Yanlışlıkla NASA’nın 12 Yıl Önce Kaybettiği Uyduyu Buldu!

Kanadalı amatör gök bilimci Scott Tilley, NASA’nın 12 yıl önce kaybettiği uyduyu buldu.

NASA’nın 2000 yılında başlattığı proje için üretilen ve yaklaşık değeri 150 Milyon dolar olan IMAGE uydusu, amatör bir gök bilimci olan Scott Tilley tarafından şans eseri bulundu.

O sırada başka bir uyduyu gözlemlemek amacıyla yaptığı araştırma sırasında, çok daha güçlü bir sinyal olduğunu fark etti. Daha yakından incelediğinde ise, sinyalin o yıllar önce kaybolan IMAGE uydusuna ait olduğunu fark etti.

Olayı fark etmesinin ardından NASA’ya ulaşarak durumu bildirdi. NASA’nın ilk aşamada olaya şüpheyle yaklaşsa da , daha sonra yapılan araştırmalar sonucunda olayın doğruluğu anlaşıldı. Bu sinyaller yıllar önce kaybedilen IMAGE uydusuna aitti.

2005 yılında bağlantı kaybedilen uydu, dünyanın çevresindeki manyetik alanı ölçmekle görevliydi. Bağlantı kesildikten sonra cevap vermeyen uyduyla bağlantı koptuktan sonra görevi sonlandırılmıştı.

Uyduyu aramakla görevlendirilen ekibin 2007 yılında aramayı bıraktığı bu uydu, 12 yılın ardından şans eseri bulundu. Amatör gök bilim mecralarında büyük heyecan uyandıran bu olay, uzay ve bilim basınında dikkatini çekti.