Akıllı Telefonlar Çağı: “10 Yıllık Çağ”

Akıllı Telefonlar Çağı: “10 Yıllık Çağ”
Erdem Güç

Paylaş

Akıllı telefonlar hayatımıza öyle hızlı bir şekilde girdi ki, kullanmayanı yadırgar hale geldik. Telefonu “alo alo” için kullanan kesimin evrilerek, sosyal medyada paylaşım yapıp konum atmaya başladıkları ve aile sohbet grupları oluşturdukları şu günlerde “çağ içinde çağ açan” akıllı telefonlara değinmeden edemedim..

Konuya başlarken, her şey …..’nın icadıyla başladı diyecek bir nokta bile yok aslında. Birden bire cebimize giren ve bir çoğu eski masa üstü bilgisayarlarımızdan daha iyi donanımsal özelliklere sahip olan  bu cihazların yayılması bir kaç yıllık maziye sahip.

Nitekim, beraberinde yan ürünler de yaratan akıllı telefonlarla birlikte sosyal medya, sohbet uygulamaları, resim ve video paylaşım uygulamaları da hızlı bir artış gösterdi. Hatta aralarında dünyanın en büyük 10 şirketi arasına girmeyi başaranları bile var. Tabi burada akıllı telefonlardan önce de var olan ve web sitesi olarak kurulanları ayrı tutmak gerek ..

Cebimizde yüzlerce hatta binlerce insanı taşıma imkanını sunan akıllı telefonlar, kimileri için statü göstergesi bile olabiliyor.  Maaşının dört beş katı olan bir telefonu alarak toplumda saygınlık kazanabileceğimiz hissi bile oluşturuyor bu akıllı telefonlar.

Ne var ki, taksiti bitmeden sonuna bir harf takılmış hali ya da başındaki rakımın bir büyüğü çıkıveriyor. Hoş bizim ülkemizde taksit yapılmayan ürünler içerisinde yer almakta. Ama isteyen insan için aşılamaz dağ yok. Biliyorsunuz!

Yazının başında, çağ içinde çağ açan telefonlar demiştim. Evet.. yüz yıllık çağ içerisinde on yılda çağ açan bir teknolojiden bahsediyoruz. Hem de işlemci çekirdeklerinin havada uçuştuğu, şuan yazı yazdığım bilgisayardan daha çok ram (bellek) kapasitesine sahip telefonlardan bahsediyoruz. Yaşam tarzımızı değiştirerek “anı yaşamak yerine, anı paylaş” haline getirmesinden..

Aslında kimi görüşe göre bu bir kültür devrimi olarak da nitelendiriliyor ..

Bu akımın daha uzun yolu var gibi duruyor. Çünkü sadece gençleri ve çocukları değil, toplumun bütün kesimleri üzerinde mutlak bir hakimiyet kurduğu açık.

Sular kesildiğinde umursamayan insanların artık internet erişimi kesildiğinde isyan ettikleri bir çağda yaşıyoruz.

Hem de on yıllık bir çağ ..

 

 

Bu Yazıyı Paylaş