Adobe Programlarına Alternatif Ücretsiz Çözümler

Adobe Programlarına Alternatif Ücretsiz Çözümler

Teknoloji alanında görsel, yazılı veya sesli içerik üretmek için Adobe’un sunmuş olduğu Photoshop, Illustrator, Premiere Pro, InDesign, After Effects gibi sektör standardı haline gelmiş yazılımlara alternatif olabilecek ücretsiz yazılımları sizler için derledik.

Adobe ücretsiz alternatifleri sıralamadan önce, bu programların amatör olarak ilgileneceklere yönelik olduğunu belirtelim. Profesyonel tasarımlarla para kazanmak gibi amacınız var ise ücretli olan yazılımların kullanmak neredeyse mecburi diyebiliriz.

Adobe Photoshop İçin Ücretsiz Alternatif:

Photoshop belki de en çok seçeneğe sahip olan programlardan birisidir. Ancak bunlar arasında özellikle öne çıkan program ise;

GIMP: Tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir görüntü düzenleyicidir. Sahip olduğu düzenleme işlevleri ile piyasadaki en yetenekli görüntü düzenleme araçlarından birisi olduğunu söyleyebiliriz.

İndirme Linki

 

 

Adobe Illustrator İçin Ücretsiz Alternatif:

llüstrasyon, logo, vektör çizim, kitap kapağı vb. sayısız içerik çizebileceğiniz Adobe Illustrator için en yaygın alternatif:

Inkscape: Oldukça basit ve sade bir arayüze sahip olan programın kullanımı oldukça kolaydır. Özellikleri itibariyle pek çok konuda işlerinizi Inkscape ile rahatlıkla halledebilirsiniz.

İndirme Linki

 

 

Adobe Premiere Pro İçin Ücretsiz Alternatif:

Dijital yayıncılık için olmazsa olmaz denilebilecek yazılımların başında hiç şüphesiz Adobe Premiere Pro geliyor. Film, dizi prodüksiyonundan Youtube kanalınız için hazırladığınız videoya kadar pek çok alanda profesyonel olarak kullanılmakta. Adobe Premiere Pro için en yaygın alternatif ise;

DaVinci Resolve: profesyonel 8K kurgulamayı, renk düzeltimi, görsel efektleri ve ses için post prodüksiyonun hepsini tek bir yazılım aracında birleştiren yegane çözümlerden birisidir. Ayrıca sahip olduğu ek özellikler ile After Effects’in yerine de kullanılabilmektedir.

İndirme Linki

 

 

Adobe InDesign İçin Ücretsiz Alternatif:

E-kitap, dergi ve gazeteler başta olmak üzere sayfa ve yazılı bülten tasarımları için kullanılan InDesign için alternatif;

Scribus: Tamamen ücretsiz olan ve açık kaynak kodlu bir sayfa tasarlayıcısı olan Scribus ile kişisel veya kurumsal yayınlarınızı yayına hazır hale getirebilirsiniz.

İndirme Linki

 

 

Adobe Dreamweaver İçin Ücretsiz Alternatif:

Web yazılımı geliştirenleri eli ayağı olarak bilinen Dreamweaver oldukça kullanışlı olsa da sonuç itibariyle ücretli bir yazılımdır. Dreamweaver için alternatif olabilecek program;

Visual Studio Code: Microsoft tarafından geliştirilen bir kod düzenleyici olan Visual Studio Code genel olarak programlama geliştirenler tarafından kullanılsa da, html, css, asp gibi dillerde web siteleri geliştirebilirsiniz. Her ne kadar eklentiler ile php desteği sağlansa da Dreamweaver php konusunda daha işlevsel bir çözüm olacaktır.

İndirme Linki

 

Bu Yazıyı Paylaş