Ülkemiz İçin Önemi Büyük Olan Çayı Doğru Demliyor Muyuz?

Ülkemiz İçin Önemi Büyük Olan Çayı Doğru Demliyor Muyuz?

Onsuz kahvaltıların anlamsız olduğu, kaşık sesi duymadan güne başlanmayan, iki sohbetin beli kırılırken varlığına ihtiyaç duyulan çayın, bizler için önemi bilirsiniz ki büyüktür. Samimiyettir, iletişim kuvvetlendirir, yazın harareti alır, kışın içimizi ısıtır. Hal böyle olurken de bizde değeri saymakla bitmez.

Çay bu kadar değerliyken onu doğru bir şekilde sunuma hazırlıyor muyuz? Bu benim için merak konusuyken; eşe, dosta, akrabaya sorarak nasıl çay demledikleri hakkında bilgiler aldım ve bu bilgileri akabinde siz okuyucularımıza sunuyorum. “Ne var canım! var varası bir çay ammaba da abarttın! “ diyenleri şöyle bir alayım.

Haydi başlıyoruz.

Çayı normalde hatta genelde demliğin üst kısmına içilecek miktar kadar koyup kaynayan suyu döküyoruz ya da suyu dökmeden sıcak-soğuk su fark etmeksizin biraz çayımızı ıslatıyoruz. Neden ? aman efenim çayın rengi iyi çıkıyormuş , davşan ganı oluveriyormuş. Ne yalan söyleyeyim , bende birkaç satır önce yazdıklarım gibi düşünüyordum. Taa kiii çay paketindeki hazırlanış kısmını okuyana kadar. J

Hayır çok sevdiğim bir arkadaşım da beni çay yaparken görüp uyarmıştı. “Elif yanlış demliyorsun, öyle haşlama oluyor, o çayı boşa demliyorsun” diye, ama hayır ben doğru demliyordum. Bana neydi. Bana göre benim yaptığım doğruydu. Uzun bir süre de öyle demledim, ısrarla ve doğru bildiğimde ilerleyerek. Meğersem doğrular da şaşıyor ki neden şaşmasın. Yukarda da bahsettim ya kullandığımız çayın paketine baktım ki; ben doğru falan değilim. Yanlışım işte. Ha bir de diğer marka çayları da marketlerde kontrol ettim. Hepsi tarifi benim tarifimden farklı, birbirleriyle ve arkadaşımla anlaşarak vermişler. Biz de okumayı çok sevdiğimiz için hiç bakmamışız, yanlışı doğru diye benimsemişiz. Yani hadi size demeyeyim; ben öyle yapmışım.

Bu kadar uzattıktan sonra o basit tarifi veriyorum.

  • Mis gibi soğuk suyumuzu kaynatıyoruz.
  • Demliğe çay falan koymuyoruz, azıcık sabredip bekliyoruz.
  • Demliğe kaynamış suyumuzu döküyoruz. Miktarı sizin çay içme potansiyelinize kalmış. 😉
  • Çayımızı kaynamış suyun üstüne döküyoruz; döküyoruz ki kendini suya rahatça bıraksın ve esas davşan ganı şimdi olsun ağalar.

İşte bizim tarif bu kadar. Basit. Hatta tabii ki bilenler vardır.

Bilmeyenler için ise; bizim ülkemizin çaylarının üretim paketlerinde ki tarifler aynı şekil. Markete gittiğinizde bir göz atın derim. Haşlama değil esas demleme için. Reklam da falan da yapmıyorum. Has be has bizim kültürümüz işte  ‘çay’. Bakın yine önemine geldim. Çok uzatmadan gidelim de bir çay demleyelim 🙂

Bu Yazıyı Paylaş

Elif Coşkun

Aytink.com Yazarı // Rehber Öğretmeni