Nvidia 940MX Ekran Kartı İncelemesi

Nvidia 940MX Ekran Kartı İncelemesi

Mobil grafik kartları arasında oldukça yaygın bir şekilde kullanılan Nvidia 940MX Ekran kartını yakından inceleyeceğiz.

Giriş-orta seviye olarak adlandırabileceğimiz segmentte yer alan ve tam adı GT 940MX olan grafik işlemcisi, giriş seviyesi ile performans serisi olan GTX Mobil serileri arasında konumlandırılmış. İncelemeye geçmeden önce, Nvidia 940MX ekran kartının DDR3 ve DDR5 olmak üzere iki farklı versiyonunun olduğunu söylemekte fayda var. Bizim bu incelemede ele alacağımız sürüm DDR3 versiyonu olacak.

NVIDIA 940MX GENEL ÖZELLİKLERİ

Kod Adı N16S-GTR-B/S
Mimari Maxwell
Çekirdek Hızı 1122 – 1242 MHz (Boost)
Veri Yolu Genişiği 64 Bit
Bellek Türü DDR3
Bellek Miktarı 2 GB
DirectX DirectX 12
Güç Tüketimi 15-25 Watt
Üretim Teknolojisi 28 nm
Özellikleri GPU Boost 2.0, Optimus, PhysX, CUDA, GeForce Experience, GameWorks

 

Genel özellikleri itibariyle değerlendirecek olursak, selefi olan 940m ile benzer özelliklere sahip olan 940MX modelinde küçük iyileştirmeler yapılmış. Önceki sürümle aralarındaki en büyük fark 940MX’in DDR5 Desteği ile geliyor olması. Ancak bizim incelediğimiz bu model DDR3 için bu farklar hissedilir durumda değil.

DirectX 12 desteğiyle birlikte gelen, 940MX oyun odaklı kullanım için tasarlanmış bir ekran kartı değil. 64 bir veri yolu ve 2 GB Harici/Paylaşımsız bir ekran belleği sunan bu grafik işlemciyle 720p çözünürlükte pek çok oyunu orta – düşük ayarda oynamak mümkün. Ancak bu deneyimi oyuncu laptoplarında yer alan GTX serisi gibi saatlerce suna bildiğini söyleyenemez. Özellikle yoğun grafik gücü gerektiren oyunlarda 2 – 3 saatin sonunda ısınma ve performans kaybı yaşanacaktır.

BENCHMARK SONUÇLARI

Benchmark sonuçlarını çok önemli bir kriter olarak görülmesine rağmen, genel bir değerlendirme yaparken bakılmasında fayda var. Zaten test sonucunda elde edilen skorlar, yukarıda söylediklerimizi doğrular nitelikte.

 

OYUN PERFORMANS

Ekran kartları arasındaki ayrımın en önemli sebeplerinden birisi de oyun performanslarıdır. Nvidia 940MX doğrudan oyunculara hitap etmemekle birlikte, arada sırada oyun oynayan kişileri oldukça memnun edecektir.

Sonuç olarak Nvidia 940MX 720p ve orta seviye grafik ayarlarında “giriş-orta” sınıf bir ekran kartı için başarılı bir grafik çiziyor. Ülkemizde 2000- 3000 TL arasındaki notebooklarda yer alan bu grafik kartlar, oyun odaklı kullanıcıları pek memnun etmeyecektir. Ancak  grafik işleme, video işleme vb. ( Photoshop, VEGAS, Camtasia,) gibi işlemlerde de sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Bizim bu testleri yaptığım bilgisayar HP’NİN Pavilion 14 AL-107NT modeli. ( i5 7200u + 8B DDR4 + 256 SSD )Bu konfigürasyonu başarıyla tamamlayan bir grafik işlemcisi olan 940MX için genel olarak görüşlerim olumlu yönde. Çok fazla beklentisi olmayan ve iş amaçlı kullanacaklar için oldukça yeterli bir ekran kartı.

Bu Yazıyı Paylaş