Online Olarak Erişebileceğiniz Ücretsiz Arşiv ve Kütüphaneler

Online Olarak Erişebileceğiniz Ücretsiz Arşiv ve Kütüphaneler

Ücretsiz arşiv ve kütüphaneler öğrenci ve araştırmacılar için büyük kolaylıklar sunuyor. Online olarak erişilebilen yerli ve yabancı bilgi kaynaklarını sizler için derledik ..

Online Olarak Erişebileceğiniz Ücretsiz Arşiv ve Kütüphaneler Listesi:

Project Gutenberg

1971 yılında kurulan Project Gutenberg, dünyanın en eski dijital kütüphanesidir. Telif haklarının süresi dolmuş pek çok kitaba bu adresten ulaşabilir, e-kitap için çeşitli formatlarda indirebilirsiniz.

〉Link

 

Cambridge Core Text Books 

Cambridge Üniversitesi tarafından erişime açılan bine yakın ders kitabına ulaşabilirsiniz.

〉Link

 

 

İstanbul Üniversitesi Gazeteden Tarihe Bakış Projesi

İstanbul Üniversitesi’nin bu güzel projesi sayesinde ülkemizde yayınlanmış gazetelerin hemen hemen bütün sayılarına ulaşabilirsiniz.

〉Link

 

Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı

Kültürel mirasımızın önemli el yazması eserlerinin dijital ortama aktarıldığı ve erişime açıldığı güzel bir e-kitap arşivi. İçerisinde pek çok önemli eseri bulunduran bu kataloğa bakmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

〉Link

 

Art Europeana

Çok sayıda çizim ve görseli aratabileceğiniz geniş bir arşiv.

〉Link

 

Open Library

Open Library, “yayınlanmış her kitap için bir web sayfası” misyonuyla yola çıkmış kapsamlı bir dijital kütüphane projesidir.

〉Link

 

Open Culture

Open Culture, dünya çapında yaşam boyu öğrenme amacıyla, yüksek kaliteli eğitim ve kültür  medyalarını bir araya getiren oldukça geniş bir arşivdir. İçerisinde binlerce kurs, film, kitap, sesli kitap vb. içerik bulabilirsiniz.

〉Link

 

NASA Resim Arşivi

NASA’nın uzay araştırmaları ile ilgili yayınladığı resim, video ve ses dosyalarına erişebileceğiniz online arşiv

〉Link

 

 

TÜBİTAK e-Degi Arşivi

Bilim ve Teknik Dergisinin 1967, Bilim Çocuk Dergisinin 1998 ve Merakli Minik Dergisi 2007’den bugüne oluşan arşivlerini ve güncel sayılarını PDF formatında okuyabilirsiniz.

〉Link

 

 

Devlet Arşivleri Başkanlığı

Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Devlet Arşivleri Başkanlığının web sitesi üzerinden belge taraması yapabilirsiniz. Bunun için e-devlet girişi yapmanız yeterli olacaktır.

〉Link

 

TBMM Kütüphanesi Açık Erişim 

Açık Erişim Sistemi ile TBMM Kütüphanesi dijital kaynakları erişime açılmakta. İçerisinde Kurum yayınları, araştırma raporları ve kurum uzmanlık tezleri, basılmış Meclis Araştırma Komisyonu Raporları, yasama/denetim faaliyetleri ile ilgili bildiri, makale, kitap, rapor vb. pek çok içerik bulunmakta.

〉Link

 

HathiTrust Digital Library

Google Kitaplar ve İnternet Arşivi dijitalleştirme girişimleriyle dijitalleştirilmiş içerik ve kütüphaneler tarafından yerel olarak dijitalleştirilen içerik de dahil olmak üzere, araştırma kütüphanelerinden gelen dijital içeriklerin büyük ölçekli işbirlikçi bir deposudur.

〉Link

 

UN Library

Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan içeriklere ulaşabileceğiniz websitesi.

〉Link

TSA Sinema Dergileri

1950 yılı öncesinde ülkemizde yayınlanmış sinema dergilerine erişim imkanı sunan bu web sitesine göz atmak isteyebilirsiniz.

〉Link

 

FilmGrab

Sinema filmlerinin akıllarda kalan sahnelerinin derlendiği eğlenceli bir arşiv.

〉Link

Bu Yazıyı Paylaş
Erdem Güç

Erdem Güç

Kurucu & Genel Yayın Yönetmeni // Kamu Yönetimi (PhD)