Akıllı Telefon Seçimi Nasıl Olmalı: Yeni mi Eski mi ?

Akıllı Telefon Seçimi Nasıl Olmalı: Yeni mi Eski mi ?

Akıllı telefon seçimi artan fiyatlarla birlikte giderek zor bir hale geldi. Üst seviye telefonların 5.000 TL fiyat bandını aşmasıyla birlikte tüketici tercihleri orta seviye ve bir önceki yılın amiral gemisine doğru kaymaya başladı.

Akıllı Telefon Seçimi Nasıl Olmalı: Yeni mi Eski mi ?

Özellikle düşük ve orta gelir grubunda yer alan kesim için akıllı telefon seçimi yapmak şu dönemde oldukça güçleşti. Döviz kurundaki artış sonrasında ihtiyaç durumları dışında yeni bir telefon almak kesinle hata olacaktır. Çünkü verdiğiniz para ve aldığınız teknoloji arasındaki makas giderek açılıyor. Zira yeni nesil orta seviye telefonlar 2000 TL ve üstünde satılmaya başladı. Bir veya iki yıl önceki amiral gemisi telefonların da 2000 TL fiyat bandına çekilmesiyle birlikte tercihlerde öncelikler belirleyici olmaya başladı.

Peki ihtiyacı olanlar ?  İhtiyaç durumunda telefon almak zorunda kalanlar için iki seçenek var. Önceki yılın amiral gemilerine yönelmek ya da yeni nesil giriş ve orta seviye ürünlere yönelmek. Şimdi bu iki tercihin avantajlarını ve dezavantajlarını genel hatlarıyla irdeleyelim. Dipnot olarak şunu ekleyelim, bahsedilen avantaj ve dezavantajlar model bazlı değişkenlik gösterebilir. Yani amiral gemisi avantajlarından birine sahip olmayan bir amiral gemisi modeli olabildiği gibi, orta seviyenin dezavantajını yaşatmayan modeller olabilir. Model bazlı bir inceleme olmadığı için genel hatlarıyla değerlendirildiği unutulmamalıdır.

 

Akıllı Telefon Seçimi Önceki Yılın Amiral Gemisi Olanlar İçin

Avantajlar: 

+ Snapdragon 820, Snapdragon 835  ve muadili olan markalar gibi güçlü işlemcilere sahip olmaları ve yine beraberinde güçlü grafik yongası ile gelmeleri gerek oyun gerekse diğer yoğun kullanımlarda size iyi bir performans sunacaktır.

+ Kamera konusu marka ve modele göre değişkenlik gösteren bir konu olmasına rağmen, “Amiral Gemisi” olarak piyasaya sürülen modellerin büyük bir bölümü giriş ve orta seviye telefonlardan oldukça iyi lensler ve özelliklerle donatılmış olacaktır. Gerek 4K fotoğraf ve video imkanı sunmaları açısından, gerekse kamera sensörünün kabiliyetleri, OIS donanımına sahip olması size oldukça keyifli bir kamera deneyimi sunmaları büyük bir avantaj olarak değerlendirilebilir.

+ Bağlantı hızı ve ekstra özellikler konusunda da, geçtiğimiz yılın amiral gemileri giriş ve orta seviye cihazlardan daha donanımlı olacaktır. Zira 2018 yılında Wifi  bağlantısında 5 Ghz’lik bağlantıyı desteklemeyen orta seviye telefonlar görüyoruz.

+Her ne kadar metal ve cam gövde her segmentte üretim standardı haline gelmeye başlamış olsa da, IP68 su ve toza dayanıklılık ve Corning Gorilla Glass dayanıklı cam gibi özellikler de yine daha çok amiral gemisi telefonlarda görmeye rastladığımız özellikler. Bu durumun istisnası olan bazı orta seviye modeller bulunabilse de, orta seviye için yaygın durumda değiller.

 

Dezavantajlar: 

– En önemli dezavantaj olarak Android sürümünün güncelleme alıp almayacağının belli olamamasını gösterebiliriz. Çünkü günümüzde saf Android deneyimi sunan telefonlar dışındaki modellerin güncelleme alması zaman zaman sıkıntılı bir süreç haline gelebiliyor. Android ekosisteminin en güncel özelliklerinden faydalanmak sizin için çok önemliyse tercihiniz yeni nesil bir orta seviyeden kullanmanızda ya da Google ile partnerlik yapan firmalardan yana kullanmanız sizin için daha iyi bir tercih olacaktır.

– Çift kamera, Portre gibi güncel kamera özellikleri geçtiğimiz yılların amiral gemilerinin büyük bir bölümünde olmayan özellikler. Eğer sizin için çift kameranın sunduğu geniş açılı çekim, portre çekim modu vb. özellikler önemliyse yeni nesil orta seviyeler yine bu konuda bir adım önde olacaktır.

– Tasarım konusu göreceli olmakla birlikte, çerçevesiz ekran sevenler için dezavantaj olarak değerlendirilebilir. iPhone X ile birlikte çentikli ve yüksek ekran kasa oranına sahip tasarım anlayışı yeni nesil orta seviye cihazlarda oldukça yaygınlaşmış durumda. Ancak bu durum çerçeve kalınlığını önemsemeyen, bir önceki neslin tasarımını beğenenler için dezavantaj olarak görülmeyecek bir konu.

 

Akıllı Telefon Seçimi Yeni Nesil Orta Seviye Olanlar İçin

Tekrara düşmemek adına kısaca özetleyelim,

Avantajlar: 

+ Yukarıda bahsedildiği üzere en önemli avantajlarından birisi güncel bir android sürümü ile gelmesi ve en az 1 sürüm daha güncelleme alma ihtimalinin yüksek olması.

+ Tasarım çizgilerinin güncel olması ve ekran gövde oranında pek çok modelin iyi işler çıkartması. Özellikle görüntüye önem veren kullanıcılar için oldukça cazip hale getiriyor.

+ Çift kameranın neredeyse standart haline gelmesi ve  çift kameranın sunduğu avantajlarda pek çok kullanıcı için tercih sebebi olması.

Dezavantajlar: 

– İşlemci olarak Snapdragon 400 – 600 serisi veya muadili olan yonga seti ile gelmeleri günlük işlerinizde size herhangi bir sorun yaşatmasa da benzer fiyata 800 serisi ve muadili işlemcileri alabilirsiniz.

– Kamera sayıları her ne kadar artmış olsa da gerek lenslerin özelliklerinin amiral gemisi modellerin gerisinde kalması, gerekse bir çok orta seviyenin 4K çekim imkanından mahrum olması önemli bir eksiklik olarak düşünülebilir.

– Gerek bağlantı hızı gerekse IP68 vb. dayanıklılık özellikleri gibi dezavantajlar bir kaç istisna model dışında orta seviye telefonlarda pek rastlamadığımız özellikler olarak sıralanabilir.

Bu Yazıyı Paylaş

Erdem Güç

Kurucu & Genel Yayın Yönetmeni // Kamu Yönetimi (PhD)