İkinci El Otomobil Piyasası Nereye Gidiyor?

İkinci El Otomobil Piyasası Nereye Gidiyor?

Akıllardaki o cevabı aylardır bulunamayan soruyu bende sizler için bir kez daha sormak istedim. Nereye gidiyor bu ikinci el araba piyasası?

Geçtiğimiz son bir sene içerisinde akılamaz bir şekilde hızla yükselen ikinci el araba piyasası neredeyse sıfır arabaların fiyatlarını geçecek düzeye geldi.  Gerek Covid-19 sebebiyle sıfır otomobillerin anlık tedarik edilememesi gerekse alım gücünün yine pandemi sürecinde sıfır otomobil alımına yetmemesi, ikinci el otomobil piyasasının günden güne artarak bugünkü seviyeye gelmesine neden oldu

Yükselen piyasadan en büyük faydayı kimler sağladı ve sağlamaya devam ediyor?

Tabi ki ilk etapta akıllara her ne kadar galerici esnafı fayda sağlamış olarak gelse de asıl faydayı bu işi herhangi bir esnaflık kaydı olamadan halk arasında ‘ayakta galerici’ dediğimiz fırsatçılar sağlamış oldu. Bu esnada en büyük destekçileri ise malum alım satım siteleri oldu. Bu sitelerde herhangi bir fiyat kırılımı olmadığı için tabiri caizse kim ne tutturursam düşüncesiyle yüksek fiyatlardan araçlarını siteye koyuyor. Bu ilanları gören diğer araç sahipleri ise ‘Bu araba bu paraysa benim arabam beş bin daha fazla eder’ diyerek aynı segmente ait olan otomobiller arasında fiyat uçurumuna sebep oldular. İşin kaymağını yemekte fırsatçılara kaldı.

Gündemdeki ÖTV indirimleri ikinci el piyasasında bir düşüşü sağlar mı ?

Her ne kadar bu işin uzmanları ötv indirimleri ve sıfır araçların ülkemize girmesiyle ikinci el piyasasının düşeceğini söyleseler de şahsi fikrim ikinci el piyasasının zannedilen kadar hızlı bir düşüş görmeyeceği yönünde. Bu dönemde düşük model arabalara yüksek meblağlar bağlayarak kazanç sağlamaya çalışan galericiler ve fırsatçılar ya da kıt kanaat biriktirdiği parayla bir araba sahibi olabilmek için araç alanlar kolay kolay aldıkları fiyatların altında bir rakama araçlarını satmayacaklardır. Ancak Eylül ayından sonra pandemi süreçlerinin de bitmesi öngörülerek 2021 model araçların ülkemize girmesi bir nebzede olsa piyasada kırılmalara yol açacaktır.

İkinci el araç alım satımında ilerleyen süreçte ne gibi yasal düzenlemeler olabilir?

Doğal yollardan düşmeyen ikinci el otomobil piyasasına devlet müdahalesi de çok uzak gibi görünmüyor. Söylentiler arasında yer alan gelebilecek düzenlemelerin bir kısmı aşağıdaki maddelerde göründüğü gibi.

. İkinci el araç alım satımı sırasında zorunlu ekspertiz raporu istenmesi

. Bir sene yada beş bin km garanti zorunluluğu

. Alınan aracın belirli süre zarfında yeniden satılamaması (Galericiler hariç)

. Alım satım işlemlerinde ekstra vergi düzenlemesi

. Alım satım işiyle uğraşan esnaflara Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğunun getirilmesi

Bu ve bunun gibi getirilebilecek birçok düzenleme fırsatçıların önüne geçerek bizleri dengeli piyasaya yeniden kavuşturacak gibi görünüyor fakat düzenlemelerin ne denli geleceği konusu ucu açık şekilde bırakılmış durumda.

 

Peki bu yüksek piyasaya rağmen araba almak isteyenler araba almalı mı alırken nelere dikkat etmeli

İkinci el otomobil piyasası önümüzdeki 4 – 5 ay süresince çok ta düşecek gibi görünmüyor. Bu yüzden araba almak isteyen değerli dostlarıma, kesinlikle beklemelisin, bu piyasa düşecek gibi klasik cümlelerle akıl vermeye çalışmayacağım.

Eğer bu süreçte sizde araç almayı düşünüyorsanız;  İlk etapta alım satım siteleri dışında tanıdık/dost tavsiyesi üzerine bulunan bir aracı almanız (ekspertiz raporu) daha avantajlı kılacaktır.  Alacağınız arabayı mutlaka piyasada en çok tutulan modellerden seçmelisiniz ki olası düşüşlerde az hasarla kurtulabilesiniz. Şimdiden araba seçiminde şansınız bol olsun.

Bu Yazıyı Paylaş
Yaşar Can Yoldaş

Yaşar Can Yoldaş

Aytink.com Yazarı // Radyo Programcısı / Mağaza Yöneticisi