Kitap Önerileri Nisan 2021

Kitap Önerileri Nisan 2021

Aytink kitap önerileri Nisan 2021 listemizde, sizler için derlediğimiz okumalar;

Kitap Önerileri Ağustos 2020:

 

Yerel Yönetimler-Yönetim, Siyaset, Kent ve Güncel Tartışmalar – Özgür Önder, Esra Banu Sipahi, Murat Yaman

“Prof. Dr. Cevat GERAY ve Prof. Dr. Nuri TORTOP’un
anısına saygıyla…”

Prof. Dr. Özgür Önder, Doç. Dr. Esra Banu Sipahi, Doç. Dr. Murat Yaman editörlüğünde hazırlanan ve Gazi Kitabevi‘nden çıkan bu çalışmada, yerel yönetimler konusuna artan ilginin bir sonucu olarak yayına hazırlanmıştır.

Başta öğrencileri olmaktan büyük onur duyduğumuz yerel yönetimler alanının duayen isimleri olan Prof. Dr. Ruşen KELEŞ, Prof. Dr. Ayşegül MENGİ ve Prof. Dr. Kemal GÖRMEZ olmak üzere yerel yönetimler üzerine çalışan 39 değerli bilim insanını bir araya getiren bu yapıt, farklı boyutlara odaklanan 6 bölüm ve 27 başlıktan oluşmaktadır. Çalışmanın ilk üç bölümünde yerel yönetimlerle ilgili temel konular ve özgün tartışmalar ele alınmaktadır. Son üç bölümde ise yerel yönetimlerin ilişkili olduğu siyaset, kent, kalkınma, dijitalleşme ve çevre alanları ile ilgili tematik başlıklar yer almaktadır.

 

 

Sofie’nin Dünyası – Jostein Gaarder

Norveçli yazar Jostein Gaarder tarafından 1990’lı yılların başında yazılan bu kitap, yazıldıktan 5 yıl sonra İngilizce ‘ye çevrilmiştir. Bugün yaklaşık 30 Milyondan fazla basılmış bu eser dünya çapında ses getirmeyi başarıştır. Öyle ki Gaarder, ülke dışında gösterdiği bu başarıyla Norveçli diğer yazarların ülke dışındaki başarısını tümüyle geçmeyi başarmıştır. Felsefe türünün bir temsilcisi alınan bu roman, Sofie’nin bir gün posta kutusunda “Kimsin sen?” yazılı bir kart bulmasıyla başlıyor ve bundan hareketle felsefe tarihinde yanıtlanmış sorulara cevap arayarak devam ediyor. Hemen hemen her yaş kesimine hitap edebilecek türde olan bu eserde bol bol tarihi, mistik ve felsefi öğesi yer alıyor.

 

Aytink Kitap Önerileri Şubat 2020

 

 

Tez Nasıl Yazılır? – Umberto Eco

“Mühim olan, yaptığımız işi keyifle yapmaktır. Eğer sizi ilgilendiren bir konu seçtiyseniz, eğer tezinize gerçekten kısa da olsa üzerinde yoğunlaşacağınız bir zaman ayırdıysanız (…) o zaman tezin bir oyun gibi yaşamınızda yer alacağını fark edeceksiniz, bir bahis, bir hazine avı gibi bir şey olduğunu anlayacaksınız.”

Umberto Eco’nun 1977’de çıkan bu kitabı yirmiden fazla dile çevrilimmiş ve dünyanın birçok yerinden öğrenci, akademisyen ve tez danışmanları için başucu niteliğinde bir eser olarak nitelendirilmiştir. Özellikle kendine has dili ve mizah içerikli üslubuyla tez yazım sürecinde ufuk açıcı bir yaklaşım sunuyor.

Bu Yazıyı Paylaş