Piyanoya Neden “Enstrümanların Kralı” Diyorlar?

Piyanoya Neden “Enstrümanların Kralı” Diyorlar?
Erdem Güç

Paylaş

Klasik müzikten Caz’a, Pop müzikten Oda müziğine pek çok türün vazgeçilmez solisti veya eşlikçisi olan piyano hakkında bilmedikleriniz neler ? Piyanoya Neden “Enstrümanların Kralı” Diyorlar?

Piyano, diğer solo enstrümanlarının sahip olmadığı ses gücüne ve ton aralığına sahiptir. Genel olarak, 52 beyaz ve 36 siyah olmak üzere klavyesinde 88 tuş bulunmaktadır. Bu kadar geniş bir ses aralığına sahip olması onu pek çok müzik okulunda zorunlu bir ders haline getirmiştir.

Piyanonun Tarihçesi

Florsan’lı Bartolomeo Ciristofori tarafından 1711 yılında icat edilen ve ilk ismi “piano e forte”  olan enstrümanın ortaya çıkmasında hem hafif hem de kuvvetli sesleri bir arada verebilen bir müzik aletine olan ihtiyaç etkili olmuştur. Zaman içerisinde pek çok insanın gelişime katkıda bulunduğu bu enstrüman 18.yy’ın sonlarına doğru en popüler müzik aleti durumuna geldi. 1780’de Sebastian Erarda Fransa’da ilk piyano atölyesini kurdu. Piyanonun tuşları 1950’li yıllara kadar fil dişinden yapılırken, bu tarihten sonra sentetik malzemelerden üretilmeye başlandı.

Piyanonun Yapısı ve Türleri

Enstrümanın yüzde 70’i ağaçtan oluşuyor. Geri kalan parçalarda ise demir çelik, kağıt, bakır ve keçe gibi malzemeler kullanılmaktadır. Piyano 220-230 telden oluşur ve her tel yaklaşık 76 kilo ağırlığı taşıyabilir. En kalın ses ‘La’ sesidir ve bu sesi veren telin uzunluğu yaklaşık 2 metredir.

Piyanonun pek çok türü vardır. Bunlardan, telleri yatay ve klavyeye dik olan kuyruklu piyano, telleri yatay ve klavyeye paralel olan dikdörtgen piyano, telleri titreşimin uzunluğunu arttırmak amacıyla dik ya da eğik durumda bulunan Stand piyano en yaygın olanlarıdır.

Piyanoya Neden “Enstrümanların Kralı” Diyorlar?

Sahip olduğu geniş ses aralığı ve kabiliyetleri onu “Enstrümanların Kralı” haline getirmiştir. İster bir konserde tek başına solist olarak yer alsın, ister dev bir orkestranın tamamlayıcısı olsun piyano her zaman spot ışıkları kendisine çekebilen bir enstrümandır.

Aynı Zamanda Bestecilerin Kadim Dostu

Sadece sahne performansı için değil,  müzik eserlerinin bestelenmesi için de oldukça uygun bir enstrümandır. Bu nedenle günümüzdeki pek çok önemli eser bu enstrümanın tuşlarında hayat bulmuştur. En pahalı piyano Kanadalı  üretici Heintzman tarafından tasarlanan Kristal Piyano’dur. Çıkarıldığı açık arttırmada 3.220.000 $ gibi rekor bir fiyata satılmıştır.

“Public Piano” Uygulaması

Ülkemizde pek yaygın olmasa da bazı ülkeler beklemenin çok yoğun olduğu istasyon ve hava limanlarınaa “public piano” adında herkese açık piyanolar koymaktadır. Bu uygulama uzun süreli bekleyişleri keyifli hale getirmesi dolayısıyla “keşke bizde de yaygınlaşsa” dedirten cinstendir.

Bu Yazıyı Paylaş