Gezitink: Budapeşte -Macaristan

Gezitink: Budapeşte -Macaristan

Bükreş ‘ten sonra ikinci durağımız olan Budapeşte kentine geliyoruz. Budapeşte Macaristan’ın başkenti olmakla beraber birçok doğal ve mimari güzelliği ile de dikkat çeken bir şehir.

Gezitink: Budapeşte – Macaristan

Kentin en önemli özelliklerinden birisi yeşili ve doğayı koruyan bir yapısı olması. Ayrıca Tuna Nehri’nin şehrin ortasından geçmesi ve bir tarafı Buda diğer tarafı ise Peşte diye ayırması çok ilgi çekici. Bana sorarsanız mimari yapısının ve tarihi mekanlarının mutlaka görülmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü adeta tarih kokan bir şehir Budapeşte. Gezip görülecek o kadar çok yeri var ki bir güne sığdıramazsınız.

 

Gittiğiniz zaman Galler Kalesi’ni mutlaka ziyaret edin. Şehrin yukarıdan muhteşem görebileceğiniz bir kale. Elizabeth köprüsü şehre mimari olarak değer katan bir yapı, sakın geçmeden dönmeyin. Kiliseleri çok büyük. Parlemento binası karşısında demir ayakkabılar heykelini göreceksiniz. 2. Dünya savaşında Tuna Nehri’ne ayakkabıları çıkarılarak atılan yahudileri anlatıyor. Ve daha niceleri..

  

Şehir merkezi çok hareketli ve gezerek eğlenebileceğiniz mekanları var. Yemek olarak sığır etinden yapılan Gulash çorbasını mutlaka deneyin bizim patatesli yemeği andırıyor fakat lezzetli. Ördek eti de denenecek lezzetlerden bir tanesi. Kürtoskalacs tatlısı en çok tadılan tatlı türü şekerli hamurumsu bir yapıda. İnsanları cana yakın ve anlayışlı. Yemek konusunda sizi üzmeyecek olan bu şehrin, yemeklerin fiyatları konusunda biraz terleteceğini söylemekte yarar var. Özellikle kur farkı düşünüldüğünde bazı yemekler oldukça pahalıya patlayabilir.

Budapeşte gidip görebileceğiniz en güzel Avrupa şehirlerinden bir tanesi. Doğası, tarihi dokusu ve  iki yakanın kadim hikayesi eminim sizlerin de ilgisini çekecektir. Gerek Doğu Avrupa’nın en önemli şehirlerinden birisi olması gerek ülkemize olan mesafenin görece az olması nedeniyle mutlaka gezip görülmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyorum.

Şimdilik bu kadar, bir sonraki durağımızda ve yazımızda görüşmek üzere…

Bu Yazıyı Paylaş
Hüseyin Koyuncu

Hüseyin Koyuncu

Aytink.com Yazarı // Program Yapımcısı - Oyuncu