Kendi Bilgisayarınızı Radyo Hosting Yapma Rehberi

Kendi Bilgisayarınızı Radyo Hosting Yapma Rehberi

Bir önce ki “Evde Radyo Yayını Nasıl Yapılır? Neler Gereklidir?” yazımızda gerekli program, hosting ve program ayarlarından bahsetmiştik. Bu sefer de bir radyo hostinge ihtiyaç duymadan kendi bilgisayarınızı nasıl Radyo Sunucusuna dönüştürebileceğinizi anlatacağız.

Öncelikle şunu söylemekte fayda var. Herhangi bir radyo hosting firmasından satın alacağınız hizmet daha iyi olacaktır. Ancak maddi durum, başlangıç olarak az sayıda kişiye hitap etmek veya başlayıp neyin nasıl olduğunu anlamak isteyebileceğinizden bu yönteme başvurabilirsiniz.

 

Evde Radyo Yayını Nasıl Yapılır? Neler Gereklidir?

 

Bilgisayarımı Nasıl Radyo Hosting Yaparım?

İlk yapmanız gereken şey bilgisayarınıza Shoutcast kurmak olacaktır. Bunun için internette aramanızı “Shoutcast 1.9.5 download” şeklinde yaptığınızda programı mutlaka bulacaksınız. Bulamamanız veya kaynağından emin değilseniz iletişime geçerseniz doğru programı sizlere yönlendirebilirim.

Programı indirip kurduktan sonra sisteminizin kurulu olduğu diskte Program Files>SHOUTcast klasörüne giriyoruz;

Klasörün içerisinde bulunan sc_serv.ini dosyasını masaüstüne kopyalayıp bir metin düzenleyici ile açıyoruz. Ben WordPad ile açmanızı öneririm.

Resimde gördüğünüz gibi kırmızı çerçeve içerisinde ki alanlarda birkaç değişiklik yapacağız.

Maxuser > Yayınınızı maximum kaç kişinin dinleyebileceğini gösterir. Bunu bol sıfırlı rakamlarla donatmanıza gerek yok. Sahip olduğunuz bilgisayar veya internetten kaynaklı problemlerden dolayı en başta da söylediğim gibi aynı anda çok fazla kişiye yayın yapamazsınız o yüzden 32 kalması kafidir ama isterseniz yine bi 50 yapabilirsiniz 🙂

Password > Yayın şifreniz, yani yayın yapacağınız programa bu şifreyi mutlaka girmelisiniz. Kullanıcı adınız sabit “admin” olacaktır. Dilerseniz bu satırın altına aynı şekilde “Adminpassword=şifre” yazarsanız bu da yayın panelinizin şifresi olacaktır. Kendi bilgisayarınızdan yayın yaparken ihtiyacınız olmayacaktır ancak yine de bilginiz olsun 🙂

PortBase > Yayın yapacağınız portu bu kısımdan ayarlıyorsunuz. Ben genellikle kolay tuşlanabilen rakamları tercih ediyorum. Buraya da yayın yapmak istediğiniz portu yazdıktan sonra kaydet deyip. Masaüstünde ki dosyayı yine Program Files>SHOUTcast klasörü içerisine atıp değiştirmeyi onaylıyoruz.

Hepsi bu kadar değil tabi ki ancak buradan sonrasını siz halletmelisiniz 🙂

PortBase’de yazmış olduğunuz portu modeminizde açık hale getirmiş olmanız gerekiyor. Bu da her modem ve arayüzü farklılık gösterdiğinden, modeminizin marka-modeliyle internetten araştırma yapıp açmanız gerekmekte. Portunuzu da açık hale getirdikten sonra artık tek yapmanız gereken Program Files>SHOUTcast klasöründe bulunan “sc_serv.exe” programını çalıştırmak olacaktır ve hepsi bu kadar artık bilgisayarınız bir yayın serveri halini aldı.

Bilgisayarınızın ip adresini öğrenip herkese dağıtabilir ve radyo yayınınızı dinletebilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse “111.22.333.444:açtığınızport” şeklinde herkes yayınınızı dinleyebilir.

Müzikle ve sevgiyle kalın 🙂

Bu Yazıyı Paylaş

Tugay Cicikler

Aytink.com Yazarı