Dünyanın ve İnsanlığın Başına Gelmeyenin Kalmadığı Felaket Filmleri

Dünyanın ve İnsanlığın Başına Gelmeyenin Kalmadığı Felaket Filmleri

Dünya ve insanlık için tehlike oluşturabilecek olası tehlikeler ve yaşanmış acı olaylardan beyaz perdeye aktarılmış felaket filmleri . İyi seyirler ..

Felaket filmleri listesi hazırlanırken sadece doğal olayları konu alan filmler değil, olası tehlikeleri öngören bilim kurgu filmlerine de yer verilmiştir.

Cehennemden Daha Sıcak – Volcano (1997)

Felaket filmleri denince akla gelen ilk örneklerden Volcano. Amerika’nın Los Angeles kentinde bir volkanın aktif hale gelme hikayesinin anlatıldığı film çekildiği dönemin hatırı sayılır bütçeli yapımlarındandı. Doğal afetler bürosu şefi Mike Roak ve kızının gözünden anlatılan film, olası bir volkanik olayların kentleri nasıl yerle bir edebileceğini gözler önüne seriyor.

 

Derin Darbe – Deep Impact (1998)

Leo Biederman’nın şans eseri keşfettiği dünyaya yönelmiş büyük bir gök taşının yarattığı tehlike ve yok edici etkisi konu alınan tipik bir Holywood bilim kurgu filmi. Morgan Freeman’nın Amerikan Başkanını oynadığı filmde, Elijah Wood, Robert Duvall gibi isimler de yer alıyor. Uzay ve doğal felaket konularının bir arada işlendiği film gösterimde olduğu dönemde oldukça ses getirmişti.

 

Dalga – Bølgen (2015)

Norveç yapımı olan dalga filminin konusu isminden de anlaşılacağı üzerine dev dalgaların tehdidi altındaki bir Geiranger kasabasını konu alıyor. Jeolog Kristian kasaba sakinlerini dalga konusunda yarmaya çalışmıştır ancak kimse ona kulak asmamıştır. O ve ailesiyle birlikte kasabadan ayrılmak üzereyken bu felakete yakalanır.

 

Yarından Sonra – The Day After Tomorrow (2014)

İnsanoğlunun doğa ana karşısındaki çaresizliğini göz önüne seren bir diğer büyük bütçeli yapım. Dünyanın Kuzey bölgelerinde ikinci bir buz çağına sebep olan iklimsel değişiklikler gerçekleşir. Filmde bununla mücadele etmeye çalışan ve kütüphaneye sığınmış bir grup insanın hikayesi konu alınıyor.

 

Dünya Savaşı Z (2013)

Brad Pitt’in baş rolünde oynadığı filmde dünya zombi tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bir sabah uyandığında kentin bir bölümü zombiye dönüşür ve bu cehennemden ailesini çıkarmaya çalışmaktadır. Salgının ısırılan insanlarla birlikte katlanarak artması sonucunda insanların çözüm arayışları çabaları anlatılıyor. Aksiyon sahneleriyle oldukça beğeni toplayan filmler arasında yer almaktadır.

 

28 Gün Sonra – 28 Days Later (2002)

Bir diğer kült zombi filmi 28 gün sonra. Bir araştırma laboratuvarından sızan virüs kan yoluyla yayılarak insanları zombiye çevirmektedir. Bu felaketin içerisinde kalan bir grup insanın mücadelesinin anlatıldığı filmin 28 Hafta Sonra (28 Weeks Later) adında devam filmi de bulunmakta.

 

Armageddon (1998)

Abartılmış ve kurgunun sınırlarını zorlayan uzay filmleri denince akla gelen bir diğer Holywood yapımı film. Dünyaya çarpmak üzere olan bir astroidi dudurma hikayesi anlatılan filmde oldukça ünlü isimler yer alıyor. Filmde kendi halindeki petrol çıkarma ekibine astronot eğitimi verilipp, astroide indirilerek orada sondaj yapma ve nükleer başlıkları oraya yerleştirme görevi veriliyor ..

 

Deepwater Horizon: Büyük Felaket (2016)

Filmde Petrol sondaj kulesi Deepwater Horizon’da  11 kişinin ölmesine 17 kişinin de yaralanmasına neden olan neden olan büyük kaza beyaz perdeye aktarılıyor. Özellikle güvenlik konusunda petrol şirketlerine önemli eleştiri getiren bir film. Gerçek hayattan sinemaya aktarılan filmler arasında başarılı örneklerden birisi olduğunu söyleyebiliriz.

 

Kıyamet Günü – The Impossible (2012)

Tatil için Tayland’a giden Maria ve Henry 3 çocuklarıyla birlikte kendilerini bir anda dalgaların arasında bulurlar. Filmde 2004’te yaşanan gerçek bir hikayeden uyarlanan tsunami felaketinin yıkıcı etkileri acı bir şekilde gözler önününe seriliyor.

 

San Andreas Fayı – San Andreas (2015)

Olası bir durumun canlandırması olan San Andreas Fayı filminde, fayın kırılması ile meydana gelen 9 şiddetindeki bir depremin Kaliforniya’yı yerle bir etmesi anlatılıyor. Filmin konusu arama kurtarma pilotu olan Tom ve ailesi üzerinden aktarılıyor. Görsel efekt yönünden oldukça zengin olan filmde  zaman zaman mantık sınırları zorlanmış ..

 

Kor – Çekirdek (2003)

Doktor Josh Keyes ve ünlü bilim adamlarından oluşan ekibi dünyanın çeşitli yerlerinde meydana gelen anormal doğa olaylarını araştırmakla görevlendirilir. Dünya’nın çekirdek katmanında bir sorun olduğunu fark eden bilim adamları sorunun çözümü için uğraşmaktadır.

 

2012 (2009)

Maya takvimine göre 2012 yılında dünya büyük bir felaketle karşılaşacak ve sonu gelecekti. Her ne kadar o gün geldiğinde bir şey olmasa da, olası bir felaket karşısında ülkelerin tutumu konusunda fikir vermesi açısından oldukça çarpıcı bir film. Ülkelerin bir araya gelerek inşa ettikleri Nuhun gemisi benzeri dev gemilerde sadece önemli bilim adamları, politikacılar, sanatçılar ve zengin insanlar yer alacaktır.

 

Bu Yazıyı Paylaş