Çalışma İsteği Uyandıran Motivasyon Filmleri

Çalışma İsteği Uyandıran Motivasyon Filmleri

Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anlarda ihtiyaç duyabileceğiniz ve  çalışma isteğinizi yeniden canlandıran onlarca motivasyon filminden 10 tanesini sizler için listeledik. Liste oluşturulurken çeşitli sitelerde yer alan puanların göreceli olması ve çekildiği tarihin önemli olmaması nedeniyle puan ve tarihe yer verilmemiştir. Ayrıca, film listelerinin bir çoğunun izlenmeden hazırlanmasına karşı olmamız nedeniyle de sadece izlediğimiz filmleri sizlerle paylaşmayı daha doğru buluyoruz.

Çalışma İsteği Uyandıran Motivasyon Filmleri

1- October Sky – Ekim Düşü

Film, küçük bir kasabada yaşayan 4 gencin, roket yapma tutkularını anlatan “Rocket Boys” kitabından sinemaya aktarılmıştır. Kasabadaki bir çok insanın başlarda alay ettiği bu 4 genç, yaptıklarıyla kasaba için adeta bir umut kaynağı haline gelmesini güzel bir senaryo ile gözler önüne sermektedir. İçerisinde Soğuk Savaş döneminin izlerini barındırmakla birlikte, bolca Amerikan tarzı motivasyon ögesi de bulunduğunu söylemeden geçmeyelim. Yine de motivasyon filmleri arasında başarılı örnekler arasında gösterilmeye değer bir yapım.

 

2- Something the Lord Made – Tanrıyı Oynayanlar

Filmin konusu, Irkçılığın tavan yaptığı dönemde zenci bir laboratuvar teknisyeni olan Vivien Thomas ile  Alfred Blalock’un birlikte tıp alanında yapmış oldukları çalışmaları konu almaktadır. Gerçek bir hikayeden aktarılan bu filmde, hiç bir zorluğun sizi engelleyemeyeceği hissi buram buram seyirciye geçmektedir. Ayrıca, film içerisinde dönemin ırkçı politikalarına önemli göndermeler yapılmakta.

 

3- The Man Who Knew Infinity – Sonsuzluk Teorisi

Hindistanlı matematikçi Srinivasa Ramanujan’ın yoksulluk içerisindeki Madras’tan Cambridge Üniversitesi’ne uzanan yolculuğu eminiz ki bir çok kişiye ilham kaynağı olacaktır. Ünlü bir matematikçi olan Profesör G. H. Hardy ile birlikte sayıların gizemi üzerine yapmış oldukları bu yolculukta insanın kendi sınırlarını ne denli geliştirebileceği gözler önüne sunulmakta.

 

4- Whiplash

Film, alanında en iyisi olmak isteyen bir baterist olan Andrew’un Shcarffer Konservatuar’ına girdikten sonra ki zorlu çalışmalarını konu almaktadır. Okulun en sert ve disiplinli şefi olan Terence Fletcher ile tanıştıktan sonra işkenceye dönüşen provalara rağmen yılmadan yola devam etmesini izlerken, içinizdeki mücadeleci kimliğin kapısını çalacağından emin olabilirsiniz.

 

5- McFarland

Eski okulunda takım kaptanına krampon fırlattığı için atılan Jim White’ın göçmenlerin çoğunlukta olduğu ve ülkenin en yoksul kasabalarından birisi olan McFarland lisesine yerleşmesini konu alan film, çalışma ve başarma üzerine önemli metaforlar sunuyor. Ailelerine destek olmak için tarlada çalışan bu çocukların koşmaya olan heveslerini gözler önüne seren bu filmden sonra yürümek oldukça kolay gibi görünecek.

 

6- The Pursuit of Happyness – Umudunu Kaybetme

Başarma motivasyonu yükleyen önemli filmlerden birisi olarak Will Smith’in oynadığı Umudunu Kaybetme filmini gösterebiliriz. Çalışma ve başarma ilişkisine şans faktörünüde katan bu filmde ana temayı baba-oğul ilişkisi üzerinden şekillendirilmiş. Bir çok kişinin bildiği bu filmi hem bilmeyenlerin izlemesi hem de bilenlerin tekrar açıp izlemesine bahane olması adına listemizde yer verdik. Zira konu motivasyon filmleri olunca mutlaka yer almalıydı.

 

7- Spare Parts – Yedek Parçalar

Özellikle makine mühendisi olanların mutlaka izlemesi gereken, ancak her kesime hitap eden bu filmde, bir grup lise öğrencisinin okullarına yeni gelen ve öğretmenle birlikte su altı makinesi yarışmasına girmesini konu almaktadır. Filmi ilginç yapan şey yarışmaya girmelerinden daha  düşük bütçelerine karşı buldukları çözümlerle bir hayli yaratıcı fikirler ortaya koymaları olmuş. Nitekim izleyenlerde günün boşa gitmediği hissi yaratan film sonrasında çalışma isteği uyandıran başarılı bir film olarak gösterebiliriz.

 

8- The Great Debaters  – Muhteşem Münazaracılar

Tartışmalar ve münazaralara ilgi duyanlar için güzel bir seçim. Üniversiteler arası münazara yarışmalarına hazırlanan ve bir çok örneğinde olduğu gibi zencilere karşı ırkçılığı konu almaktadır. Filimin içerisindeki sahnelerde kullanılan replikler oldukça etkileyici. Filimin çalışma isteği uyandıran tarafı ise bir tartışmaya hazırlanırken yapmış oldukları araştırma sahnelerinde yatmakta.

 

9- Flash of Genius – Zeka Pırıltısı

Ve karşımızda azim kelimesinin vücut bulduğu önemli filmlerden bir tanesi daha. Bu filmin motivasyon kaynağı ise Mühendis Robert Kearns’ün Amerika’nın en büyük şirketlerinden biri olan Ford’a karşı açtığı patent davası ve haklı mücadelesi oluşturmaktadır. Bu filmi izledikten sonra çalışma isteğinizde ki artışın yanında, çalışmalarınızın hakkını korumanın da ne kadar öneli olduğunu buram buram hissedeceksiniz.

 

10- The Imitation Game: Enigma – Yapay Oyun

İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler’in ünlü şifreleme makinesi olan Enigma’nın şifrelerini kırmak o dönem için imkansız olarak görülmekteydi. Bu durumu değiştirmek ise ancak çalışma ile mümkün olabilirdi. Alan Turing’in dünyanın ilk hackerlığı olarak da gösterilen bu çabaları herkese ilham verecek düzeyde.

Bu Yazıyı Paylaş

Erdem Güç

Kurucu & Genel Yayın Yönetmeni // Kamu Yönetimi (PhD)