LGS- YKS Öğrencilerine: 15 Tatil Nasıl Değerlendirilir?

LGS- YKS Öğrencilerine: 15 Tatil Nasıl Değerlendirilir?

Üniversite sınavı hazırlık sürecinde olan öğrenciler hepinize merhabalar. Şu an belki 12. Sınıfsın belki de mezunsun. Hatta 8. Sınıf bile olabilirsin ..

Hangisi olursan ol aslında değişmeyen bazı gerçeklikler var. Mesela tüm gücünü toplamak, harekete geçmek, çabalamak ve ilerlemek gibi. Hedefiniz her daim ileri ise sizden güçlüsü, başarılısı olamaz. “Hepsini düşünüyorum, fakat yapamıyorumlar. Çalışıyorum, fakat karşılığını alamıyorumlar. “ klişeleşmiş bazı kalıpları doğurur. Zihninin seni doğru yönlendirmesine müsaade etmelisin. Bu yönlendirme de başta söylediğimiz gibi bazı gerçeklerle olacak. Hedefler bu gerçeklerin başında gelecek. Halk tabiriyle aslında olan şudur. “ Ne istediğini bilmek” evet tam olarak bu. Soralım şimdi içindeki sese “Benden ne istiyorsun?” hepinizin iç sesi farklı farklı olacak duymak isterdim.

İç Sesinizdeki O Soru: Nasıl Ders Çalışılır?

İsteklerinin içerisinde ben her şeyi sular seller gibi yutacağım, tüm derslerimi baştan aşağı tekrar edip bütün sorularımı çözeceğim gibi fantastik bir kahraman konuşması varsa ona şunu söylemeni isterim. “Heeey dossttum senin benim canıma kastın mı var ?” ya da “şşşşşş elindeki o silahı yere bırak dostum” da diyebilirsin .

Soru Cevap: Yükseköğretim Kurumları Sınavı Başvuru Süreci (YKS)

Bütünü tümü birden mucizevi şekilde çözümlemeyi insanı olarak kendimizden beklememiz pek de uygun olmayan bir durum oluşturuyor. Şimdi o zaman size birkaç madde ile yol haritası çıkarmaya ve nasıl ders çalışılır sorunuzu yanıtlamaya çalışalım;

  • HEDEFLER BELİRLEMEK

Çalışmalarla ilgili her daim öğrencilerime derim ki “ kendini en iyi sen biliyorsun”. Evet kişi en iyi kendisini bilir. Neyi hedefleyeceğini neyi hedeflemeyeceğini bulmak kişinin önemli bir adımıdır.  Şimdi 15 tatil içerisinde olduğumuz için 15 günlük hedeflendirme ile düzen oluşturulabilir. Daha da ileri gidelim hedefimizde. “Her dersten üç konu bitirip, her bitirdiğim konudan minimum 50 soru çözeceğim “ ya da “ ben günde sadece 4 saat ders çalışırım” demek daha net bir hedeftir.

 

  • PLANLAMA

Hedefini belirledin. Hedeflerin doğrultusunda seçimler yapılmalı.  Hangi dersi ve hangi konuyu hangi gün çalışmalıyım ?  Mutlaka yazmalısın. Yapılacakların netleşirse yaptıklarından daha emin olursun. Hele birde planına sadık kalıp uygularsan tadından yenmez.

 

  • ORGANİZE OLMA

Hedeflerin doğrultusunda atacağın her adım organize olmaya çalışmaktır.  Mesela odanı, masanı, çalışacağın kitaplarını ayarlamakla başlayabilirsiniz. Başka çalışma ortamları da seçebilirsin. Kütüphane, etüt merkezleri, kurslar gibi…

 

  • UYGULAMA

Çoğu zaman yukarıdaki bu aşamalar klasiktir ve bilinir. Oysa önemli olan eyleme dökmektir. Bazen öğrencilerime çalışma konusunda konuştuğumuzda şu cümleyi kullandığım olur: “ Çalış da nasıl çalışıyorsan çalış ?” her durumda denmeyen ama önemli bir cümle oluyor. Hedefi tıp olan bir öğrenci için üzgünüm aynı şey denmez, demedim, diyemem.

 

  • SÜRPRİZLER HAZIRLAMAK

Kendinizi motive edecek kaynakları bulmanız gerekiyor. Çünkü  tatildesiniz aslında , bir tatil isteyebilirsiniz haklı olarak. Sağlam bir planlama ile hem tatil hem de çalışma yapıp içinizi rahatlatabilirsiniz. Hiçbir öğrenci tatilinden mahrum kalmamalıdır. Peki başa dönersek nedir bu sürpriz motive ediciler? Kendinle geçireceğin kaliteli vakitler oluşturmak, sevdiğin bir eylemi yapmak… müzik dinlemek , müziğe dans ederek eşlik etmek, bir dizi bir film izlemek, kendine bir çikolata ısmarlamak, yanına da bir kahve ya da çay eklemek, aile ile birlikte evde oyunlar oynamak, arkadaşlarına vakit ayırmak.  Aralara serpiştireceğin bu sürprizler gücünü yeniden toplamana katkı sağlayacak ve seni yeniden masanın başına getirecek.

 

  • KENDİNLE OLUMLU SOHBET

En önemlisi kendi iç seninle neler konuşuyorsunuz? Sana içerideki neler diyor? Seni mutlu etmiyorsa, onu dinlemek sana iyi gelmiyorsa onunla bi hesaplaşman gerekecek. Karşılıklı oturun ve ciddi ciddi koşunun derim Sana çelme takmasına, ilerlemene engel olmasına izin vermediğin takdirde ulaşamayacağın hedef yoktur.

 

Hepinize hem iyi tatiller hem de başarılar diliyorum.

Her şey gönlünce olsun.

Bu Yazıyı Paylaş

Elif Coşkun

Aytink.com Yazarı // Rehber Öğretmeni