Günümüz Dünyasında Kişisel Verileri Korumak Mümkün mü?

Günümüz Dünyasında Kişisel Verileri Korumak Mümkün mü?

Son dönemde arda arda yaşanan skandallar ve hemen hemen her bilginize erişmek için izin isteyen sözleşmeleri ile kişisel verileri korumanın mümkün olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi. Teknoloji hayatımızın bu kadar içerisindeyken kişisel verileri nasıl koruyabiliriz?

Kişisel verileri korumak ve gizliliğini sağlamak her geçen gün daha da zor hale geliyor. Bu durumun ana sebebi olarak verinin değerli hale gelmesini gösterebiliriz. Çünkü şu sıralar üzerinde en çok durulan kavram, kişiye özel reklam, içerik ve ürünün sunulması. Dolayısıyla firmalar sizin hakkınızda ne kadar çok bilgiye sahip olursa, kazançları o oranda artacaktır.

 

Sorun sizde olmayabilir ..

Son dönemde yaşanan büyük veri sızdırmalarına baktığımızda, sosyal medya sitelerinin  verileri sızdırması, çeşitli rehber uygulamalarıyla kişisel rehberlerin paylaşılması, akıllı telefon firmalarının kullanıcı davranışlarını izlemesi ve hareketlerinizi kaydetmesi vb. pek çok konuyu sıralayabiliriz.

İşin ilginç yanı, ne kadar dikkatli bir kullanıcı olursanız olun bazen kullandığınız cihazdan kaynaklanan bir güvenlik açığı bazen de kayıt olduğunuz sitenin verilerinizi çaldırması sebebiyle kişisel bilgileriniz ve şifreleriniz üçüncü kişilerin eline geçebiliyor. Hatta bazen öyle büyük firmalar çuvallıyor ki milyonlarca kişinin verileri, kredi kartı bilgileri veya şifreleri ele geçirilebiliyor.

 

Arka planda sessiz sedasız hallediyorlar.

Duruma diğer taraftan bakalım, çok güvenli ve hiç bir açığı olmayan bir cihaz kullanılsa bile kullanıcının “insan” doğasından kaynaklı veri sızdırmaları da yaşanabiliyor. “Ücretsiz indir” “bedava izle” gibi yanıltıcı ibarelere tıklayarak ya da “beni nasıl kaydetmişler” merakıyla tüm rehberinizi emanet ettiğiniz uygulamalar sizin bütün bilgilerinizi bir çırpıda alabiliyor. Üstelik bunu yaparken siz bilgi verme ihtiyacı bile duymuyorlar. Arka planda sessiz sedasız hallediyorlar.

Kişisel veri sadece telefon ve bilgisayardan mı ibaret? Hayır! Son zamanlarda banka ve mağazalardan almış olduğumuz kartları kapsayan bir yasal düzenleme yapıldı. Yani yasal düzenlemeyle artık üyelik kartlarımızdaki bilgiler diğer firmalara satılamayacak. Ancak bazı işgüzar market ve mağaza zincirleri bizim telefon ve iletişim bilgilerimizi satarak önemli gelirler elde ettiği için sürekli “onay” ve “izin” mesajları mailleri atıyorlar. Okumadan kabul ettiğimiz, onayladığımız veya imzaladığımız sözleşmeler ile pek çok alanda verilerimizi “anonim” hale getiriyoruz.

 

Kişisel verini paylaş, ücretsiz kullan

İşin özü, ücretsiz olarak kullandığımız veya çeşitli promosyonlar kazandığımız ürün ve uygulamalarla aramızda şöyle bir ilişki var; “verini paylaş, ücretsiz kullan. Ben de verini satarak gelir kazanayım”

Dolayısıyla, bir cep telefonunuz veya bilgisayarınız varsa ve bu cihazlar üzerinden çeşitli sosyal ağlara bağlanıyorsanız veya mail vb. hizmetler alıyorsanız kişisel verileri koruma konusunda tam anlamıyla güvende olmanız çok zor. Ancak siz yine de “beni nasıl kaydetmişler” diyerek kendi elinizle kişisel verilerinizi üçüncü kişilerin insafına bırakmayın!

Bu Yazıyı Paylaş

Erdem Güç

Kurucu & Genel Yayın Yönetmeni // Kamu Yönetimi (PhD)