Korsan Yazılım Kullanmak Aslında Çok Pahalı!

Korsan Yazılım Kullanmak Aslında Çok Pahalı!

Korsan yazılım kullanımı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça yaygın. Bu yazımızda bir yazılımı ücretsiz kullanırken aslında hangi maliyetleri göze aldığımızı ele almaya çalışacağız.

Korsan yazılım denilince akla ilk olarak “crack” yapılmış ya da sahte serial oluşturulan “keygen” denilen serial üreten yazılımlar geliyor. Bu araçlar sayesinde lisans ücreti ödemeden “kaçak” ve “illegal” yollardan oyunlara ve yazılımlara erişilebiliyor. Ancak bunu yaparken ne gibi riskler aldığınızı gerçekten biliyor musunuz ?

Öncelikle korsan yazılım kullanmak Türk Ceza Kanunu’na göre suç teşkil eden bir eylem. Bunu belirtelim. Diğer taraftan, benim kişisel görüşüm, kimse bir çıkar sağlamaksızın bir hizmet sunmaz. Özellikle de bilişim ve teknoloji söz konusu olduğunda sizden bir fayda sağlamadan ücretsiz bir içerik sunulmaz. Yani siz bir oyunu ve yazılımı bedava olarak kullanırken, arka planda çalışan ve bilgisayarınızı o yazılımı yazan kişinin arka bahçesi haline getiren bir takım kodlara da izin vermiş oluyorsunuz. Böylece bilgisayarınızı ikinci , üçüncü şahıslarla paylaşır hale geliyorsunuz.

Peki… Bilgisayarınıza sızan bu kişiler neler yapabilir ? Bilgisayarınızı ne amaçla kullanabilir?

1- Keylogger – Klavye Dinleme

Diğer adıyla klavye dinleme sistemi olan keylogger, Klavye dinleme sistemi veya klavye yakalama sistemi, Klavyede bir harfe dokunulduğunda casus yazılım dinler ve klavye harflerini kaydeder. Böylece  bilgisayarınızda giriş yaptığınız sosyal medya hesapları, e-posta hesapları, FTP bilgileri, cPanel/Plesk panel bilgileri, SSH bilgileri, kredi kartı/banka hesabı bilgileri, kişisel bilgileriniz başkalarının eline geçebilir.

 

2- Dosya Şifreleme ve Fidye Virüsleri

WannaCry, WannaCrypt, WanaCrypt0r 2.0, Wanna Decryptor gibi yakın zamanda yaşanan pek çok saldırı bizlere bir şey gösterdi. Bilgisayarınızdaki dosyalar, fidye virüsler tarafından ele geçirilebilir, zarar görebilir ve sizden tehdit yoluyla fidye istenebilir. Bu durum sonucunda hatırlanacağı üzere pek çok firma üretim durdurmak hatta fabrika kapatmak zorunda kalmıştı.

 

3- Donanımınıza Doğrudan Zarar Verebilirler!

Bilgisayarınıza yüklediğiniz bu yazılımlar, donanımsal bileşenlere zarar verebilirler. Anakart, işlemci ve ekran kartı gibi pahalı bileşenlerinize zarar vererek maddi olarak sizi zor durumda bırakabilirler.

 

4- Kişisel Resim, video ve Yazışmalarınız ..

Crack dosylarının içerisine gömülmüş pek çok virüs, güvenlik açıkları üzerinden bilgisayarınızdaki kişisel dosyalara erişebilir ve onları size şantaj yapmak için kullanabilirler. “Beni ne yapsınlar” diye düşünen çoğu kişi olduğunu şimdiden duyar gibiyim.. Ancak bu durum göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir konu.

 

5- Bilgisayarınızı “Zombi”  ve  DDoS saldırıları İçin Kullanabilirler

Hani her şey yolunda giderken bilgisayarınız yavaşlar, fan sesi artar, durduk yere internetiniz yavaşlar .. Eğer korsan bir yazılım veya yazılımlar kullanıyorsanız, bilgisayarınız dünyanın bir ucundaki ddos adı verilen bir saldırının parçası olmuş olabilir. Ya da bir sitenin çökertilmesi için de olabilir.

 

6- Ping ve Mining

Bilgisayarınız korsan yazılım ile çeşitli sanal paralar için madencilik yani (mining) ve sitelerin tıklamalarını arttırmaya yönelik ping merkezi haline getirilebilir. Siz internette dolaşırken, film izlerken diğer taraftan başkalarına para kazandırıyor olacaksınız.. Bu durum bilgisayarınızın daha çabuk ısınmasına ve eskimesine yol açacaktır. Yani binlerce lira vererek topladığınız kasalar veya laptoplar başkalarının işi görülsün diye çalışıp kondisyonları düşecek. Yani bedava yazılım ve oyun için binlerce liralık cihazınızı riske edeceksiniz.

Korsan Yazılım Çok Pahalı .. O Zaman Ne Yapmalı ?

Ülkemizde lisanslı oyun ve yazılımlar kur farkı nedeniyle bir hayli yüksek. Zaten bu durumun oluşmasında lisans fiyatlarının abartılı şekilde pahalı olması geliyor. Ancak bu durum aşılamaz değil. Mesela;

  • Oyun konusunda Steam, Origin, Epic Store gibi pek çok platform büyük indirimler yapıyor veya bedava oyunlar dağıtıyor. Buralardan uygun fiyatlı oyunlar edinilebilir.
  • Çeşitli sitelerde yine İşletim sistemi, Ofis ve diğer yazılımların lisans fiyatları uygun fiyatlara bulunabiliyor.
  • Ben hiç para vermek istemiyorum diyorsanız şu yazımıza göz atabilirsiniz:

Pahalı Yazılımlarla Aynı İşleve Sahip Ücretsiz Programlar

 

Son olarak belirtelim ki lisanslı yazılım kullanmak tek başına yeterli olmayacaktır. Bilinçli bir kullanım olmadan teknoloji dünyasında %100 güvende kalmanın oldukça zor olduğunu söyleyebiliriz. İnternet’te tıkladığınız ve girdiğiniz linklere dikkat etmek çok önemli. Çünkü en az “crack” ve “keygenler” kadar tehlikeli olabiliyorlar.

Bu Yazıyı Paylaş

Erdem Güç

Kurucu & Genel Yayın Yönetmeni // Kamu Yönetimi (PhD)