Canlı Müzik Dinlerken Yapılmaması Gereken Şeyler!

Canlı Müzik Dinlerken Yapılmaması Gereken Şeyler!

Gerek canlı müzik yapılan eğlence mekanlarında, gerek evde arkadaşınız gitar çaldığında bazı hareketler onlar için oldukça sinir bozucu olabilir.

Canlı Müzik Dinlerken Yapılmaması Gereken Şeyler;

1-  Müzisyeni derin bir sessizliğe ve uzak diyarlara götüren: “Hareketli bir şeyler var mı?” sorusu.

Belki de bütün müzisyenlerin hayatı boyunca maruz kaldığı en popüler soru. Çünkü bazıları için müzik, hareketlik ve enerji veren bir akaryakıt ürünü olarak görülüyor..

 

2- Bilmediğiniz Şarkıyı Cep Telefonundan Açanlar

İstediği şarkıyı bilmediğiniz zaman, cep telefonundan açmak suretiyle dinlettiren ve “nasıl bilmezsin ?” bakışı atanlar. Hatta daha da öteye gidip o şarkıyı ilk dinlemenizde çalmanızı bekleyenler de olabiliyor.

 

3-  Çekirdek Çitleyerek Dinleyen, Hatta Ağzındaki Kabukla Müziğe Eşlik Edenler

İster bir kişiye, ister bin kişiye çalınsın müzik saygı duyulacak bir iştir. Samimi arkadaş ortamlarında hoş görülebilir bir durum olsa da, özellikle bazı mekanlarda müşteri çekmek için yapılan “müessese ikramı” Çekirdekler oldukça sinir bozucudur.

 

 4- Tavla ve Okey gibi oyunların oynanması

Sahnede müzik yapan insanların kulağına giden zar ve taş sesleri. Yıkılan tahta kulelerin her bir tahta parçasının gürültüsü. Mekan sahiplerinin “şu da olsun mu?” sorusuna “hepsinden koy” şeklindeki cevabı olan nahoş durum. Ya müzik, ya oyun ..

5- Sürekli gelen müşterilerin  “Önce bizim istek şarkımız çalınsın” baskısı

Mekanın müdavimi olan müşteriler sizin şarkı seçimleriniz üzerinde “hak iddiası” üretmekle kalmaz, doğrudan müdahale etmeye de kalkabilir. Sizi arkadaşı olarak görür ve “kimler gelmiş” şeklinde özel bir ilgi bekler.

 

6- İmkansızı İstemek: Daha Dün Çıkmış  veya Akustik Olarak Çalınması İmkansız Olan Dijital Alt Yapılı Şarkıları İsteyenler

Müzik kanalında sabah duyup, akşam çalmanızı isteyenler çok fazla olmaz. Ama içinde tek bir müzik aleti olmayan ve dijital ortamda üretilen şarkıları akustik olarak çalmanızı bekleyenler oldukça fazladır.

 

7- İstek Şarkısı Çalınmayınca Kalkıp Gidenler

Sizi kişisel müzik oynatıcısı olarak gören ve istediği şarkı çalınmayınca kalkıp giden müşteriler.

 

8- Bitmeyen Oyun Havaları İstekleri

Sürekli istenir ve bittiğinde “Aaaaa..” sesi yükselir.

 

9- Aynı Şarkıyı Döne Döne Çaldırmak

Sevdiği şarkıyı döne döne çaldıranlar. Şarkı bittiğinde “Tekrar Oynat” tuşuna basar gibi el hareketiyle “bir daha söyle” diyenler.

 

10- Ara Verildiğinde Enstrümanlarınızı İzin Almadan Alanlar

Müzisyenlerin kullandıkları enstrümanlar genelde pahalıdır ve oldukça özenli kullanırlar. Zaman zaman diğer müzisyenlerle de paylaşırlar. Ancak iş, müzikten anlamayan birinin siz ara verdiğinizde izin almadan ve rastgele şekilde çalması olunca durum oldukça sinir bozucudur. Bazen de arkadaşına “Kanka beni bir çeksene” diyerek de işi abartırlar.

 

 

Bu Yazıyı Paylaş

Erdem Güç

Kurucu & Genel Yayın Yönetmeni // Kamu Yönetimi (PhD)