Biraz Şiir Biraz Kitap Biraz Ben

Biraz Şiir Biraz Kitap Biraz Ben

Sana da oluyor mu hiç sevgili okur ? Hani bazen içinizde fırtınalar kopuyor ama lugatındaki hiçbir kelime o fırtınayı tasvir etmeye yetmiyor. İşte ben böyle zamanlarda hep şiirlere sığınıyorum . Tek bir satırları dünyaları anlatabilen yegane şiirlere rastlıyorum .Ve o an şiirler de şairlerde iyi ki var diyorum.

Güne mutlaka şiirle başlamalı insan ve mutlaka bir şiir armağan etmeli geceye.. Mısra mısra tanımaları başka dünyaları sevgili okur .Okumalı ki kendinden başka dünyalar da olduğunun farkına varmalı . Ve bilmeli şu koca cihanda aslında zerre kadar yer kapladığını . İşte bu yüzden , yegane zenginliğin yüreklerde ve sözcüklerde saklı olduğunu öğrenmeli. Yarına para değil iyilik saklamalı . Çünkü anca o zaman yaşanır hale geliyor bu kahrolasıca dünya .

Dedim ya yazımın başında ya şairler olmasaydı . Gönül fırtınamız diner miydi. Döner dururduk cümlelerin etrafında anlatmaya çalıştıklarımızı hiç anlatamadan . Sevmek mesela :  Nasıl tarif edilebilirdi ? Necatigil bir şiirinde :

‘’Çevre ateş içinde
Daralmakta çember.
Biz yanarsak beraber yanarız
Seninle, beraber.’’

Diyor ve bence bu sabaha kadar dil dökmekle eş benim lugatımda .

Öyle güçlü bir eylem ki sevmek ; neler doğuruyor. Mesela memleketi sevmek kaç devrime , Tomris’i sevmek kaç şiire gebe ve şairler ne müthiş anlatıyor bu hissi. Sevmek güzel şey vesselam , sevdalanmak taşa , toprağa, gökyüzüne ya da bir kitaba .

Kitaba sevdalanmak istiyorum ben ; okuduğum bir kitapta aklıma takılan altı çizili bir cümlede saatlerce oyalanmak istiyorum ,Dostoyevski okurken misal aklımın Tolstoy’da kalmasını istiyorum ve kafam içtiğim şaraptan daha güzel olsun istiyorum.

‘Dünyanın tüm denizleri yüreğine dökülüyordu .’ şu anki kitabımın 51. Sayfasında yazıyor bu , Tüm denizlerin yüreğe dökülmesinin nasıl bir şey olduğunu kurguluyorum zihnimde gecenin bu saatinde . Kitaplar üzerine düşünmek tek bir cümle üzerinde sabahı etmek beni nasıl mutlu ediyor bir bilsen . İnsan bazen okuduğu bir kitabın kurulu cümleleriyle alıp başını gidebiliyor.

Her insanın ömrünün bazı kısımları biraz kıştır aslında sevgili okur .Ama unutmamamız gereken şey şu böyle günlerde . Kışı atlatırsak sonumuz alabildiğine bahar , uzat elleri gökyüzüne ! Yazılmamış öykülerde kurulmamış hayallerimiz var çünkü .

Ve o hayalleri gerçekleştirebileceğim yerler benim için  yürürken kurumuş yaprak hışırtılarından başka gürültü duyulmayacak kadar sessiz yerler olmuştur hep.

Buralar benim olsun ..

Kalan her yer sizin !

Yazım neredeyse bitmek üzere ve ben  daldan dala konuyorum , Hala kendime bir konu belirleyemedim . Acaba bugün ne yazsam derken bir baktım yazının sonuna gelmişim . Bugün bu çıktı şansınıza , Biraz kitap biraz şiir ve biraz da Pelin..

Ve ben şimdi ‘Değirmenler ‘şarkısını açıp kitap okumak istiyorum .

Sağlıcakla , şiirler , kitapla kal sevgili okur .

 

Bu Yazıyı Paylaş
Pelin Yılmaz

Pelin Yılmaz

Aytink.com Yazarı // Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmeni instagram: Pelinin Kütüphanesi