488 lira, yüzde 50’den fazla aşan sürücülere ise bin 2 lira idari para cezası uygulanacak.

İhlalin 1 yıl içinde 5 kez tekrar etmesi halinde sürücü belgesine 1 yıl süreyle el konulacak. Bu kapsamda 5 yıl içinde sürücü belgesi ikinci kez geri alınanların ehliyetleri iptal edilecek.

Her şey çok güzel. Fakat önemli olan bundan sonrası. Bakalım uygulama kısmında başarılı olabilecek miyiz? Ne kadar zaman alırsa alsın başarılı olmamız şart. Seve seve olmak zorundayız. Çünkü mesele ne kurallar ne de cezalar. Her insan ve hayvan birer yaya ve bir can taşıyor. Bu canlar için başarmak ve bir kültür haline getirmek zorundayız. Ve tabi bunu yapacağımıza da inanmayı unutmadan…

Not: Yaya önceliğimiz var diye lütfen yola atlamayalım. Tamam geçiş bizim hakkımız ama taşıdığımız da bizim canımız…

 

Sevgiyle.

Bu Yazıyı Paylaş
Hüseyin Koyuncu

Hüseyin Koyuncu

Aytink.com Yazarı // Program Yapımcısı - Oyuncu