Öğrenci ve Araştırmacıların İşine Yarayabilecek e-Devlet Uygulamaları

Öğrenci ve Araştırmacıların İşine Yarayabilecek e-Devlet Uygulamaları

Paylaş

Öğrenciler ve araştırmacılar için devlet kurumlarıyla iletişime geçmek kimi zaman zorlu bir süreç olabiliyor. Ancak bu sorunun aşılması için e-Devlet üzerinde pek çok faydalı uygulama ve hizmet bulunmakta. Bu hizmetlerden önce çıkanları sizler için sıraladık.

Öğrenci ve Araştırmacıların İşine Yarayabilecek e-Devlet Uygulamaları listemiz şu şekilde:

Uyarı: Bu hizmetlerin linki güvenlik açısından eklenmemiştir. e-Devlet işlemleri için mobil uygulamayı ya da https://www.turkiye.gov.tr/ adresini kullanmanız bilgilerinizin güvenliği için önemlidir. Sisteme aracı siteler üzerinden bağlanmamaya özen gösteriniz.

 

1- YÖK

Lisans ve lisans üstü öğrencilerin pek çok işlemi gerçekleştirebilecekleri bu kısımda özellikle diploma ve öğrenci belgesi alabilme kolaylığı olması önemli bir avantaj. Zira bir çok kişi uzakta okuduğu için, bir belge alabilmek adına kilometrelerce yol tepmesi gerebiliyor.  Yine sistemde yer alan e-kayıt ve denklik başvurusu gibi hizmetler işinizi oldukça kolaylaştırmakta.

 

2-KYK

Öğrenciler için bir diğer önemli hizmet uygulaması ise KYK’nın burs,kredi ve yurt işlemleri için olan kısım. Bu bölümü kredi ve burs ödemelerinizin takibi, erteleme başvurusu vb. gibi pek çok işlem için kullanabilirsiniz.

 

 

3-Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı

Kurumun başlattığı projelere katılmak veya bursiyer olarak başvurmak için bu kısımı kullanabilirsiniz. Yine yakın dönemde eklenen dilekçe hizmetiyle kurumla iletişiminiz süreci hızlandırılmış durumda.

 

 

4- Milli Kütüphane Başkanlığı

Gerek öğrencilerin gerekse araştırmacıların araştırmalarında kullanacağı kaynakların ayırtılması veya uzak mesafeden fotokopisinin talep edilmesi konusunda önemli bir hizmet. Ek olarak görme engelliler için sesli kitapların posta hizmetiyle gönderildiğini de belirtelim. Kaynak taraması sürecinin en önemli hizmetlerinden birisi olduğunu söylemekte fayda var.

 

 

5- Kültür ve Turizm Bakanlığı

Yakın dönemde eklenen Halk Kütüphanelerine e-üyelik ve katalog taraması hizmeti başta lisansüstü öğrencileri olmak üzere herkesi sevindirmiş durumda. Bu hizmetin yanı sıra yayıncılık alanında barkod, bandrol ve eser işlemleri de yine bu kısım üzerinden halledilmekte.

 

6- TRT

Görsel materyal temini için TRT arşivlerinde yer alan kasetler oldukça önemli bir kaynak havuzu durumunda. TRT bu hizmetini e-Devlet sistemine taşımış durumda.

 

 

Bu Yazıyı Paylaş