Gezitink: Batum Gezi Rehberi ve Gürcistan’a Giriş Koşulları

Gezitink: Batum Gezi Rehberi ve Gürcistan’a Giriş Koşulları

Covid-19 tedbirlerinin dünya genelinde nihayet yavaş yavaş azalmasını fırsat bilerek iki günlüğüne Batum ‘a gitmeye karar verdik. Hem bulunduğumuz yere yakın olması hem de kur olarak da avrupa ülkelerine göre daha uygun olması da tercih sebebi oldu tabi ..

Batum ‘a gitmeyi düşünenler için de bu yazımın faydalı olmasını umuyor ve anlatmaya başlıyorum:

Ülkeye Giriş Koşulları- Covid-19 Tedbirleri

Ülkeye giriş için vize şartı yok. Yeni tip kimlik ile ya da pasaport ile giriş yapılabiliyor.
Covid-19 tedbirleri kapsamında giriş şartlarına değinecek olursak; öncelikle biz haziran ayının sonunda gitmiştik ancak malum günümüzde çok sık değişiklik olabildiği için gitmeden önce güncel koşulları konsolosluk internet sitesinden öğrenmeniz önemli. Şu anda güncel şartlar şu şekilde:

Karayolu ile girişlerde;
Aşı sertifikası (tam doz) ve son 72 saatte temin edilmiş PCR test sonucunu beraber ibraz etmek suretiyle ya da sadece test sonucunu ibraz ederek giriş mümkündür. Yani aşı sertifikanız olsa bile karayoluyla giriş sadece aşı sertifikası ibrazıyla mümkün olmadığından, aşı olan kişilerin de girişten önce bir kereye mahsus olmak üzere PCR testi olmaları gerekmektedir.
Ayrıca aşı sertifikası bulunmayan kişilerin Gürcistan’a girişlerinin üçüncü günü ilave bir PCR testi olmaları gerekmektedir.
Mevcut tüm aşı çeşitleri Gürcü makamlarınca kabul edilmektedir.
Gürcü sınır makamlarınca, Gürcistan’a karayoluyla giriş yapmadan evvel, havayolu girişlerinde de geçerli olan konsolosluk internet sitesinden ulaşılabilen giriş formunun doldurarak gelen cevabi e-postanın çıktısının hudut makamlarına ibraz edilmesi istenmektedir

Havayolu ile girişlerde;
Havayoluyla giriş sağlamak isteyen kişiler karayolu girişlerinden farklı olarak, sadece aşı sertifikalarını ibraz ederek PCR testine gerek duymaksızın Gürcistan’a giriş yapabilmektedir.
Sertifika sahibi olmayan kişiler ise son 72 saatten eski olmayan PCR test sonuçlarını ibraz edip, girişlerinin üçüncü günü ilave bir PCR testi olma koşuluyla giriş sağlayabilmektedirler.

 

Gezilecek Yerler– Batum Rehberi

Batum Gürcistan’ın en turistik şehri. Hemen hemen her yere de yürüyerek gitmek mümkün. 2 gün gezmek için yeterli. Zira görmek istediğiniz tüm yerler 2 günde rahatlıkla gezilebilir. Bizim tercih ettiğimiz ve sevdiğimiz yerler şöyle:

Batumi Botanical Garden
Şehir merkezinden 31 numaralı münibüsler ile ulaşmak mümkün. 2 lariye gidebiliyorsunuz. yaklaşık yarım saat mesafede. Yarım gününüzü ayırmanız gereken bir yer bence. Çok büyük ve çeşitli bitkileri, ağaçları barındıran bir yer. Deniz manzarası ve botanik ortamı ile gezmesi ve vakit geçirmesi oldukça keyifli.

St. Nicolas Kilisesi
Kiliseler mimarisi ve iç dekorasyonları ile oldukça ilgi çekici bana göre. St. Nicolas Kilisesi de ibadete de açık bir kilise; hatta gittiğimizde ayin yapılıyordu:) Mimarisi de görülesi.

Piazza
İtalya ortamı oluşturulmak istenmiş ve başarılı da olunmuş. E bir de kahvenizi ve kruvasanınızı euro ile değil lari ile alıyorsunuz, daha ne olsun 🙂

Miracle Park
Ali&Nino, Chacha Kulesi, Panoramik Dönme Dolap gibi simge yapıları içinde barındıran bir park. Vakit geçirmesi ve fotoğraf çekilmesi turistler için biçilmiş kaftan 🙂

Panoramik Dönme Dolap
Önünde fotoğraf çektirmeden dönmüyorsunuz! İsterseniz binip şehri panoramik de izleyebilirsiniz tabi.

Chacha Kulesi


Bir İzmir’li olarak Saat kulesi dışında herhangi bir kuleyi beğenmem mümkün olmasa da; turistlik vazifemizi yerine gitirip bir fotoğraf çektik tabii.

Avrupa Meydanı
Yapıların mimarisi çok iyi. Gotik de bir havası var.

Astronomik Saat
Fotoğraf çekip yolumuza devam ettik. Görünümü oldukça farklı.

Holy Mother Virgins Nativity Cathedral
Gerek mimarisi gerek yine ibadete açık olması ve içinin havası için görülmeye değer.

Gelelim yeme-içmeye;

Yemek kültürleri bizim kadar gelişmiş değil ve damak tadları da farklı bence. Çok keyif alarak bir şey yiyemedim. Zaten vejeteryan olduğum için seçenek de az.

Sonuç olarak; hem ekonomik, hem yakın hem de yurtdışı olsun diyorsanız iyi bir alternatif. 2 günde her yeri gezebiliyor olmanız da haftasonu bile gidilebilecek seçeneklerden oluyor.

Umarım faydalı olmuştur. Unutmadan; toplu taşımalar dışında maske zorunluluğu yokmuş! Biz taktık yine de ama vatandaşlar hep uyardı, zorunlu değil diye. Bir de pek ingilizce bilmiyorlar. Hatta Türkçe bilen sayısı daha fazladır İngilizceye nazaran.


Gitmeyi düşünenlere şimdiden keyifli tatiller diliyor; ”buseepamuk” adlı instagram hesabımda Batum ve gittiğim diğer lokasyonlara ait paylaşımları da görebileceğinizi belirtiyorum 🙂

Bu Yazıyı Paylaş

Buse Pamuk Biçer

Aytink.com Yazarı // Avukat