Yaşlılara Yer Vermek Yanlış! Haberleri Ne Kadar Doğru ?

Yaşlılara Yer Vermek Yanlış! Haberleri Ne Kadar Doğru ?
Erdem Güç

Paylaş

Son dönemde haber gündemini meşgul eden konulardan birisi de Yaşlılara yer vermek “Doğru mu?” Değil mi?” sorusu.

Oxford Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya dayandırılan haber  yaşlılara yer vermek aslında yanlış olarak ifade ediliyor. Çünkü yaşlıların beden sağlığı için ayakta durulmaya teşvik edilmesi gerektiği söyleniyor. Metro ve diğer taşıma araçlarında ayakta durmanın yaşlı bireylerin sağlığı için faydalı bir egzersiz olduğu da eklenmiş haberde. Hatta bir kaç yıl önce, gelişim çağındaki çocuk ve gençlerin yaşlılara yer vermesinin kemik gelişimine olumsuz etkiler yaptığına ilişkin bir haber de yapılmıştı. Peki ya gerçekte durum ne?

Yaşlılara yer vermek konusu, bizim ülkemizde önemli bir saygı göstergesi. Hatta genç bireylerin yapmadıkları durumlarda toplu taşıma içerisinde baskıya ve tepkiye maruz kaldıkları bir durum. O nedenle bu tarz haberlerin gündelik hayatta pek bir etkisi olmayacağı çok açık. Ana haber bültenlerinde süre doldurmak için yapılan, arama motoru haberlerinden bir tanesi sadece. Zaten haber metni her yerde “Oxford’tan bir profesör” denilerek bilimsellikten uzak, duyumcu magazin haberi gibi aktarılmış.

Haberin asıl kaynağında konuya ilişkin ayrıntılı raporlar ve analizler yer alıyor. Böylesine detaylı bir bilimsel çalışmanın “yaşlılara yer vermeyin” şeklinde yer alması ise popüler kültür ve tıklanma haberciliğinin geldiği son durumu açık bir şekilde gözler önüne seriyor. Hatta bel fıtığı olan ya da tansiyon hastası bir yaşlıya “oturmak sana zararlı teyzecim” diyebilecek insanlara ortam hazırlayacak kadar da gereksiz.

İşin aslı, insanlara yanlış yaptıklarını söyleyen bu tip haberlerin doğruluğu ve aktarılış şekli oldukça tartışmalı bir konu. Böylesine gereksiz haberlerin ana haber bültenlerinde işlenmesi ise başlı başına bir tartışma konusu. Haber kaynaklarının hali böyle olunca, biz okurların yani diğer bir adıyla alıcıların, ayarlarıyla oynaması ve okuduğu haberi iyice süzmesi gerekiyor.

Bu Yazıyı Paylaş