Kilogramın Tanımı Uluslararası Oylama ile Değişiyor!

Kilogramın Tanımı Uluslararası Oylama ile Değişiyor!

Kilogramın Tanımı 16 Kasım 2018’de Fransa’da yapılması planlanan Ağırlıklar ve ölçüler konferansında değiştirilmek için oylanacak. Peki neden ?

Kilogramın tanımı genel olarak “kütlenin temel birimi” şeklinde yapılmaktadır. Ancak temel birim olarak kabul edilmesi, 1889 yılında Fransa’nın başkenti Paris’teki Milletlerarası Ağırlıklar ve Ölçüler Bürosu‘nda bulunan  9 mm çapında ve 39 mm yüksekliğinde, iridyum ve platinden yapılmış silindir şeklindeki etalon cismin kütlesine eşitlenerek olmuştur. Bu cismin kopyaları tüm dünyaya gönderilerek tüm dünyada genel geçer bir “1kg” ağırlığı üretilmiştir. Türkiye’deki en doğru ölçülmüş 1 kg örneği ise TÜBİTAK’ın Ulusal Metroloji Enstitüsününde bulunan 54 numraralı prototiptir.

Kilogramın tanımı neden değişiyor ?

Değişimin nedeni olarak da emsal olarak kabul edilen kilogramın zaman içerisinde deformasyona uğraması ve ağırlığını kaybetmesi ve ölçümlerde çok küçük derecede de olsa hataya neden olması gösteriliyor. Bu kaybın ise bir yılda bir gramın 50 milyonda biri oranında olduğu söyleniyor.

Her ne kadar bu oran sizlere “bunun içinde değer mi?” dedirtse de, aslında durum öyle değil. Uzay, kimya, radyoaktif madde vb. alanlarda yapılan çalışmalarda yer alan formüllerin bazıları “kg” birimine ihtiyaç duyar. Her yıl meydana gelen zayıflamayla yapılan hesaplamalardaki hata payını giderek arttırmaya başlayınca yeni bir evrensel kilogram değişmezi  (Planck constant) arayışı başladı. İşte oylamanın asıl nedeni de yeni yöntemin belirlenmesi.

Söylentilerden bazıları, Einstein’ın meşhur E=mc2 formülü kullanılarak Planck sabitiyle kütle arasında bir ilişki kurup kilogramın buna göre tanımlanması yönteminin büyük oranda kabul göreceğini öngörüyor. Ancak bu durumun nihayete ermesi için oylama sonucu görmekte yarar var. 16 Kasım tarihinde gerçekleşecek toplantıda bu soru cevabını bulacak. Ayrıca Kilogram ile birlikte “Kelvin”, “Ampere” ve “Mole”ün de tanımları da değişecek.

 

Bu Yazıyı Paylaş