HP Pavilion 14 AL 007NT – AL 107NT İnceleme

HP Pavilion 14 AL 007NT – AL 107NT İnceleme
HP’nin 14″ ekran boyutuna sahip Hp Pavillion 14″ AL-007NT bilgisayarını notebook ve ultrabook arasında sınıflandırmak doğru olacaktır. Rahat taşınabilir olması ve bir çok rakibinden farklı olarak 256 GB SSD ile gelmesi ürünün öne çıkan başlıca özellikleri olarak dikkat çekiyor.

Genel Özellikler
Model:HP Pavilion Notebook- 14-al107nt (Z3C48EA)

35,6 cm (14″) diyagonal HD SVA BrightView WLED arkadan aydınlatmalı (1366 x 768)

Intel 7.nesil ® Core™ i5-7200U (2,5 GHz, 3,1 GHz’e kadar, 3 MB önbellek, 2 çekirdekli)

8 GB DDR4-2133 SDRAM (1 x 8 GB)

256 GB SSD M.2

NVIDIA® GeForce® 940MX (2 GB DDR3 ayrılmış)

Bağlantı Noktaları
1 HDMI
1 birleşik kulaklık/mikrofon
1 USB 2.0
2 USB 3.1
1 RJ-45
1 multi-format SD ortam kartı okuyucusu
B&O PLAY; HP Audio Boost; Çift hoparlör

Ağ arabirimi
Tümleşik 10/100 BASE-T Ethernet LAN
Kablosuz
802.11b/g/n (1×1) ve Bluetooth® 4.0 birleşimi (Miracast uyumlu)

Pil tipi
3 hücreli, 41 Wh Lityum iyon
Hızlı pil şarj etmeyi destekler: 90 dakika içinde %90
Pil ömrü 9 saate kadar

Boyutlar (G x D x Y)
33,86 x 22,43 x 1,95 cm 1.7Kg

 

TASARIM

Öncelikle ürünün ince çizgilere sahip, emsallerine görece hafif sayılabilecek bir notebook olduğunu söyleyebiliriz. Ekranın arka tarafı metal bir malzeme ile kaplanmış ve hp logosu yansıma özelliğine sahip bir şekilde işlenmiş. Ürünün geri kalan kısımlarında kullanılan malzeme plastik ağırlıklı. Ürünün yurt dışında gri, mavi ve kırmızı gibi seçenekleri bulunmakta fakat Türkiye’de sadece gold rengi satışa sunulmuş durumda . Ürünün iç kısımlarında ise siyah ve kül grisi renkler kullanılırken klavyenin alt kısımları kasanın dış bölümünde kullanılan gold rengine uyumlu çizgisel desenler yer almakta.

Klavye tuş mesafesi oldukça az ve sessiz bir yazma deneyimi sunmakta. Ayrıca, klavyenin bir diğer önemli artısı aydınlatmasının bulunması.  Fan çıkışının monitörün arka tarafında olması fan sıcaklığının kullanıcıyı rahatsız etmesini engellemeye yönelik bir tercih olarak görülmekte. Ürünün alt kısmında yekpare bir alt kapak yer almakta ve geniş bir hava mazgalı bulunmakta. Yine, pilin kasanın iç bölümünde yer adlığını ve kapak sökülmeden çıkarılamadığı bilgisi de tasarım açsından önemli bir bilgi olacağaı görüşündeyiz. 

PERFORMANS

Üründe Intel’in 7.nesil 7200u i5 işlemcisi kullanılmış ve performans testlerinde bir önceki nesilin i7 6500u işlemcisine denk geldiği ifade edilmekte. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için benchmark testlerine bakabilirsiniz. Ayrınca, Intel’in 7.nesil bu işlemci Intel HD 620 dahili grafik yongasını barıdrıyıor.Harici ekrank kartı kısımında ise  Nvidia’nın Maxwell mimarisine sahip  940mx 2gb DDR 3 ekran kartı bulunmakta. Ürünün Ram ve Depolama kısımında, 8GB DDR 4 2144mhz hızında çalışan 1×8 Ram ve Sandiskin Z400 Serisi 256 GB SSD’si bulunuyor. Orta seviye bir çok oyunu bu notebbokda açmak mümkün. Ama bir çok kullanıcının atladığı şey notebooklarda oyun verimliliği (oyun bilgisayarları olan notebboklar dışında)  bir süre sonra düşmektedir. Bu nedenle HP Pavilion 14 AL 107NT sürekli oyun oynayan kişilere yeterli gelmeyebilir. Zaten ürünün gerek tasarımı, gerek donanımı iş ve eğlence amaçlı kullanıma uygun olduğunu yansıtmakta.

BAĞLANTI

Ürünün multimedya özelliklerinde eleştirilecek bir çok şey var . Örneğin; 802.11 ac desteği yerine halen 802.11 b,g,n desteğiyle gelmesi. Yani 5 ghzlik wifi desteklenmiyor. 100mbit ethernet yuvası da yine eleştirilecek bir diğer eksiklik. Üründe dvd okuyucu yer almıyor ki bu boyutlarda kabul edilebir bir durum olduğunu söyleyebiliriz. USB bağlantıları kısmına geldiğimizde 2 adet 3.1 Gen.2 ve 1 adet USB 2.0 yer almakta. USB type-c nin yaygınlaşmaya başladığı bu günlerde en azından bir slotun type-c olmasını beklerdik. HDMI bağlantısı ve sd kart yuvası bulunan cihaz multimedya olarak ortalama bir yeterliliğe sahip olduğu düşüncesindeyiz.

EKRAN

Ürün parlak ve HD çözünürlüğe sahip TN Panel bir ekrana sahip. Full HD olmaması bu konuyu öncelikli kriter yapan kişiler için yetersiz olabilir. Nitekim, 940MX tarzındaki orta seviye ekran kartları için Full HD çözünürlükte oyun  oynamak sorun olabilmekte.

SES

Ses noktasında, B&O Sound firmasının imzasını görmekteyiz. Keza ürün oldukça yeterli bir ses deneyimi sunmakta. Hoparlörler klavye ve ekranın arasında kalan bölüme konumlandırılmış ve güçlü bir ses çıkışı sağlamakta.

SSS

– Kasa metal mi plastik mi?
Ekranın bulundUğu üst kısım metal bir kaplamaya sahip. diğer aksamlar plastik.

-Klavye aydınlatması var mı ?
Var

-Isınma durumu ne?
Aşırı bir ısınma gözlemlemedik. Klavyenin sağ üst bölgesinde zaman zaman ısınma meydana gelebiliyor.

-Ekran kartı GTA V kaldırırmı ?
Orta ayarlarda rahatlıkla kaldırır. Yine’de oyun deneyiminde çok beklenti olmaması gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

-Pil ömrü gerçekten 9 saat mi ?
Ne yazık ki Windows işletim sisteminde bu saati yakalamak zor. Ekran parlaklığı kısık güç tasarrufu ve wifi kapalı şekilde bu süreler zar zor yakalanabilir. 

– SSD’nin yanında Harddisk takıla biliyor mu?
Araştırdığımız kadarıyla hayır. Taşınabilir Hard disk gerekebilir.

– Açılış Süresi kaç saniye ?
Ortalama 10-11 saniye civarında masaüstü hazır hale geliyor.

-Ekran kartı kaç bit ve DDR3 mü DDR4 mü?
64 bit ve DDR3

Hp Pavilion AL007NT resmi sitesi : Tıklayın

Bu Yazıyı Paylaş
Erdem Güç

Erdem Güç

Kurucu & Genel Yayın Yönetmeni // Kamu Yönetimi (PhD)