YKS ’ye Adım Adım

YKS ’ye Adım Adım

Merhaba gençler. YKS yaklaştıkça çok duyacağınız, “son virajlar”, “son düzlükler” ,  “yaklaşan bir son” cümlelerine çokça denk geldiğinizi düşünmekteyim. Son kelimesi genellikle içten içe korkutucu bir özellik taşımaktadır. Oysa bana sorarsanız sondan ziyade son güne kadar hala yapılacak bir şeyler vardır.

Hayatın belki de her alanında olduğu gibi YKS hazırlık aşamasında da  bireysel ve toplumsal ayrımlara dikkat etmek gerekiyor. Bu dikkat çekilen alanlar sizin boş rolünde olduğunuz bir süreçtir.

En temelde bireysel düşünceleriniz, kararlarınız, kurallarınız merkezdedir. Kendi yollarınızı en iyi şekilde çizmelisiniz. Düşünsenize her şey elinizin altında ve o kadar da zor değil.  Bunun için size madde madde güzellikler hazırladım.

Kendinize iyi bakarak başlayalım. Peki bunu nasıl yapacağız?

 • Bedenimize iyi bakarak işe başlıyoruz. Fiziksel güç, ruhsal güce oldukça destekte bulunur. Fiziksel güç için ise spora, yediğinize, içtiğinize, uykunuza, dikkat etmelisiniz.
 • Bedenin en önemli yakıtı sudur. Su birey için ciddi bir hayati fonksiyon içermektedir ve bunu bilirsiniz. Bizler öğrenmede yoğun bir şekilde zihnimizi kullandığımız için en çok suya ihtiyaç duyarız. Özellikle sınav hazırlığında baş ağrılarınız, yorgunluğunuz, halsizliğiniz ve uykusuzluğunuz oluyorsa sebeplerinden biri vücudunuzdaki su yetersizliğiyle ilgili olabilir. Vücudunuzdaki suyun yeterliliğini idrar renginden çözümleyebilirsiniz. Renk açıksa doğru yoldasınız 
 • Dengeli ve zamanına dikkat ederek beslenme, zihin açıklığı için önemli bir faktördür. Abur cuburdan, bol yağlı, asitli gıdalardan uzak durmalı. Güne mis gibi bir kahvaltıyla başlamalı. Protein kaynaklarınızı en iyi sabah yumurta, süt gibi gıdalarla alabilirsiniz. Sulu yemeklere, etten ve sütten türeyen her şeye bedeninizin ihtiyacı vardır. Meyveleri de unutmayalım. Dip not vermekte fayda var. Alerjik reaksiyonlarınız varsa mutlaka her gıdanın alternatifi mümkün. Siz yeter ki sağlıklı beslenmek isteyin.
 • Kafein tüketimine dikkat. Sizler gelişen ve değişen bedenler taşımaktasınız. Uyarıcı etkisi olan gıdalara dikkat etmek gerek. Özellikle kahve tüketiyorsanız geç saatlere bırakmamalısınız ki uykunuza tesir etmesin. Keza uykudan ziyade bir de heyecan duyuyorsanız kalp hızınızı kafein arttıracaktır. Çok tüketmek isterseniz de öğle kuşağında kahvenizi çayınızı büyük bir keyifle içebilirsiniz. Keyifle için ki mutluluğa destek olsun.
 • Maddelerden de anlaşılacağı üzere uyku düzenine gelmezsek olmaz. Bedenin dinleneceği alan uyku zamanıdır. Gençlerde genel görülen çalışma zaman dilimi gece geç saatlere kadar uzayabilmektedir. Oysa bilime güvenirseniz melatonin yani uyku hormonunun salgılandığı zaman, akşam 10.00-02.00 aralığıdır. Bu süre içerisinde siz istemeseniz de beden uyku sürecine geçiyor olacak. Bu da ne demek bedeninizin isteğiyle sizin isteğiniz ters bir orantı yaşıyor demek. Bedeni şaşırtmadan bu işi gayet yapabilecek bir düzen kurmanız mümkün.
 • Nefesi doğru almak. Hepimiz canlı bir organizma olarak solunum yapıyoruz, fakat doğru nefes alıyor muyuz acaba? Sakin kalabilmek, öfkeyi, heyecanı, yüksek kalp atışını hafifletebilmek için doğru nefes alışveriş teknikleri bilmek gerekir. Özellikle bu nefes serüveni detaya girildiğinde çok farklı yaklaşımlarla karşınıza çıkabilir. Sizler için diyafram nefesini kullanmak yeterli olacaktır. Kısaca diyafram nefesi ise göbeğin şiştiği nefes alışveriş şeklidir. Sayılar tutarak ve nefese odaklanarak yapabilirsiniz. Örneğin 3 saniye al, 3 saniye tut ve 3 saniye ver şeklinde olabilir.
 • Bedeni dinlendirdik peki zihni ne dinlendirecek? Derslerinizden bağımsız kağıtla kalemle temas etmek zihne iyi gelir. Peki ne tarz şeyler yapılabilir? Kitap okumak size iyi gelicek, yaralarınızı sarıcak gençler.  zihin dinlendirmek için siz sevseniz de sevmeseniz de mutlaka okuma tavsiye ederim. Zaman kaybı gören oturayım biraz daha test çözeyim diyen çıkabilir; kabul, fakat kişisel bir dinlenme alanı oluşturmak, 20 dakika kitap okuma düzeni oluşturmak, zihin dinlendirmenize büyük katkı sağlayacak. Akabinde farklı bir zihin dinlendirme unsuru isterseniz; kelime veya sayı bulmacaları çözebilirsiniz. Tekrar etmiş olayım, kitaplar ve bulmacalar kağıt üzerinde olmalı. Dijital değil.
 • Dijital arınma beden ve zihin için mühim bir olaydır. Gözlerinize dikkat etmeli. Birçoğunuz dijital ortamda çalışmalar yapıyor. Kendinizi yapay bir ışığa maruz bırakmak zorunda kalıyorsunuz. Tamamen arınma artık hiçbirimiz için mümkün olmasa da, kontrollü bir arınma mümkün. Zamanınızı kontrol edip; çalışmanıza da devam edebilirsiniz.
 • Hareket, spor, meditasyon, ibadet bunların herhangi birini tercih edebilirsiniz. Ruhunuzu doyuracak güçlü fiziksel süreçlerdir. Endorfin ve serotonin kaynakları olarak mutlu bir beden sağlayacaktır.
 • Havaların ısınması sizlerin aslında avantajınıza bir durumdur. Değerlendirmeyi bilmemiz gerek. Güneş güzel bir motivasyon kaynağıdır. Bir taşla birkaç kuş vurmaya yarar. Bedeninize ruhunuza iyi gelecektir. D vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır. Güzel molalarınızda yalnız ya da size iyi gelen arkadaşlarınızla buluşmak, bir iki saat vakit geçirmek hafızalarınızı tazelemek için harika bir fırsat olur.
 • Zihninize iyi gelen müzik tarzını çoktan bulmuşsunuzdur. Kafa radyonuz sizin için çalışsın. Sizi umutlandıran, size sizi güçlü hissettiren müziğe kulak verebilirsiniz. Dikkatinizi dağıtmıyorsa çalışmalarınızda da dinleyebilirsiniz. Çok sert müzikler dikkat dağıtır. Daha sakin müzikler tercih edebilirsiniz.
 • Kendine en çok neler diyorsun? Tek beden görünüyoruz fakat içimizde bir sürü insan varmışçasına konuşanlar var. İşte o konuşmalar, kafa sesi sana neler diyor? Olumsuz düşünce yoğunluğu, olumlu düşünce yoğunluğu… Sence sende hangisi hakim? Bu ayrımları iyi yapmalısın. Seni harekete geçireni, çalışmana, yapmak istediklerine destek olan bir düşünce varsa onu hemen fark edip o yolda ilerlemelisin.
 • Yalnızlığın kıymeti. Kıymetli gerçekten. Kendinizi analiz etmek için bir fırsat. Kendinle baş başa kalmayı bilmelisin. Ne isteğin çoğu zaman bu halde ortaya çıkar. Sınavda da yalnızsın unutma. En çok bunu fark etmek gerek.

 

YKS 2022 Bilgilendirmesi (Soru – Cevap)

Sosyal çevre bize neler yapabilir ?

Şimdi gelelim toplumsal süreçlere; yukarıdaki son maddemiz yalnızlıkla ilgiliydi. Oysa insan sosyal bir varlık. Ne de olsa çevre olmadan durabilen bir yapı değil. Şimdi sosyal çevre bize neler yapabilir bir bakalım.

 • İpler sosyal çevrede de elinizde olmalı. Hayatınızla ilgili karar verebilmelisiniz. Bu karar sizin kararınız ve kararlarınıza destek olacak bir çevre her zaman bir artıdır. Bu sürecin başrolü de aileniz ve arkadaşlarınız olmaktadır.
 • Ailenizle uyumlu bir süreç sizin ve aileniz için huzurlu bir sınav hazırlık sürecine destek sağlar. Özellikle içinde bulunduğunuz süre biraz gergin olabilir. Kabul ediyorum. Bir adım aileniz bir adım siz yanaşacaksınız ki daha huzurlu bir süreç geçiresiniz.
 • Akran desteği alıyor musunuz? Arkadaşlarınız akademik anlamda sizi destekler mi? Oldukça mühim sorular. Arkadaşlarınız akademik olarak ne kadar güçlüyse siz de bir o kadar feyz alır, gelişmek istersiniz. Eğer böyle bir grubunuz yoksa o güçlü kişi neden sen olmayasın? Akran çalışmaları bireylere fazlaca katkı sağlayan bir yapıdır. Beraber birbirinize konu anlatma, birlikte soru çözme gelişimde bir taşla iki kuş vurmaya yarar. En çok da anlatıcıya yarar. Çünkü tekrar eder ve unutması zorlaşır.
 • Hayır demeyi bilmeli. Akran grubu içerisinde var olma kaygınız zamanınızın çalınmasına sebep olur. Bunu istemeyin. Kararlarınız da gerçekten kararlı olmalısınız. İlla arkadaşlarımla da olmak istiyorum diyorsanız; sınırları olmalı. Keza kesinlikle arkadaşlarınıza, sosyal hayatınıza yatırım yapın. Hayattan tamamen soyutlanmak mümkün değil. Bunu kimse de talep etmez.
 • Çalışmalardan hiç bahsetmedim, farkındayım. Bu konuda çok direktif aldığınızı hepimiz biliyoruz. Sadece ben şunu söyleyebilirim. O da şimdiden itibaren yetiştirme düşüncesi değil, daha kritik konulara yoğunlaşarak ilerleme kaydedebilirsiniz.

Sizler kendi kuralları olan özgür bireylersiniz. Seçimler sizin, tercihler sizin tercihleriniz. Elinizden gelenin en iyisini hedefleyin. Ne demişler “Kendine hep Ay’ı hedefle, ıskalasan bile en azından yıldızların arasına düşersin.”

Yazının başında yazdığım gibi, son güne kadar son değildir. Süreç hala devam ediyor. Tüm sakinliğinizle güneşin gölgesinde dingince bir çay-kahve molası yapıp dersinizin başına geçmek için hazırlanabilirsiniz. İç rahatlığıyla dolu bir çalışma süreci dilerim.

Bu Yazıyı Paylaş

Elif Coşkun

Aytink.com Yazarı // Rehber Öğretmeni

Önceki Yazı

Sonraki Yazı