Bebeğinizin Gelişimini Şarkılarla Destekleyin

Bebeğinizin Gelişimini Şarkılarla Destekleyin

Bebeğinizin ilk iletişim becerileri taklit yoluyla başlar. Önce duyduğu sesleri sonra gözlemlediği jest ve mimikleri taklit eder. Zamanla bu taklitler öğrenmeye dönüşür.

Bebekler için şarkı neden bu kadar önemli ? Çünkü bebekler şarkı söyleyip ritim tutmayı çok severler. Siz de bebeğinize eşlik ederseniz bu daha keyifli bir hale gelecektir. Söylediğiniz şarkılara bir de hareketlerini eklerseniz bebeğinizin eğlenirken öğrenmesini kolaylaştırmış olursunuz. Bu sayede bebeğinizin dil, sosyal ve psikomotor becerilerine katkı sağlarsınız.

Bebeğinizin çıkarmaya çalıştığı sesleri siz taklit ettiğinizde bu onun çok hoşuna gidecektir. Çünkü artık onunla ortak ilgi oluşturmuşsunuzdur. Onunla geçirdiğiniz vakit ortak ilgi kurabildiğiniz ölçüde eğlenceli olacaktır.

Çocuğum Konuşmuyor ! Ne Yapmalıyım?

Şarkıların hareketlerini önce siz izleyip öğrenin

Bebeğinizin de hoşuna gidebilecek en sevilen hareketli çocuk şarkılarını sizler için derledim. Evde olduğumuz şu günlerde bebeğinizi ekranlardan biraz uzak tutmak istiyorsanız şarkıların hareketlerini önce siz izleyip öğrenin, ardından siz söyleyip hareketlerini bebeğinize gösterin. Böylece hem bebeğinizin gelişimine katkı sağlamış olacaksınız, hem de keyifli vakit geçirerek bebeğinizle aranızdaki bağı daha da güçlendireceksiniz. Tüm bu nedenlerden yola çıkarak, bebekler için şarkı ve ritmin ne denli öneme sahip olduğunu görebiliriz.

 

Bebekler için şarkı önerilerinden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 

Bebeğinizle kahkahalarınızın birbirine karıştığı eğlenceli vakitler diliyorum.

Bu Yazıyı Paylaş

Ebru Öztürk

Aytin.com Yazarı // Okul Öncesi Öğretmeni - Uzman Öğretici