Yalancı Bahar Nedir?

Ebru Öztürk
Sosyal Medya

Ebru Öztürk

Editör // Aytink
Okul Öncesi Öğretmeni- Uzman Öğretici
Ebru Öztürk
Sosyal Medya

Yalancı Bahar Nedir? Doğaya verdiği zararlar neler? Ülkemizde ne gibi etkileri var? 

Kış ayında sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerine çıkması durumu Yalancı Bahar olarak adlandırılıyor. Sıcaklıkların kış ayından ziyade bahar ayı gibi hissettirmesinden dolayı yalancı bahar adı takılmış.Bu olay ağaçların erken çiçek açmasına neden olabiliyor. Bahar tadındaki sıcaklıkla beraber çiçek açan ağaçlar, gelebilecek soğuklara karşı hazırlıksız yakalana bilmekte ve soğuk, kar, yağışlı hava gibi etmenlerle çiçeklerini dökmektedir. Bu da zirai açıdan büyük zarara neden olmaktadır. Yalancı baharın getirdiği yapay sıcaklık, insanlar tarafından sevilse de tarımla uğraşan kesim açısından pek hoş karşılanmıyor.

Arıların En Büyük Düşmanı!

Türkiye’de arı kolonilerinde yaşanan kış kayıplarının büyük oranı yalancı bahardan kaynaklanmaktadır. Kışın ortasında havaların ısınması, dolayısıyla arıların dışarıya çıkarak polen ve nektar arayışına, yavru faaliyetlerine başlamasına ve daha sonra da havanın soğuması ile kovanlarda toplu ölümler yaşanmasına sebep olmaktadır.

Fındık Tehlikede!

Küresel ısınmanın etkisiyle iklim koşullarının değişmesi sonrası yaşanan yalancı bahar Karadeniz’de fındık ağaçlarında karanfiller açmasına neden olmakta.

Havanın sanki mart ayı gibi olması fındık yapraklarını açma noktasına getirmiş ve eğer havalar soğumazsa bu yıl fındık fiyatının artmasından değil fındıktan bile söz edilemez hale gelmesinden bahsediliyor.

Kendi adının içinde de tezatlar yaşayan Yalancı Bahar, yazı özleyenler için sevindirici bir haber gibi görünse de tarımla uğraşanlar için istenmeyen bir doğa olayı olarak karşılanmaktadır.