8 Mart Dünya Kadınlar Günün’de Kadınlara Ne Hediye Alınır ?

8 Mart Dünya Kadınlar Günün’de Kadınlara Ne Hediye Alınır ?

Dünya Emekçi Kadınlar günü diye anılan 8 Martın, kıyısından detaya inmek gerek. Günün şöyle bir adına bakıp kelimeleri tek tek irdelemeli.  Örneğin ‘emekçi’ ne demek? Hiç düşündük mü? Bugün eğlenerek, hediyeleşerek kutlanır mı? Yas mı tutulur?

Sosyal hayata girmeye çalışan, keza bunu da başaran kadınların çalışıp modern hayatın getirisi olan ekonomik özgürlük diye bahsettiğimiz unsurun içine kadar giren bir yapıya bürünmesi; e bunu da gerçekleştirirken bahsettiğimiz sosyal hayatın iş hayatıyla örtüştüğü noktada yaşadıkları belki de en ağır süreçtir ki; günümüze kadar da evrilerek  başka tür ağırlıklara sevk etmiştir kendini.

Başlangıç noktasına baktığımızda; dar anlamda kadın hakları geniş anlamda insan haklarının büyük ölçüde ihlaliyle karşımıza çıkmaktadır. Dokuma işçisi olan kadınların erkeklerle aynı süreçlerde çalışıp daha düşük ücret almaları neticesinde, çalışma şartlarında iyileştirme talepleri,  ; bunun akabinde “eşit işe eşit ücret” sloganıyla hareket etmeleri, grev sürecine girmelerine sebep olmuştur. Kadın işçilerin fabrikaya kilitlenmesi ve polisin saldırması sonucuyla çıkan yangında kadınların hayatlarını yitirmesine mal olan bu olay ABD’ de ve 1857 yıllında gerçekleşmiş bir olay olmuş olmasına rağmen günümüze dikkat çektiğimizde büyük ölçüde değişmediğini ufacık bir örnekle göstereceğim.

24 Ekim 1974 yılında ilk olarak düzenlenen iş bırakma eylemi ile; yine en son aynı gün 2016 tarihinde gerçekleşen ve gelenekselleşen, İzlanda’da Kadınların “eşit işe eşit ücret “ talepleri doğrultusunda saat tam 14.38’de iş bırakma eylemleri yapıyorlar. Zamanı uzak değil, aradan yüzyıllarda geçmemiş. Saat peki dikkatinizi çekti mi? Tam 14.38’de işi bıraktıklarında erkeklere aynı oranda ücret almış olup, o saatten sonra çalışmaya devam ederlerse; bedava çalışmış oluyorlar. Bu sürece esinlenen başka bir ülkenin kadınları da aynı şekilde harekete geçiyorlar. O ülke de Fransa… Ülkeler artarak da ilerliyor.

Günün önemini kısaca verdiysem değerli okuyucularımıza şimdi başlığımıza ve ilk paragrafa dönüp, soruları cevaplayalım. İtiraf ediyorum; başlık dikkat çekmek amaçlı. Yeterince de dikkat çekti mi, bilemiyorum. Hala ‘ iyi tamam da biz kadınlara ne alacağız’ derdinde olan da var ise -ki bunu da pek sanmıyorum- diyeceğim iki çift söz… Değerin zamanında bilinmesi; görüldüğü üzere politik, sosyal ve insan hakları temelinde ele alınması, ha günümüz içinde değer yine söz konusu ki genelde bir günde mi anlaşılıyor bu değerler sorusunu da soruyor kadınlar.

Velhasıl kelam bazı günler anılırken dikkat çekilecek nokta içi boş kalmış kelimeler olmamalıdır. İşin özüne dönülmelidir. Öyle anneye , eşe mutfak robotu hediye etmekle olmuyor. Bakarsınız ki o robotu aldığınız yerde çalışan ve hatta bu denli haksızlığa uğrayan bir kadın vardır!

Bu Yazıyı Paylaş

Elif Coşkun

Aytink.com Yazarı // Rehber Öğretmeni