Karasal Olarak Yüzölçümü En Büyük Ülkeler Hangileri ?

Karasal Olarak Yüzölçümü En Büyük Ülkeler Hangileri ?

Paylaş

Dünya üzerinde yer alan ülkeler arasında yüzölçümü en büyük ülkeler hangisi biliyor musunuz ? Aslında dünya haritasını göz önüne getirdiğinizde hepimizin belli başlı tahminleri olacaktır. Şimdi gelin rakamlarla bu ülkeleri sizin için sıralayalım ..

Karasal Olarak Yüzölçümü En Büyük Ülkeler Sıralamasına geçmeden önce şu hususları da belirtmekte fayda var. Dünya’nın toplam alanı 510.072.000 km²’dir. Göl, nehir, baraj gibi iç sular çıkarıldığında ise dünyanın karasal olarak yüzölçümü ise 148.940.000 km² olarak hesaplanmıştır.

1- Rusya (16.377.742 km²)

İlk sırada oldukça geniş bir karasal alana sahip olan Rusya bu özelliği ile dünyanın en geniş yüzölçümüne sahip olan ülkesidir. Ancak sahip oldukları toprak nicelik olarak geniş olmasına rağmen, büyük bir bölümü boş arazi şeklindedir. Ayrıca sahip olduğu toprakların çok küçük bir bölümü tarıma elverişlidir. Buna karşın maden ve doğal kaynakları konusunda oldukça avantajlı konumdadır.

 

2- Kanada (9.093.507 km²)

İkinci sırada Kuzey Amerika’nın kar ve soğukla özdeşleşen ülkesi Kanada’yı görüyoruz. Yerleşim tipi oldukça seyrek olan Kanada’nın tıpkı Rusya gibi iklimi dolayısıyla arazilerinin büyük bir bölümü kullanım dışıdır. Nüfusun büyük bir kısmı güneyde yani A.B.D. sınırındaki hat üzerinde yoğunlaşmaktadır.

 

3- Çin (9.569.901 km²)

Üçüncü sırada dünyanın nüfus olarak da devi olan Çin yer alıyor. Diğer iki ülkeye kıyasla daha verimli arazilere sahip olan Çin’in iklim olarak da oldukça çeşitli bir yapıda olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca maden ve doğal kaynak olarak da doğalgaz, petrol ve kömür gibi stratejik kaynaklara sahiptir.

 

4- A.B.D. (9.158.960 km²)

Ekonomik olarak dünyada önemli bir güce sahip olan A.B.D. karasal yüzölçüm olarak da ciddi bir alanı kontrol etmektedir. Çeşitli iklim yapılarının yaşandığı kıta ülkesinde karasal iklim hakimdir. Ülke topraklarının yarısı tarım arazisi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca geniş orman arazileri sayesinde kağıt ve kereste endüstrisi gelişmiştir. Doğal kaynaklar konusunda dünyanın en şanslı ülkelerinden birisi olmalarını da belirtmekte fayda var.

 

5- Brezilya (8.460.415 km²)

Brezilya Güney Amerika Kıta’sının en fazla nüfusa sahip ülkesidir. Genel olarak tarım ülkesi profili çizen ülkenin sanayisi de belli ölçüde gelişmiştir. Özellikle kahve üretimi konusunda dünyanın en büyük üreticisi konumundadır.

 

6- Avustralya (7.682.300 km²)

Güney Yarım Kürede yer alan Avustralya aynı zamanda kıta ülkesidir ve karasal olarak bir sınırı bulunmamaktadır.

 

7- Hindistan (2.973.193 km²)

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan karasal olarak ilk 6 ülkeye oranla daha az toprağa sahiptir. Genel olarak karasal, buzul ve tropikal iklim çeşitlerinin bir arada görüldüğü ülkede nüfusun %80’e yakını köylerde yaşamaktadır.

 

8- Arjantin (2.736.690 km²)

Güney Amerika’nın nüfus ve yüzölçüm bakımından ikinci büyük ülkesidir. Nüfusun büyük bir bölümü ülkenin merkez bölgelerinde kümelenmiştir. Ayrıca sosyal medyada Şili yüzünden ülkenin Pasifik Okyanusu’na kıyısı olmadığı esprileri oldukça sık yapılmaktır.

 

9- Kazakistan (2.699.700 km²)

Türk Cumhuriyetlerinin en büyüğü olan Kazakistan bozkır ülkesidir. Doğal gaz ve petrol başta olmak üzere doğal kaynaklar oldukça fazladır.

 

10- Cezayir (2.381.741 km²)

Afrika Kıtası’nın yüzölçümü olarak en büyük ülkesidir. Cezayir’in ekonomisi tarıma ve petrola dayanmaktadır.

Bu Yazıyı Paylaş