Evde Radyo Yayını Nasıl Yapılır? Neler Gereklidir?

Evde Radyo Yayını Nasıl Yapılır? Neler Gereklidir?

Radyoculuğa merak salmış herkesi bu yazımızı okumaya davet ediyoruz..

Evde radyo yayını nasıl yapılır? Neler gereklidir bunlardan bahsediyoruz..

İlk olarak bir radyo Hostingine ihtiyacınız olacak bunu dilerseniz internette araştırıp farklı firmalardan satın alabilirsiniz veya bir çok insanın anlattığı ama benim hiç tavsiye etmediğim bir yöntem olan bilgisayarınızı Server haline getirerek de yayın yapabilirsiniz. Bu 2. söylediğimi çok önermiyorum çünkü bilgisayarınız bu yükü kaldıramayacak ve en fazla 2-3 kişiye yayın yapabileceksiniz bir süre sonra o yüzden bir şirketten radyo hosting almak daha mantıklı geliyor bana zaten çok aşırı bir ücreti de yok.

Evde Radyo Yayını Kurulumu

Şimdi eğer radyo hosting işini hallettiysek ikinci işlem olan radyo yayınını yapacağımız programa gelelim. Bu konuda bir çok farklı seçenek mevcut ancak ben Sam2 programını öneriyorum. Hem kullanması kolay hem de diğer programlara nazaran tek ara yüzde bir çok farklı seçenek sunuyor.

Deck A / B yazan yerler şarkıları çalacağınız kısımlar. Sürükle bırak yöntemiyle de buralara şarkı ekleyerek çalmasını sağlayabilirsiniz

DJ Control yazan yer ise Deck A / B ekolayzır ayarlarını yapabileceğiniz yerdir.

Queue yazan yer şarkıları sıraya dizdiğiniz playlist bölümüdür. Burdan şarkılar hangi sıradaysa o şekilde çalmaktadır.

Tracks in selected category yazan kısım Sam2 veritabanına şarkı, efekt eklemek için kullanacağınız ve bunları görebileceğiniz kısımdır.

Sound FX kısmı ise adından da anlaşılacağı gibi efekt ekleyeceğiniz bölümdür. (Gülme, alkış vs gibi)

Voice FX kısmındaysa mikrofon ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Tüm bunların hepsini hallettiysek şimdi geçelim Server ayarlarını yapacağımız bölüme

Statistic relays kısmında serveri IP adresi Port ve şifre ayarlarını yapacağınız. Yazının hemen altında bulunan + işaretine tıkladığınızda karşınıza gelecek ekran aşağıdaki gibidir. İlk önce satın aldığınız Serverin eklenti özelliğini seçiyoruz ve daha sonra ki ekrandan IP, Port ve şifresini yazıp kaydediyoruz.

Bu ayarları yaptıktan sonra Encoders bölümüne geçerek yayın yapacağımız detayları giriyoruz. Gelen ilk ekrandan yayın türümüzü seçiyoruz ki MP3 seçmenizi öneririm böylelikle her playerde çalışsın yaptığınız yayın. Bunu ayarladıktan sonra gelen ekranda aldığınız hostingin yayın kalitesi en fazla kaç kb/s yi destekliyorsa onu seçip ikinci ekrana geçiyoruz.

Bu ekranda yine Server IP, Port ve şifre ayarlarını yaptıktan sonra hemen yan tarafta bulunan kısımdan yayın isminizi, yayın türünüzü ayarlayıp kaydediyoruz ve hepsi bu kadar. Artık radyo yayını yapmaya hazır bir bilgisayarınız var. Encoders bölümünde Start’a tıkladığınız andan itibaren bilgisayarınızda ki tüm sesler sesinizi duyurmak istediğiniz kişilere ulaşıyor olacak. Tabii eğer iyi bir mikrofonunuz varsa. Eğer bu konuda da sıkıntılarınız varsa bu yazımızdan sonra gelecek olan ve benimde kullandığım bir mikrofonu inceleme yazısı olarak yayınlayacağım. O zaman kadar siz tüm bu ayarları yapıp yayın yapmak için bekleyebilirsiniz.

Müzik sizinle olsun…

Bu Yazıyı Paylaş
Tugay Cicikler

Tugay Cicikler

Aytink.com Yazarı