Yurt Dışında İthalatçı Firma Bulmak Sandığınız Kadar Zor Değil!

Yurt Dışında İthalatçı Firma Bulmak Sandığınız Kadar Zor Değil!

İlknur Koçyiğit

Yazar // Aytink
Gazi Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümü

Kendi halinde edebiyat sever bir İlknur'um. İhracat ve pazarlama üzerine çalışmalar yapıyorum.
İlknur Koçyiğit

Paylaş

İhracat her üretici firmanın hedefleri arasında yer alan önemli bir faaliyettir. Firmalar hem ihracat yükümlülüklerinden hem de ithalatçı firma bulmanın zor olması sebebiyle ihracattan kaçınmaktalar.

İthalatçı ile yapacağınız sözleşmede taşıma şeklini ve ödeme türünü size en uygun biçimde belirleyerek riskleri en aza indirmek mümkün. Hatta iyi bir ürün ve sözleşme ile malın işletmenizden teslim alınmasını sağlayabilir gümrük işlemleri ve diğer yükümlülükleri alıcının sorumluluğuna bırakabilirsiniz.

İthalatçı bulmak için ise günümüzde birçok kaynak var. Fuarlara katılarak, ihaleler yoluyla ithalatçı bulabilirsiniz. Ama takdir edersiniz ki bunlar verimli olduğu kadar oldukça maliyetli olan faaliyetler. İnternet ise ithalatçı bulmak için en uygun kaynak. Çünkü alıcı ve satıcıyı bir araya getiren B2B pazarlamaya yönelik web sayfaları mevcut. Çeviri desteği gibi avantajların da bulunduğu bu siteler ile daha az maliyetle ve daha kısa sürede ithalatçı ve ihracatçı bir araya gelebiliyorlar.

Örneğin, bu web sitelerinden biri www.bysharing.com Bu gibi portallarda alıcılar taleplerini belirtiyorlar ihracatçı talepleri karşılayabiliyorsa, geriye sadece sözleşmeyi yapmak, malların gönderimi ve tahsilat kalıyor.

İhracat ülkemizin geleceğinin inşasında en önemli kriterlerden biri ve bu bağlamda çok büyük destekler veriliyor. Marka desteği, fuar desteği, danışmanlık desteği ve e-ticaret sitelerine üyelik desteği bunlardan sadece birkaçı. Bu desteklerle ihracat yapabilir, işletmenizi dünyaya açabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş