Xiaomi Mi Band 4 Akıllı Bileklik İncelemesi

Xiaomi Mi Band 4 Akıllı Bileklik İncelemesi

Son yıllarda telefon dünyasında büyük ses getiren Çin’li firmaların başında gelen Xiaomi, akıllı bileklik alanında yakaladığı yüksek satış rakamlarının ardından Mi Band 4 isimli yeni modelini bir süre önce satışa sundu. Ülkemizde de resmi olarak satılan bu ürünü yakından inceleyelim.

Mi Band 4’ün asıl işlevi önceki Mi Band serisi ürünlerde olduğu gibi nabız, uyku takibi, adım sayma, kalori hesaplama gibi faaliyetleri takip etmek. Bu bilgileri Bluetooth aracılığı ile telefona aktararak olması gereken değerler ile kıyaslamak.

Mi Band 4 Teknik Özellikler

Ekran: 0.95 inç AMOLED (120 x 240 px) 16Milyon Renk (Multi Touch)

Boyutu: 21.6 mm /10.8 mm

Ağırlık: 22.1 G

Titreşim: Var

Hoparlör/ Mikrofon: Yok

Suya Dayankılılık: 50 metre

Bluetooth Versiyonu: 5.0

Batarya Kapasitesi: 135 mAh

Uyumlu İşletim Sistemleri: Android 4.4+ iOS 9.0+

Sensörler: İvmeölçer, Jiroskop, Kalp Atışı

GPS: Yok

Mi Band 4 İşlevler:

Spor Modları

Nabız Ölçümü

Telefonumu Bul

Kronometre

Uyku Takibi

Alarm

Hava Durumu

Arama Reddetme ve Kişi Gösterme

Bildirim Gösterme

 

Ekran

Mi Band 4 ile gelen yeni renkli amoled ekran ile bileklik adeta akıllı saat havasına bürünmüş ve oldukça şık bir görünüm kazanmış. Önceki modellerde yer alan led ve renksiz ekran özellikle güneş ışığı altında okuma zorluluğu yaşatıyordu. Yeni modelde gelen renkli ekran parlaklığı ile bu sorunu aşmış durumda. Ekran boyutu 0.95 inç olan bilekliğin çözünürlüğü 120 x 240 piksel değerine sahip. Oldukça okunaklı ve keskin bir görüntü sağladığını söyleyebiliriz.

Tema Desteği

Ekran ile ilgili bir diğer önemli artı saat ekranının değiştirilebilir olması. Bu sayede sıkıldığınız zaman saatin yer aldığı ana ekranı kişisel zevklerinize göre değiştire bilirsiniz. Bunun için Mi Fit uygulamasını kullana bilir, dilerseniz istediğiniz bir resmi arka plan yapa bilirsiniz. Ek olarak ikinci parti uygulamalar ile hareketli ve yaratıcı temalar bulmak da mümkün.

 

Tasarım

Bilekliğin kayışı silikon malzemeden ve oldukça rahat. Her bileğe uyum sağlayabilecek boyutlarda. Birkaç gün içinde bileğinizdeki varlığını unutabileceğiniz kadar hafif bir ürün. Özellikle akıllı saatlerin kalın ve görece daha ağır yapısı göz önüne alındığında kullanımı oldukça kolay.

Tasarım konusundaki en net eleştiriyi gövde ve kayışı ayırmadaki zorluğa getirmek gerek. Bilekliği şarj etmek için kayıştan çıkartırken uygulanan güç ve germe nedeniyle kayışın yıprandığını söyleyebiliriz. Piyasada bol miktarda kayış seçeneği bulunuyor ancak bu takıp çıkarma işi kayışları çabuk eskitecek türden. Bu arada daha önce Mi Band 3 kullandıysanız,  Mi Band 3 için olan kayışlar Mi Band 4 ile de uyumlu.

 

Pil

Bir önceki modelde 100 mAh olan pil, Mi Band 4 modelinde 135 mAh’a yükseltilmiş. Daha parlak ve renkli ekranın bu yükseltmedeki en temel neden olabilir. Zira bu ürün de ortalama 15-20 günlük bir kullanım süresi sunuyor. Ürünün pil tüketimi kullandığınız özelliklere göre değişiklik göstere biliyor. Mi Fit uygulaması üzerinden yapacağınız ayarlar ile pil süresini arttırmak mümkün.

 

Mi Band 4 Türkçe Dil ve Karakter Desteği

Bu incelemenin yazıldığı tarih itibariyle henüz resmi Türkçe dil ve Türkçe karakter desteği bulunmamakta. Diğer yollardan cihazın dilini Türkçe yapabilmek mümkün. Ancak bir önceki model olan Mi Band 3’e sonradan sağlanan Türkçe dil ve karakterinin Mi Band 4 içinde sunulacağını düşünüyoruz. Aksi olursa büyük sürpriz olur.

 

Genel Değerlendirme

Ülkemizde 200 TL civarında bulunabilen ürün gerek renkli ekranı gerekse telefona gelen mail, uygulama, mesajlaşma bildirimleri okuma imkânı ve müzik kontrol etme özellikleri ile saatlere göz kırpıyor.

Mi Band 4 ile birlikte cihazın sahip olduğu sensör sayısı dörtten altıya yükselmiş ve bu sayede farklı spor faaliyetlerinde daha hassas ölçüm yapabildiği belirtilmiş.

Telefonun müzik ve medya oynatıcısını kontrol etme özelliği oldukça işlevsel ve sorunsuz çalışıyor. Zira bu kısımdan Youtube, Spotify gibi uygulamaları da kontrol edebilir, sesi arttırıp azalta bilirsiniz.

Fiyat/performans açısından oldukça kullanışlı bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle spor ve sağlık takibi konusuna önem verenler için piyasadaki en makul çözümlerden birisi.

Mi band 3 kullanıcıları için ekstra olarak fazla bir özellik sunmasa da renkli ekran, Bluetooth 5.0 ve müzik kontrolü gibi çeşitli yenilikler geçme sebebi olabilir veya bir sonraki modeli de bekleyebilirler. Mi band 1 ve 2 kullanıcıları için için geçmek ise daha mantıklı olacaktır. .

Bu Yazıyı Paylaş

Erdem Güç

Kurucu & Genel Yayın Yönetmeni // Kamu Yönetimi (PhD)