YouTube Music mi Spotify mı?

YouTube Music mi Spotify mı?

Müziğin tamamen dijitalleştiği dünyada artık mp3 arayıp, indirmek yerine streamlar yoluyla kolayca her yerden ve neredeyse her ortamdan dinleye bilmekteyiz. Tabii bunun için cüzi bir miktar abonelik ücreti talep ediyor platformlar. Peki müzik dinlemek için en iyi platform hangisi? Gelin birlikte karar verelim..

Geçtiğimiz aylarda YouTube Music’in Türkiye’de kullanılabilir hale gelmesiyle sektöre yeni bir oyuncu daha dahil olmuş oldu. Bizde deneyimleyip bunları sizlere aktaralım istedik.

Öncelikle YouTube Music bazı sanatçıların şarkılarını, coverlerini Spotify üzerinden yayınlamamasından dolayı bulunmaz bir nimetmiş gibi gelebilir ki ilk başta bana da öyle gelmişti. Ancak burada gözden kaçan bir durum söz konusu oluyor. Bazı YouTuber’ların bazı şarkılara parodi adını verdikleri tamamen trol bir düzenlemeden oluşan işler yapması bu durumu çok karmaşık hale getiriyor. Örnek vermek gerekirse sevdiğiniz bir şarkıyı rastgele listeden dinlemeye başladınız ve liste oluşturmadınız, sıradan aynı tür şarkıların çalmasını bekliyorsunuz ancak eğer dikkat etmezseniz dinlediğiniz listenin arasına bu parodi şarkılar girebiliyor ve dinleme zevkinizi elinizden alabiliyor.

İçerik Kıyaslaması

Öte yandan YouTube Music önerilen parça konusunda da benim açımdan sınıfta kaldı. YouTube’da aranılan, izlenen videolarla bir bağlantı söz konusu olduğundan bazen garip öneriler sunabiliyor hatta bazen konser kayıtları (ses kalitesi düşük) gelebiliyor önünüze, bu da yine dinleme zevkinizi elinizden alan bir durum oluyor. Oysa ki bu hizmetlere para ödeyen kullanıcılar ses kalitesinin iyi olmasını ister haklı olarak.

Arayüz kullanımına bakacak olursak yine YouTube Music’in daha gidecek çok yolu varmış gibi duruyor. Zira halen daha dinlediğim müzik türleriyle alakalı tam anlamıyla düzgün bir liste oluşturup sunabilmiş değil. Durum böyle olunca her şarkıdan sonra arama yapıp dinlemeye başlayabiliyorum. Aynı problem ana sayfa düzeninde de mevcut. Spotify’da Listeler, Çok dinlediğiniz türler, çok dinlediğiniz türler arasından oluşturulan günlük listeler gibi bir çok şeye erişebiliyorken YouTube Music henüz bu kıvama gelebilmiş değil.

YouTube Music Genel Değerlendirme

YouTube Music’in benim açımdan tek artısına gelecek olursak, Premium üyelik satın aldığınızda YouTube ve YouTube Music uygulamasında arka planda oynatabiliyor oluşunuz. Bunun dışında YouTube Music’in daha gidecek çok yolu olduğunu düşünüyorum. Özellikle kullanıcıya göre liste oluşturma konusunda yapay zekasını çok fazla geliştirmeli.

YouTube Music ilk 3 ay ücretsiz olarak hizmet vermekte ücretsiz deneme sürümünüz bittikten sonra ise aylık 21,99 TL ücret ile kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

Bu Yazıyı Paylaş

Tugay Cicikler

Aytink.com Yazarı