Space X ve Mars’ta Hayat Kurmak Mümkün mü?

Space X ve Mars’ta Hayat Kurmak Mümkün mü?

Space X şirketinin Mars gezegenine yolculuk ve kolonileşme projesi ile ilgili önemli bilgileri bu yazımızda sizler için ele aldık.

Space X ‘in Mars’ta Koloni Kurma Planı hakkındaki detaylar:

1- Space X Nedir ?

“Space Exploration Technologies Corporation, Uzay Keşif Teknolojileri Şirketi” firmasının kısa adı olan Space X, merkezi ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Hawthorne şehrinde bulunan bir Amerikalı uzay taşımacılığı şirketidir. Şirket 2002 yılında, daha önce PayPal’ın da kurucularından olan, Tesla Motors şirketinin CEO’su Elon Musk tarafından; Mars’ın kolonileştirilmesini sağlamak üzere uzay taşımacılığının maliyetini düşürme hedefiyle kuruldu. Ayrıca, şirketin en önemli projelerinin başında, Mars’ta koloni kurma planı gelmektedir.

 

2- Neden Mars ? 

Dünya’ya olan mesafesi ve kaynak açısından ideal bir gezegen olmasının yanı sıra, sahip olduğu ince atmosferin karbondioksit açısından zengin olması bitki yetiştirmek için önemli bir avantaj sağlıyor.

 

3- Sürekli ve Sürdürülebilir Olması Önemli !

Mars gezegeninde sürdürülebilir bir yaşam oluşturulabilmesi için, gezegene gidiş maliyetlerinin düşürülmesi büyük önem taşıyor. Bu nedenle, kullanılan roketlerin birden fazla kullanılmaya elverişli olması, mars yörüngesinde ve yolculuğun gerçekleştiği rotada yakıt ikmalinin yapılması, sürekliliğin sağlanması açısından en önemli etkenler olarak göze çarpıyor.

 

4- Yolculuk Süresi

Mars ve Dünya arasındaki yolculuk süresinin “sürekli” bir hal almasıyla birlikte, ortalama yolculuk süresi 90 Gün olarak hesaplanmış durumda.

 

5- Kolonileşme  

İlk Etapta, 100 kişilik gemilerle 26 ay arayla gidilmesi planlanan Mars gezegenine, toplam 1 Milyon insanın taşınması hedefleniyor. Mars yüzeyinde, otonom bir şehrin kurulması için ise 40 ile 100 yıl arasında bir süreye ihtiyaç duyulacağı ön görülmekte.

 

6- İlk Uzay Aracı: “Heart of Gold”

Otostopçunun Galaksi Rehberi kitabından aşina olduğumuz ve esprili bir isme sahip olacak.

 

7- Radyasyon ve Enerji Üretimi

Mars yüzeyindeki yüksek radyasyondan koruyucu kalkanlar sayesinde korunulabileceği düşünülürken, gezegendeki enerji sorununu da güneş panelleri ile aşılmaya çalışılacak.

 

8- Bir Biletin Fiyatı Ne Kadar?

Bir kişi için Mars gezegenine yolculuğun maliyeti 200 bin dolar yani 700 bin TL civarında.

 

9- Risk 

Elon Musk’ın basın toplantısında dile getirdiği gibi, Mars’a gitmek ve orada hayat kurmak içerisinde pek çok risk faktörünü barındırıyor. Bu nedenle bu yolculuk ve devamındaki kolonileşme süreci oldukça riskli.

 

10- İlk Yolculuk Tarihi Ne Zaman ?

Mars’a ilk insansız yolculuğun 2018’de yılında yapılması planlanırken,  ilk insanın 2024 yılında gönderilmesi ön görülüyor.

 

Bu Yazıyı Paylaş

Erdem Güç

Kurucu & Genel Yayın Yönetmeni // Kamu Yönetimi (PhD)