YKS 2019 TYT-AYT Başvurusu Nasıl Yapılır ?

YKS 2019 TYT-AYT Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Konumuzla ilgilenen gençler merhabalar. Malum üniversite sınavı başvuru tarihleri içerisindeyiz. Hal böyleyken sizlerle beraber görselleriyle birlikte TYT-AYT Başvurusu nasıl yapılır, inceleyelim istedik 😉

TYT-AYT Başvurusu yaparken sisteme giriş için elimizde şifremizin olması gerekmektedir.

Lise son sınıf öğrencileri ilk başvuru yapacakları için mutlaka bulundukları şehirdeki “ÖSYM koordinatörlüklerine” fotoğraflı kimlikleriyle ve aday başvuru formuyla uğrayıp; hem sistem için fotoğraf çekinmeliler hem de şifrelerini almalılar.  Bu işlem için 10 lira ödeme yapılması gerekecektir. Sonrasında sisteme verilen şifre ile girdiğinizde, şifre değişikliği sayfası gelecektir. Büyüdüğümüzü buradan anlayabiliriz artık. Çünkü kendimize özel bir şifre oluşturmamızı isteyecek sayfa bizden.. 😉

Mezun öğrenciler sistem de kayıtlı oldukları için kendi işlemlerini kendileri yapabileceklerdir.

Hadi şimdi başvurumuzu yapalım 😉

2019 TYT-AYT Başvuru Resimli Anlatım

Öncelikle herhangi bir arama motorundan “ https://ais.osym.gov.tr/ “ adresine ulaşmamız gerekmektedir.

Karşımıza ilk olarak çıkan sayfa başvuruların göründüğü genel ana sayfamızdır.

2019-YKS seçeneğine tıklıyoruz.

Başvuru yap seçeneğini içerisinde sınav ücretimiz ve ödeme işlemini gerçekleştirebileceğimiz bankalar yer almaktadır.

 

Kayıt bilgilerinizin geldiği alanda kimlik,adres-iletişim , eğitim, sınava ilişkin bilgiler , oturum seçimi,sağlık durumu/engel , önizleme ve onay kısımları karşımıza çıkmaktadır.

Kimlik kısmında değişecek herhangi bir ibare yoktur.

Adres-iletişim kısmında adresiniz mernisten gelecektir, numara değiştirebilir e-postanızı yazabilirsiniz.

 

Eğitim kısmında okulunuzu seçiniz.

 

 

Beklide en kafa karıştıran kısım sınava ilişkin bilgilerdir. Öğrenim durumumuz, sınav merkezi, 2.sınav merkezi, din kültürü muafiyeti, dil ve şehit yakını olma ile ilgili durumlarımız bulunmaktadır.

 

Öğrenim durumu içeriği aşağıdaki gibidir. Lise son sınıf öğrencisiyseniz kod 1 , tercih yapmadınız ya da yapıp yerleşmediniz ise kod 4’ü seçmeniz gerekecektir.

 

İlk sınav merkezi için seçilmesi gereken ilin kodu plaka koduyla bağlanmıştır. İkinci seçeceğiniz sınav merkezi komşu il veya bazı ilçeler olacaktır. İkamet adresinizden uzaklaşmayan bir sistem vardır. Siz uzak bir şehir seçseniz dahi sistem sizi uyaracaktır.

 

Din kültürü ve ahlak bilgisi dersini zorunlu olarak alan öğrenciler sosyal bilimler kısmındaki 5 din kültürü sorusunu yanıtlayacaklar. Din dersini almayan öğrenciler ilave 5 felsefe sorusunu çözeceklerdir.

 

Dil sınavı için beş seçenek yer almaktadır. Almanca , Arapça , İngilizce, Rusça ve Fransızcadır. Buradaki önemli husus şudur ki; dil sınavında kitapçığınız siz hangi dili seçerseniz ona göre hazırlanacaktır. Almanca seçtiyseniz kitapçığınız Almanca olacaktır.

 

şehit/gazi , eşi,yakını , çocuğu olma durumunda sınav ücreti alınmayacaktır.
Adayların başvuru merkezine giderken ŞEHİT YAKINI veya GAZİ veya GAZİ YAKINI kimlik kartını yanlarında bulundurmaları zorunludur.

 

2018- TYT’ ye girmiş , puanı 200 ve üstü olan ve de 2019 TYT ‘ye girmeyecek adaylar , 2018-TYT puanını kullanacakları ibareyi seçeceklerdir. Bu adaylardan 20 Tl başvuru ücreti alınacaktır.

Sınava girecek adaylar bu kısmı işaretlemeyecek.

Sınava ilişkin bilgiler kısmında son olarak ” kılavuz koşullarını okudum, kabul ediyorum “ seçeneği seçilir.

 

Oturum seçimi kısmında TYT kesin olarak seçilecek olup; lisans ve dil oturumları için ise AYT ve YDT seçilmelidir.

 

Son aşamada önizleme ve onay kısmı yer almaktadır. Bu kısımda seçtiğiniz bütün işlemleri teyit edebilirsiniz. Önemli olan durum ise ödeme durumunun ödendi olarak görünmesidir. Sınav ücretlerini yatırmazsanız başvurunuz otomatikman iptal olacaktır.

 

Onayla dedikten sonra başvuru kaydınız oluşturulmuş olacaktır.  Son iş ödeme yapmaya kalacaktır. 😉

 

Bütün Adaylara Başarılar .. 

Bu Yazıyı Paylaş

Elif Coşkun

Aytink.com Yazarı // Rehber Öğretmeni